Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Na Ceepusa

2009-02-02 10:41:18

 Austria, Albania, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Jeśli chciałbyś studiować w którymś z tych krajów, zainteresuj się programem CEEPUS.

Jak się na niego dostać?  „Trzeba być bardzo dobrym studentem, dać się zauważyć" - mówi Adam Sebastianowicz, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, który w ostatnim semestrze swoich studiów wyjechał do Słowenii dzięki temu programowi.

Ceepus, czyli Central European Exchange Program for Uniwersity Studies to siatka uczelni z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. „Nie jest jednak tak - tłumaczy Adam - że można wyjechać na każdą uczelnię z tych krajów. Jeżeli w krajach członkowskich Ceepusa znajdują się uczelnie, które chciałyby ze sobą współpracować, podpisują umowę, czyli tworzą siatkę i określają jej warunki, najczęściej chodzi o wysokość stypendiów, liczbę studentów do wymiany, zamieszkanie"

Sama idea Ceepusa nie nakłada żadnych ograniczeń, mogą w niej uczestniczyć politechniki, uczelnie medyczne, teatralne itp, o ile wyrażą chęć utworzenia jakiejś siatki. Student nie musi wykonywać żadnej tzw. „papierkowej roboty". Jedyna formalność to uzupełnienie bardzo krótkiego formularza na stronie www.ceepus.info Nie można jednak wypełnić go i czekać, aż ktoś się odezwie. Dostęp do niego mają koordynatorzy Ceepusa na uczelniach. To oni decydują, kogo chcą wysłać. Nie proponuje się tego programu osobom, które mają problem z zaliczaniem egzaminów. Jeśli potencjalny student jest zainteresowany, wypełnia formularz.

W ten sposób Adam trafił na semestr na Uniwersytet w Lublanie. „Wyjechałem na semestr. Otrzymałem stypendium w wysokości takiej samej, jak osoba, która wyjeżdża na program Erasmus"- opowiada Adam. Można wyjechać również na rok. Nie ma się obowiązku zaliczenia przedmiotów, chociaż ma się taką możliwość. Na macierzystym kierunku nieobecność jest usprawiedliwiona.

Studia w Słowenii

Są idealnie zorganizowane. Na pierwszych zajęciach akademickich w październiku wykładowca podaje, o której godzinie i w jakiej sali odbędzie egzamin w czerwcu. Zaskakuje to, że wykładowcy używają języka nieliterackiego. Mówią dialektami, lub językiem potocznym. Studia wymagają bardzo dużego zaangażowania od studentów. Piszą mnóstwo referatów. Zajęcia zaczynają się o 7.10.Występują publicznie przed całym rokiem już od pierwszych lat studiów. Studenci są bardzo pewni siebie. Potrafią bronić swojego zdania.  Na zajęciach są aktywni. poważnie podchodzą do powierzonych zadań i wywiązują się z nich. Studenci słoweńscy są inni mentalnie od polskich. Poważne traktowanie studiów nie jest „obciachowe" towarzysko.

Bardzo duży nacisk nakłada się na praktyczne zastosowanie wiedzy, z drugiej strony ta wiedza jest czasem przestarzała. Uniwersytet Warszawski ma tę przewagę, że idzie bardziej z duchem czasu. Jest więcej osób, które zajmują się nowymi prądami w nauce. Na Uniwersytecie w Lublanie właściwie badaniom własnym poświęca się mało uwagi. Program jest odtwórczy. „U nas jest dosyć spora dowolność w kształtowaniu programu, a tam nie ma żadnej dowolności, tam od 30 lat nie ma żadnych zmian, wszyscy idą dokładnie takim samym programem i mają wszystkie przedmioty obowiązkowe i przez to trudniej jest skończyć, te studia nie mając pojęcia o niczym. Na UW można bardzo dowolnie układać program, więc często studenci wybierają takie zajęcia, na których nie muszą się uczuć. Chociaż trudno porównywać poziomy studiów między Warszawą a Lublaną, bo system studiów jest zupełnie różny. W Słowenii studia trwają cztery lata."- opisuje Adam.

Jest mniejszy dystans między pracownikami naukowymi a studentami. Do profesorów zdarza się, że studenci mówią „cześć" wchodząc do gabinetu. Prowadzenie zajęć zależy raczej od wykładowcy, a nie od kraju. W Słowenii panuje zupełnie ciekawy stosunek do swojej tradycji narodowej. Bywa że, choć to są wyjątkowe przypadki, w sytuacjach kiedy spodziewany jest strój galowy, nie jest nietaktem przyjście w stroju ludowym, np. na egzamin.

Wszyscy studenci mają od państwa dotacje na obiady, w każdy dzień pracujący otrzymuje się bony obiadowe, którymi można płacić nie tylko w stołówce akademickiej, ale też w każdej knajpie.

Towarzysko w Słowenii

W czasie tego programu można poznać Słowenię także od strony towarzyskiej. Adamowi ułatwiało to mieszkanie w akademiku, za który nie musiał płacić. Warunki w akademikach są porównywalne z polskimi akademikami. Zależy do którego się trafi, bo wszystkie(jest ich 16) są w jednym miasteczku akademickim. Im nowszy akademik, tym lepsze warunki. Życie towarzyskie zamiera w weekend. Słowenia jest małym krajem i prawie wszyscy studenci mają do domu mniej więcej godzinę, dlatego do niego wyjeżdżają co piątek na dwa dni. Lublana na 60 tys. studentów, więc w weekend robi się pusto. „W moim akademiku na weekend zostawałem tylko ja i Węgierka, która też przyjechała na stypendium."- wspomina Adam. Ten kraj jest bardzo zróżnicowany pod względem językowym.

Na co dzień mieszkańcy posługują się 48 dialogami. „Na imprezie w akademiku narodowym trunkiem jest wino. Okazało się, że nikt z obecnych nie wymawia w swoich dialektach słowo wino, tak jak powinno to być w języku literackim, ja byłem jedynym wyjątkiem. Mówiłem wino, tak jak każe podręcznik." - opowiada Adam.

W Słowenii wiele barier, które w Polsce są nie do przekroczenia, przekracza się na co dzień. Bardzo szanowany profesor słoweński jest zapraszany na imprezę studencką w charakterze wokalisty. Dla niego nie jest problemem bawienie się ze studentami.

Rada

„Z moich doświadczeń wynika, że jeśli jedzie się do jakiegoś kraju powinno sprawdzić się, jaki klimat panuje w tym miejscu, żeby wziąć ze sobą odpowiednie ubrania. Lublana ma strasznie niekorzystne położenie, leży na skraju kotliny lublańskiej zamkniętej Alpami a po drugiej stronie otwartej ku morzu. W związku z czym jesienią całe wilgotne powietrze znad Adriatyku zatrzymuje się nad Lublaną. Skutkiem czego są częste opady deszczu i mgła.
Śnieg zaczęło padać 1 listopada, przestał w styczniu, ale nie jest za zimno. Za to latem  pogoda rewelacyjna" - wspomina Adam Sebastianowicz.

Informacje:
Polskie Biuro CEEPUS
ul. Smolna 13, 00-375 Warszawa
sekretariat: tel.826-74-34; fax: 826-28-23
e-mail: ceepus(at)buwiwm.edu.pl

Marta Jadwiga Chowaniec

Słowa kluczowe: ceepus wymiana studia w europie środkowej wschodniej erasmus socrates
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.