Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Oburzony student Politechniki. "Musiałem odpowiadać na pytania"

2013-09-13 08:44:15

Student Politechniki Lubelskiej poprosił "Gazetę Wyborczą" o interwencję. W liście do redakcji skarżył się na traumatyczne przeżycia podczas obrony pracy dyplomowej. - Nie dość, że trzeba opowiedzieć o pracy dyplomowej, to jest się dodatkowo o nią szczegółowo dopytywanym - pisał oburzony. Student uważa, że obrona powinna być formalnością, gdyż jej wynik ma duży wpływ na przyszłość studentów.

- Na uczelniach wyższych w Polsce obrona jest jedynie czystą formalnością, np. stosuje się jedno pytanie od promotora oraz 2 losowane z bazy pytań (około 100-150), w innych uczelniach trzeba jedynie opowiedzieć o przygotowanej pracy. Natomiast na polibudzie: Nie dość, że trzeba opowiedzieć o pracy, to jest się dodatkowo o nią szczegółowo dopytywanym (podczas gdy wcześniej była ona już sprawdzona i przez promotora, i przez recenzentów), a potem losuje się jeszcze aż 3 pytania z bazy ponad 100 pytań - czytamy w opublikowanym przez "Gazetę" liście.

Autorowi nie podobało się też zachowanie dr Jolanty Słoniec, prodziekana ds. studentów wydziału, która zasiadała w komisji egzaminacyjnej. - Nie dość, że przerywała ludziom podczas ich wypowiedzi na temat napisanej przez nich pracy, to dodatkowo uniośle negowała ich odpowiedzi na pytania. W sali panowała cisza, jedynie słychać było Panią prodziekan oraz oddech zestresowanego studenta - cytuje portal skargę studenta.

Wiadomo, że obrona to STRES, na politechnice dodatkową przyczyną stresu była nowa członkini komisji, która ewidentnie chciała pokazać, "kto tu rządzi", tylko że obrona, od której oceny zależy przyszłość studentów, to nie jest na to miejsce i od lat członkowie komisji w Polsce zdają sobie z tego sprawę, ale najwidoczniej nie ta Pani. Z informacji, jakie mam, wiem, że i dziekan wydziału, i rektor uczelni zostali o tym poinformowani. Trwa ostatni okres rekrutacji, uczelnia robi sobie bardzo zły PR. Nie jest to zachęcające, wręcz przeciwnie. Kto by chciał studiować na uczelni, która fakt - dostała dotację i się rozbudowuje, ale na której wykładowcy na koniec studenckiej kariery z rozwagą są w stanie zniszczyć ludziom przyszłość. Z góry dziękuję za opublikowanie artykułu opisującego ww. sytuację - napisał student.

Tylko nam szczęka opadła?

MAS/gazeta.pl

Słowa kluczowe: obrona pracy dyplomowej politechnika lubelska jolanta słoniec
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • biedactwo... [0]
    tokira
    2013-09-13 15:00:20
    Wiadomo, że na obronie każdy przeżywa stres, sama to przechodziłam, bo wiedziałam, że mogę zostać szczegółowo przepytana z mojej pracy, po tym jak wygłoszę prezentację. Dodatkowo stresował mnie fakt, że w 6-cio osobowej komisji (w której każdy członek wykładał inny przedmiot: drogi, mosty, koleje, statyka budowli, mechanika gruntów, inżynieria miejska) może mnie zapytać o cokolwiek związanego z jego przedmiotem. Nie było żadnej oficjalnej puli pytań, jedyne co mieliśmy to pytania z poprzedniej obrony, więc pozostawała dokładna nauka ww. przedmiotów. Hmmm.. co do 3 pań na obronie... Ja miałam 9 z toku studiów i chyba 3 dot. pracy. U nas to norma, więc nie słyszałam, aby ktokolwiek się uskarżał. Jeśli student ten tak bardzo bał się pytań dot. swojej pracy, to szczerze zastanowiłabym się, czy napisał ją sam ;)
  • ??? [0]
    efrbgth
    2013-09-13 09:42:05
    Ale biedactwo, trzeba było iść do zawodówki, oj ale tam też pytają. Najlepiej to pewnie chłopczyk chciałby zrobić przelew i dyplom dostać pocztą?
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Polecamy
Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.