Wiadomości - Z życia Uczelni

Raport "Portfel Studenta 2023" - oszczędności gromadzimy z rozsądku

2024-01-19 12:50:12

Z raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości „Portfel Studenta 2023” wynika, że studenci z rozsądku decydują się na oszczędzanie – ź z nich udaje się odłożyć powyżej 500 zł miesięcznie, a prawie co 5. Student ma zgromadzone na koncie środki powyżej 10 tysięcy zł. Studenci wierzą, że zaawansowana wiedza ekonomiczna daje przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa finansowego (49 proc.), korzystanie z ulg podatkowych i unikanie różnych obciążeń finansowych (28 proc.), a także lepsze efekty w oszczędzaniu i inwestowaniu (20 proc.). Rok Edukacji Ekonomicznej, którego inauguracja odbyła się 11 stycznia w Senacie, jest unikalną szansą na promowanie wiedzy i budowanie właściwych postaw wśród Polaków w obszarze finansów. W myśl hasła „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować".

Portfel Studenta 2023W inauguracji wzięła udział m.in. Marszałkini Senatu – Małgorzata Kidawa Błońska oraz przedstawiciele ministerstw, a także ponad 100 reprezentantów świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów. Inicjatywa ta była możliwa dzięki zaangażowaniu 6 organizacji pozarządowych od lat podejmujących wspólnie z sektorem finansowym działania w celu podniesienia poziomu świadomości związanej z finansami. Inicjatywy edukacyjne organizowane w ramach rynku bankowego czy kapitałowego stały się integralną częścią działań mających na celu zniwelowanie luki wiedzy na temat gospodarki, inwestycji i zarządzania finansami osobistymi. W odpowiedzi na te wyzwania rozpoczął się Rok Edukacji Ekonomicznej (REE) 2024.

Chcemy, aby Rok Edukacji Ekonomicznej był przełomowy, jeśli chodzi o podejście do i kształtowanie systemu edukacji ekonomicznej. Stoi przed nami wiele wyzwań, również tych związanych z transformacją technologiczną i podążającymi za nią zmianami społecznymi. Kluczowe jest nie tyle wyposażanie, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w wiedzę ekonomiczną, ale także kształtowanie postaw i kompetencji ekonomicznych. Najmłodsze pokolenia są fundamentem przyszłości, a kompetencje, w które je wyposażymy, będą kształtować ich podejście w dorosłym życiu do finansów, przedsiębiorczości czy innowacyjności. W Roku Edukacji Ekonomicznej będziemy promować już istniejące inicjatywy edukacyjne, a jednocześnie zachęcać do tworzenia zupełnie nowych. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy zmienić oblicze edukacji ekonomicznej i skutecznie działać na rzecz rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiegopowiedziała Agnieszka Wachnicka, Wiceprezeska Związku Banków Polskich i Członkini Komitetu Programowego REE 2024.

Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 nabiera szczególnego znaczenia, wykraczając poza współczesne ramy, wpisuje się w długą i znaczącą historię edukacyjnych wartości. Zainicjowany został w setną rocznicę reform premiera Władysława Grabskiego oraz setną rocznicę utworzenia Banku Polskiego, a także ustanowienia polskiego złotego. Konsekwentne przekazywanie wiedzy ekonomicznej jest nie tylko odzwierciedleniem dziedzictwa przeszłości, w której Janusz Korczak przekonywał o ważności edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży, ale również bodźcem do kreowania trwałych fundamentów dla przyszłego dobrobytu społeczeństwa. W ten sposób REE 2024 staje się mostem między tradycją a nowoczesnością, inspirując do kształtowania świadomej, ekonomicznej przyszłości, której znaczenie jest niezmienne.

Do naszej inicjatywy dołączyli partnerzy z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie edukacji ekonomicznej. To wspólne przedsięwzięcie, które łączy naszą wizję społeczeństwa wyposażonego w wiedzę i umiejętności finansowe. Na naszej stronie internetowej już teraz zgłoszono wiele inicjatyw, co świadczy o aktywności społeczeństwa w tym obszarze. Jednak czekamy nadal na kolejne ciekawe pomysły, które mogą być realizowane w ramach REE2024. Zachęcamy do rejestracji inicjatyw poprzez naszą stronę internetową i apelujemy do wszystkich o aktywne włączenie się w naszą inicjatywędodał Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024.

Jeden z inicjatorów REE 2024 tj. Fundacja Warszawski Instytut Bankowości kieruje do środowiska studenckiego takie inicjatywy jak m.in. Aktywny Student, FinSim Liga Akademicka czy Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich. Projekty te wchodzą w skład Programu “Bankowcy dla Edukacji” - największego w Europie programu pozaformalnej edukacji finansowej. Jest ważną częścią działań sektora bankowego na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodych Polaków w obszarze finansów, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości.

Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to inicjatywa Fundacji GPW, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacji Rodziny Czepczyńskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Idea została również poparta uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 września 2023 r.

ip

fot. pixabay.com//luxstorm


Słowa kluczowe: Warszawski Instytut Bankowości, Rok Edukacji Ekonomicznej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praca po studiach w Opolu
Najczęściej wybierane kierunki studiów w Opolu. Perspektywy zatrudnienia Opole

Które kierunki kształcenia oferowane w Opolu są najpopularniejsze, a które przekładają się na największe szanse zdobycia satysfakcjonującego etatu?

laptop dla studenta
JSA - promotor sprawdzi, czy student korzystał z technologii ChatGPT

Niewątpliwie nowe rozwiązanie OPI pozwoli jeszcze skuteczniej walczyć z plagiatami na wszystkich poziomach studiów.

Forum Jakości Kształcenia
Zbliża się pierwsze Forum Jakości Kształcenia

Organizuje Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia.

Polecamy
nowy budynek WZSP nr 2 Gdańsku
WZSP nr 2 Gdańsku przekształca się w nowoczesny obiekt kształcenia osób dorosłych Gdańsk

Zobacz ceremonię wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego.

Polecamy
Ostatnio dodane
praca po studiach w Opolu
Najczęściej wybierane kierunki studiów w Opolu. Perspektywy zatrudnienia Opole

Które kierunki kształcenia oferowane w Opolu są najpopularniejsze, a które przekładają się na największe szanse zdobycia satysfakcjonującego etatu?

laptop dla studenta
JSA - promotor sprawdzi, czy student korzystał z technologii ChatGPT

Niewątpliwie nowe rozwiązanie OPI pozwoli jeszcze skuteczniej walczyć z plagiatami na wszystkich poziomach studiów.

Ostatnio komentowane
Zimowa rekrutacja na UZ
Zimowa rekrutacja na UZ Zielona Góra

Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwają przygotowania do zimowej rekrutacji na studia II stopnia.

Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.