Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

2019-07-04 11:04:50

Koniec semestru to nie koniec obowiązków, a ostateczne sprawdziany umiejętności mogą przysporzyć nam sporo bólu głowy. Dobrze więc wcześniej sobie wszystko zaplanować oraz przygotować czas na naukę. Sprawdźmy, kiedy są egzaminy na studiach!

Młoda dziewczyna pisze coś w zeszycie

Na uczelni spotkamy się  z wieloma wyzwaniami. Przedmioty na studiach mają różne formy zaliczenia, które musimy zdobyć w różnych terminach. Oto co musimy na ten temat wiedzieć!

Co to jest sesja?

Egzaminy powinny odbywać się w sesji. Jest to część semestru, podczas której nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne. Jest ona przygotowana właśnie pod ostatnie testy. Sesja trwa około 2 tygodnie i znajduje się na końcu każdego semestru - zimowego i letniego.

Konkretne daty ustanawiane są już wewnętrznie, na każdej uczelni. Ogólna tendencja jednak jest taka, że sesja w semestrze zimowym zaczyna się na początku lutego, a sesja w semestrze letnim w połowie czerwca.

Sprawdziany, które odbywają się w trakcie sesji to egzaminy pisemne i egzaminy ustne, które kończą cykle wykładów odbywających się w trakcie danego semestru. Egzaminy mogą odbywać się w pierwszym (test) i drugim (poprawka) terminie.

Egzamin w terminie zerowy

Egzaminy w sesji mają swoją alternatywę i jest nią tzw. termin zerowy. Jeżeli nasz wykładowca wyrazi taką chęć, to sprawdziany mogą odbyć się wcześniej, jeszcze w trakcie semestru. Umawiamy się wtedy z prowadzącym, by test odbył się w określonym dniu, przed rozpoczęciem sesji. Inną opcją są też indywidualne terminy, najczęściej ustne, odbywające się na konsultacjach.

Najczęściej termin zerowy to też coś w rodzaju “pierwszej szansy” - w przypadku braku zaliczenia, zamiast czekać na sesję poprawkową i drugi termin, możemy przyjść na termin pierwszy i napisać egzamin jeszcze raz.

W terminie zerowym chodzi m.in. o to by, wcześniej mieć już wszystko z głowy i niejako wydłużyć sobie i prowadzącym wolne (choć warto dodać, że naukowcy pracują również wtedy, gdy studenci nie mają zajęć). Pamiętajmy tylko, że możliwość przeprowadzenia egzaminu w terminie zerowym, zależy tylko od woli prowadzącego.

Kolokwia i kartkówki na studiach

Na studiach istnieje coś takiego jak kolokwium, czyli nic innego jak kartkówka, tylko że na studiach. Odbywają się one najczęściej w ramach konwersatoriów i laboratoriów. W przypadku niektórych przedmiotów, możemy zetknąć się z czymś co nazywa się kolokwium zaliczeniowe. Zasadniczo, niewiele się to różni od egzaminu - zazwyczaj jest jednak nieco mniej obszerne i nie stanowi jedynej podstawy do wystawienia nam oceny na koniec. Kolokwia podsumowywujące jednak nie odbywają się już w sesji, lecz w trakcie zajęć. Trzeba je wcześniej omówić z prowadzącym.

Czy można poprawić egzaminy na studiach?

Naturalnie, każdemu może powinąć się noga i szkoły wyższe również o tym wiedzą. Poprawić niezaliczony egzamin możemy w sesji poprawkowej. Ta, w semestrze zimowym, odbywa się tuż po zakończeniu normalnej sesji egzaminacyjnej. Coś, co może nie spodobać się wielu osobom to fakt, że sesja poprawkowa w semestrze letnim, odbywa się dopiero we wrześniu, dwa miesiące po zakończeniu zwykłej sesji. Lepiej więc postarać się za pierwszym razem.

Kolokwia trzeba poprawić w trakcie semestru, ponieważ konwersatoria i laboratoria powinny być rozliczone przed rozpoczęciem sesji. Dlatego też najczęściej nie odbywają się one na ostatnich zajęciach, by dać nam czas na ewentualną poprawę. Możliwość poprawy oceny, która zapewnia nam zaliczenie, ale nas nie zadowala, zależy już od indywidualnej sytuacji i ustaleń z prowadzącymi.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Co to jest sesja, terminy, poprawki, zaliczenie, oceny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.