Organizacje studenckie - Z Organizacji

Podsumowanie konferencji "Catch the Skills"

2023-06-12 11:37:01

Dynamiczny rozwój szeroko rozumianej medycyny niejako wymusza na przedstawicielach systemu ochrony zdrowia nieustanny rozwój. Trudno utożsamić z profesjonalizmem medyka, którego wiedza i umiejętności niezmiennie osadzone są w realiach XX wieku. Środowiska zawodowe wypracowały przestrzeń i mechanizmy, dające możliwość uaktualnienia swojej wiedzy i spełnienia wskazanego obowiązku, przewidzianego również przez ustawodawcę. Ale czy aktualizacja wiedzy jest jedynym wyzwaniem stawianym przez współczesność? Lata dwudzieste XXI wieku to, z punktu widzenia polskiej farmacji, zdecydowanie więcej niż nowe doniesienia naukowe. Przed farmaceutami otwiera się nowa perspektywa realizacji zawodu, która wymaga szczególnego spojrzenia i jeszcze bardziej szczególnych umiejętności.

catch the skillsW nowej przestrzeni jawią się dwa wyraźne środki ciężkości: pacjent oraz medycy. Z jednej strony, większa uwaga na pacjencie w obliczu usług farmaceutycznych to, tuż obok wiedzy, biegłości technicznej i myślenia analitycznego, potrzeba wypracowania umiejętności komunikacji, która pozwala usłyszeć to, co niewypowiedziane i skutecznie przekazać to, co oczywistym jest jedynie na pozór. Choć ta zdolność wydawać by się mogła pewnego rodzaju banałem, to w obliczu jej braku wszystko inne traci na wartości. Z drugiej strony, wyższa skuteczność opieki nad pacjentem wymaga współpracy między zawodami zaangażowanymi w ten proces. Bez umiejętności kontaktu partnerskiego, zrozumienia różnych punktów widzenia oraz docenienia różnorodności wiedzy i umiejętności zaangażowanych profesji, plany o interdyscyplinarności pozostaną jedynie w sferze marzeń. Kreowanie umiejętności, określanych mianem miękkich, obecnie postrzegane jest coraz częściej nie tylko w formie dodatku, ale jako element podstaw. Początkiem edukacji farmaceuty są studia wyższe. Skoro to one są momentem na stawianie fundamentów, warto nie odrzucać cegiełki o nazwie soft skills.

Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów powstała Konferencja “Catch the Skills” mająca na celu rozwój umiejętności interpersonalnych ułatwiających zarówno kontakt na linii farmaceuta-pacjent, jak i farmaceuta-lekarz. Oferta konferencji jest swoistym uzupełnieniem kształcenia realizowanego na Uniwersytetach Medycznych, na których w przystępny sposób nauczane są tak zwane umiejętności twarde. Kolejna już edycja Konferencji Ogólnopolskiej “Catch the Skills” odbyła się w Poznaniu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Poznań. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i bardzo wysoką frekwencją - na spędzenie majowego weekendu na szkoleniach i wykładach zdecydowało się ponad 140 osób, w tym studenci Farmacji z wszystkich 12 ośrodków realizujących kształcenie na kierunku farmacja.

Tegoroczna edycja miała na celu w szczególny sposób skupić się na tematyce związanej z Farmacją Kliniczną oraz Opieką Farmaceutyczną. Konferencję zainaugurował fascynujący wykład konsultant krajowej w dziedzinie farmacji klinicznej, Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej Pani Profesor Anny Wieli Hojeńskiej zatytułowany: “Ewolucja czy rewolucja w farmacji klinicznej?”. Uczestnicy oprócz wysłuchania dwóch wykładów, mieli także możliwość wzięcia udziału w ponad 20 różnych warsztatach i treningach umiejętności miękkich przeprowadzonych w murach nowowybudowanego Collegium Pharmaceuticum. Studenci poza pogłębianiem swojej wiedzy dotyczącej Farmacji Klinicznej doskonalili się także w dziedzinie Opieki Farmaceutycznej, podczas warsztatów z Usługi Nowy Lek w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przeprowadzonych przez Panią Dr hab. Magdalenę Waszyk-Nowaczyk oraz Mgr farm. Beatę Plewkę. Podczas warsztatów studenci z całej Polski mieli możliwość zweryfikowania swoich umiejętności poprzez wykorzystanie aktorów jako symulowanych pacjentów.

Dodatkowo, przyszli Farmaceuci mieli także możliwość poznać tajniki pracy farmaceuty w hurtowni farmaceutycznej oraz poznać bliżej Izbę Aptekarską na warsztatach przeprowadzonych przez mgr farm. Mateusza Szamałka. Kolejne tematy dotyczyły także obsługi diabetyków w aptece, w której uczestniczki i uczestnicy mogli rozszerzyć swoje kompetencje pod czujnym okiem mgr farm. Małgorzaty Bekier. Na “Catch the Skills 2023” nie zabrakło oczywiście szerokiej gamy treningów umiejętności miękkich prowadzonych zarówno przez partnerów jak i Szkołę Trenerów Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Dla uczestniczek i uczestników przygotowano szerokie pole do rozwoju, między innymi z kompetencji takich jak: Budowanie zespołu, Zarządzanie Projektem, Kryzysem oraz Czasem. Aktywne uczestnictwo w konferencji pozwoliło także na zapoznanie się z realizowaniem obsługi sprzedażowej w zgodzie z etyką zawodu Farmaceuty. Liczne treningi pozwoliły także podszlifować umiejętność Public Speakingu, czy Komunikacji z Pacjentem Trudnym. Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz władz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w tym także Wydziału Farmaceutycznego, którzy zapewnili nie tylko wsparcie merytoryczne, ale także nowoczesną infrastrukturę do realizacji wydarzenia.

Konferencja “Catch the Skills 2023” została objęta Patronatem Honorowym: Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Oddział Poznań, Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - Prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMP - Prof. dr hab. Annę
Jelińską.

Patronami wydarzenia, bez których konferencja nie mogłaby się odbyć były firmy: Herbapol Poznań, My Pharma Space, Gedeon Richter Polska, 4Value oraz Soft Communication.

ip

fot.

Słowa kluczowe: Konferencja Catch the Skills, farmacja wydarzenie, podsumowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
catch the skills
Podsumowanie konferencji "Catch the Skills"

Zobacz, jak przebiegało wydarzenie.

Finance Week
Finance Week XVI - Open a new financial chapter with Progress

Poznaj szczegóły wydarzenia organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Progress.

Polecamy
Zostań Dawcą Szpiku na Uniwersytecie Warszawskim - szczegóły akcji Warszawa

Obalamy mity o dawstwie szpiku w ramach XI edycji Projektu Studenckiego Helpers’ Generation!

Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Polecamy
Ostatnio dodane
catch the skills
Podsumowanie konferencji "Catch the Skills"

Zobacz, jak przebiegało wydarzenie.

Popularne