Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Nie trać czasu na naukę języka

2013-03-14 14:57:20

Czy aby nauczyć się języka, musimy spędzić dziesiątki godzin nad książkami i wbijaniem do głowy zasad gramatycznych? Niekoniecznie! Wystarczy solidna motywacja, aby sukcesywnie przyswajać wiedzę. Sposobów na to jest co najmniej kilka – poniżej prezentujemy najciekawsze.

Zajęcia w szkole językowej, o ile oferuje ona lekcje nastawione na konwersacje i ćwiczenia z native speaker’ami, gwarantuje efekty, ale co zrobić, gdy brakuje nam czasu na angażujący kurs? Sprytem i sposobem można systematycznie rozwijać swoje zdolności lingwistyczne nie tylko w szkole, ale także w domu, środkach komunikacji miejskiej czy lokalach użyteczności publicznej. Oto garść porad przygotowanych przez szkołę EnglishForYou w Warszawie.

Fiszki na każdym kroku

Jednym z najbardziej znanych sposobów jest korzystanie z fiszek, czyli małych karteczek ze słówkami, dzięki którym możemy regularnie powtarzać te wyrażenia, które sprawiają nam najwięcej problemów. Jest to o tyle poręczne, ponieważ możemy zabrać je w każde miejsce i skorzystać z nich w wolnej chwili. Innego rodzaju fiszki to te przyklejane na przedmioty użytku domowego, dzięki czemu łatwiej będzie kojarzyć angielską nazwę danej rzeczy. Co więcej, fiszki możemy zrobić odręcznie, niekoniecznie kupując gotowe w sklepie.

Mimowolne osłuchanie i oczytanie

Jakiegokolwiek języka obcego możemy uczyć się na poziomie intuicji. Wystarczy czasem włączyć telewizję w interesującym nas języku bądź posłuchać radia. Nie jest powiedziane, że dokładnie zrozumiemy cały przekaz, ale może uda się chociaż „wychwycić” parę słówek czy zwrotów, które na dłużej zapadną nam w pamięć. Podobnie jest z obcojęzycznymi witrynami internetowymi. Warto na nie zaglądać i próbować zrozumieć popularne informacje ze świata, a w przypadku nieznajomości niektórych wyrażeń, sięgnąć po słownik. Co ciekawe, wiele można wynieść również z gier komputerowych, np. po angielsku.

Ćwicz umysł w każdej chwili

Nieco trudniejszą metodą jest „włączenie” myślenia w interesującym nas języku. Chodzi tu o układanie sformułowań w pamięci, opisywanie rzeczywistości czy wymyślanie całych schematów rozmów w obcym języku. Zdecydowanie łatwiej przychodzi to osobom, które przez pewien okres czasu przebywały w danym kraju. Nie każdy może pochwalić się takim doświadczeniem, ale mając bogatszy zasób słownictwa, można chociaż spróbować „myśleć” po angielsku lub innym dowolnym języku.

Angielski w kuchni i telefonie

Kluczem do korzystania z takich metod jest osobista motywacja i konsekwencja. ,,Każdy ma swoją ulubioną dziedzinę, którą warto powiązać z językiem obcym” – mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou. - ,,Dla przykładu, jeżeli ktoś lubi gotować, może zacząć korzystać z angielskich wersji przepisów, przy okazji ucząc się kulinarnego słownictwa. Jeśli lubisz nucić piosenki po angielsku, pamiętaj że teksty utworów są dostępne w sieci, warto je czytać. Sposobem na oswojenie się z językiem jest również dopasowanie ustawień w telefonie i programach komputerowych do wersji obcojęzycznych.”

Sport pomaga w nauce

Dla osób mających problem z pamięcią, bardzo zalecana jest aktywność fizyczna. Zdaniem Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Zurychu, wpływa ona pozytywnie na zdolność nauki i doświadczenia poznawcze. Krew łatwiej przepływa wtedy do mózgu, który jest lepiej dotleniony, a usprawnione syntezy neuroprzekaźników mają lepszy wpływ na pamięć. Teraz do wysiłku dodatkowo zachęca wiosenna aura za oknem.

Osoby ambitne nie powinny więc mieć żadnych barier w kontekście przyswajania obcego języka w każdej wolnej chwili, właściwie przy zerowych kosztach. Za to leniwi i tak znajdą jakąś wymówkę.

ip

Słowa kluczowe: nauka języka obcego metody fiszki osłuchanie oczytanie myslenie w obcym języku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Obozy studenckie
Obozy studenckie - czy warto? Wrocław

To doskonały sposób na odpoczynek ze znajomymi z uczelni po ciężkiej sesji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.