Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Sesja poprawkowa. Co warto o niej wiedzieć?

2018-08-30 11:16:42

Dla części studentów wrzesień to kolejny miesiąc wakacji, jednak dla niektórych to czas nauki do sesji poprawkowej. Zobacz, co warto o niej wiedzieć i jakie masz możliwości w przypadku powtórnego niezaliczenia egzaminu.

Zobacz co warto wiedzieć o sesji poprawkowej.

Sesja poprawkowa i zaliczenie warunkowe

Na większości uczelni w kraju student ma prawo przystąpienia do "poprawki" z jednego lub więcej przedmiotów. Jeśli egzamin w sesji poprawkowej zostanie zaliczony, to student kontynuuje naukę na kolejnym roku studiów. Jednak w momencie, kiedy nie uzyska on oceny pozytywnej musi starać się o możliwość powtórnego uczęszczania na dany przedmiot w trybie warunkowym i zaliczenia go w kolejnej sesji egzaminacyjnej.

Każdy uniwersytet określa swoje zasady zdawania przedmiotów w trybie warunkowym. Jedną z najbardziej niekorzystnych opcji jest brak możliwości zaliczenia warunkowego, co oznacza że student musi powtarzać cały rok studiów. Kolejną regułą jest zaliczenie warunkowe bez możliwości kontynuuowania studiów na kolejnym poziomie. Oznacza to, że student w następnym semestrze musi uczęszczać na zajęcia z niezaliczonego egzaminu, a studia może kontynuuować dopiero po jego zaliczeniu. Opcja ta najczęściej obowiązuje w przypadku przedmiotów, z których wiedza potrzebna jest na innych zajęciach w kolejnym roku studiów. Jednak jedną z najpopularniejszych i najbardziej korzystnych możliwości jest zaliczenie warunkowe, podczas którego uczęszczamy na zajęcia kolejnego etapu studiów oraz na zajęcia przez nas niezaliczone. Dzięki temu nie jest wstrzymywany normalny tok studiów. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczenie warunkowe wiąże się z kosztami. Różnią się one między sobą w zależności od liczby godzin przypisanych do danego przedmiotu.

A co jeśli z przyczyn losowych nie uda ci się dotrzeć na egzamin poprawkowy? W takich przypadkach masz możliwość usprawiedliwienia nieobecności. Egzaminator wyznacza wtedy nowy termin zdawania.

A może urlop dziekański?

Jeśli nie zaliczyłeś egzaminu poprawkowego z powodów osobistych i braku możliwości nauki (na przykład narodziny dziecka lub trudna sytuacja rodzinna) możesz pomyśleć o urlopie dziekańskim. O tym, czym jest dziekanka i jak się o nią starać przeczytasz w artykule "Urlop na studiach - czym jest dziekanka?".

Sesja poprawkowa to dodatkowy stres i sporo problemów w przypadku ponownego niezdania egzaminu. Warto więc przyłożyć się do nauki tak, aby zaliczyć wszystkie przedmioty w pierwszym terminie i móc cieszyć się długimi, studenckimi wakacjami. Zobacz też "Egzamin poprawkowy - sesja poprawkowa na studiach".

PO

fot. www.pixabay.com

W takich przypadkach masz możliwość usprawiedliwienia nieobecności. Egzaminator wyznacza wtedy nowy termin egzaminu.
Słowa kluczowe: sesja poprawkowa, zaliczenie warunkowe, urlop dziekański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Czy warto rzucić studia? Kiedy z nich zrezygnować?

Kolejny dzień na uczelni wydaje się być bezsensowną katorgą, która nic nam nie daje? Czy to dobry pomysł, by przestać studiować?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.