Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

2019-07-01 11:53:23

Zajęcia na uczelni w znacznym stopniu różnią się od nauki w szkole średniej. Zwyczajne lekcje to już przeszłość, a podczas przebywania na uniwersytecie, przyjdzie nam się spotkać z różnymi, niespotykanymi wcześniej nazwami rodzajów zajęć. Co się na nich robi i jak wygląda ich przebieg? Przekonajmy się!

Gmach główny uniwersytetu w pogodny dzień

Studia, jak każde miejsce posiada swój własny zestaw specyficznego słownictwa, używanego czy to między studentami, czy też w całej społeczności akademickiej. Studenckie abecadło pełne jest ciekawych i pomysłowych określeń, jednak jednymi z najważniejszych są nazwy zajęć. Co się kryje pod licznymi, akademickimi terminami obecnymi na planie? Oto czego spodziewać się po różnych typach zajęć na uczelni!

Wykłady

Jedną z najbardziej obecnych w powszechnej świadomości ludzkości, formą zajęć na uniwersytecie są oczywiście wykłady. Wszyscy słyszeliśmy o nich wiele opowieści - a to, że nie trzeba na nie chodzić, albo że można się na nich wyspać, no i oczywiście, że jest to najnudniejsza rzecz na świecie.

Podobno w każdej legendzie jest ziarno prawdy i nie inaczej jest tym razem. Teoretycznie, obecność na wykładach faktycznie nie jest obowiązkowa, choć różni prowadzący mogą na jej podstawie np. podnieść nam ocenę, więc warto jednak poświęcić na nie trochę czasu. Spanie nie powinno mieć miejsca, ponieważ to brak szacunku, wobec naukowca prowadzącego zajęcia, natomiast co do nudy... o tym wszyscy przekonają się już sami, po rozpoczęciu studiów.

Jest to też forma zajęć, która wymaga od studentów najmniejszej ilości interakcji z prowadzącymi. Wykładowca będzie przez cały czas trwania wykładu o czymś opowiadał, najczęściej z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Nie oznacza to jednak, że wolno nam się na wykładzie obijać - notowanie i skupienie to podstawa, inaczej nasza obecność na zajęciach niespecjalnie ma sens.

Prowadzący może też o coś zapytać obecnych na sali studentów, spróbować rozpocząć jakąś dyskusję i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, więc lepiej się na wykładach pilnować. Tym bardziej, że wykłady kończą się egzaminem, ustnym lub pisemnym, więc lepiej dobrze wiedzieć, o czym była na nich mowa.

Laboratoria

Wiedza teoretyczna to jedno, jednak wielu studentów, ceni sobie przede wszystkim umiejętności praktyczne. Właśnie po to powstały laboratoria. Nazwa kojarzy się dosyć jednoznacznie, jednak w rzeczywistości - takie zajęcia wcale nie zakładają mieszania cieczy w probówkach i przyglądaniu się rzeczom pod mikroskopem. Może tak być, ponieważ konkretna formuła laboratoriów zależy od kierunku studiów i tematu zajęć, których dotyczą.

Laboratoria to więc głównie zajęcia praktyczne. Mogą się one odbywać również w salach komputerowych. Prowadzący często mogą zadawać nam na nich drobne projekty lub lektury, które powinniśmy przerobić na kolejne zajęcia. Jest to konieczne, aby szlifować swoje umiejętności i nie zostawać w tyle. Obecność, oczywiście jest obowiązkowa.

Zaliczenie laboratoriów zazwyczaj odbywa się na podstawie ocen za zlecane w trakcie semestru, pomniejsze zadania oraz za duży projekt, który musimy przygotować na koniec.

Konwersatoria

Często błędnie nazywane przez pierwszorocznych "konserwatoriami" (lepiej na to uważać i nie zbłaźnić się przed kolegami i prowadzącymi), konwersatoria polegają głównie na interakcji naukowca ze studentami. Jak sama nazwa wskazuje, na tych zajęciach głównie się rozmawia. Podobnie jak na laboratoriach, często zadawane na nich będą prace domowe i teksty do przeczytania. To właśnie na ich temat toczyć się będą dyskusje na zajęciach. Oprócz rozmów, w trakcie zajęć może pojawić się kolokwium, czyli taka uniwersytecka kartkówka i sprawdzian zdobytej dotychczas wiedzy.

Obecność na konwersatoriach jest obowiązkowa i stanowi jedną z podstaw zaliczenia. Oprócz niej, brane pod uwagę będą też oceny zdobyte w trakcie semestru za zadania domowe oraz aktywność. Nie obędzie się też bez końcowego projektu lub dużego kolokwium.

Lektoraty

Te zajęcia dotyczą języka obcego, a ich formuła w dużym stopniu zależy od prowadzącego zajęcia, którym jest lektor. Odbywają się one najczęściej dwa razy w tygodniu, co zwiększa ilość możliwych, nieusprawiedliwionych nieobecności. Nie zmienia to jednak faktu, że są to zajęcia obowiązkowe.

Ilość semestrów, jakie musimy odbyć na lektoratach zależy od naszego wyniku na egzaminie kwalifikującym. Możliwe, że lektoraty ominą nas całkiem, albo, że spędzimy na nich nawet 3 semestry.

Zakończenie lektoratów to egzamin, na którym lektor sprawdzi nasze umiejętności związane z używaniem języka w mowie i piśmie, ponownie jednak - jego dokładna formuła w dużym stopniu uzależniona jest od wizji prowadzącego.

Zajęcia na uczelni

W trakcie studiów przyjdzie nam uczestniczyć również w innych zajęciach. Czekają nas np. uniwersyteckie zajęcia przypominające formułą wykłady, czy też wychowanie fizyczne. Tutaj zasadniczo też nie ma zbyt dużej filozofii. Wychowanie fizyczne na studiach ma wielu antyfanów, jednak na studiach I stopnia, najprawdopodobniej przyjdzie nam odbyć WF w ramach jednej z wybranych na początku semestru dyscyplin sportowych.

To, co będziemy robić na zajęciach zawsze jednak zależeć będzie od naszych prowadzących. Każde zajęcia to zagadka, ale dzięki znajomości najbardziej ogólnych zasad, w obrębie których naukowcy muszą operować, wiemy przynajmniej, co czeka nas po rozpoczęciu studiów.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Typy, Co to, wykład, laboratoria, lektorat, plan zajęć, konwersatorium, co sie robi na
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Zobacz, kiedy moÅźna starać się o przedłuÅźenie sesji egzaminacyjnej!
Przedłużenie sesji egzaminacyjnej - jak to zrobić?

Zobacz, kiedy można starać się o przedłużenie sesji egzaminacyjnej!

Legitymacja studencka po obronie - co z nią zrobić?

Wszystko co musisz wiedzieć o funkcjonowaniu legitymacji studenckiej po zakończeniu studiów!

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Wrocław

Innowacyjny fakultet zdobywa popularność wśród studentów.

XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.