Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Sesja poprawkowa. Co warto o niej wiedzieć?

2018-08-30 11:16:42

Dla części studentów wrzesień to kolejny miesiąc wakacji, jednak dla niektórych to czas nauki do sesji poprawkowej. Zobacz, co warto o niej wiedzieć i jakie masz możliwości w przypadku powtórnego niezaliczenia egzaminu.

Zobacz co warto wiedzieć o sesji poprawkowej.

Sesja poprawkowa i zaliczenie warunkowe

Na większości uczelni w kraju student ma prawo przystąpienia do "poprawki" z jednego lub więcej przedmiotów. Jeśli egzamin w sesji poprawkowej zostanie zaliczony, to student kontynuuje naukę na kolejnym roku studiów. Jednak w momencie, kiedy nie uzyska on oceny pozytywnej musi starać się o możliwość powtórnego uczęszczania na dany przedmiot w trybie warunkowym i zaliczenia go w kolejnej sesji egzaminacyjnej.

Każdy uniwersytet określa swoje zasady zdawania przedmiotów w trybie warunkowym. Jedną z najbardziej niekorzystnych opcji jest brak możliwości zaliczenia warunkowego, co oznacza że student musi powtarzać cały rok studiów. Kolejną regułą jest zaliczenie warunkowe bez możliwości kontynuuowania studiów na kolejnym poziomie. Oznacza to, że student w następnym semestrze musi uczęszczać na zajęcia z niezaliczonego egzaminu, a studia może kontynuuować dopiero po jego zaliczeniu. Opcja ta najczęściej obowiązuje w przypadku przedmiotów, z których wiedza potrzebna jest na innych zajęciach w kolejnym roku studiów. Jednak jedną z najpopularniejszych i najbardziej korzystnych możliwości jest zaliczenie warunkowe, podczas którego uczęszczamy na zajęcia kolejnego etapu studiów oraz na zajęcia przez nas niezaliczone. Dzięki temu nie jest wstrzymywany normalny tok studiów. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczenie warunkowe wiąże się z kosztami. Różnią się one między sobą w zależności od liczby godzin przypisanych do danego przedmiotu.

A co jeśli z przyczyn losowych nie uda ci się dotrzeć na egzamin poprawkowy? W takich przypadkach masz możliwość usprawiedliwienia nieobecności. Egzaminator wyznacza wtedy nowy termin zdawania.

A może urlop dziekański?

Jeśli nie zaliczyłeś egzaminu poprawkowego z powodów osobistych i braku możliwości nauki (na przykład narodziny dziecka lub trudna sytuacja rodzinna) możesz pomyśleć o urlopie dziekańskim. O tym, czym jest dziekanka i jak się o nią starać przeczytasz w artykule "Urlop na studiach - czym jest dziekanka?".

Sesja poprawkowa to dodatkowy stres i sporo problemów w przypadku ponownego niezdania egzaminu. Warto więc przyłożyć się do nauki tak, aby zaliczyć wszystkie przedmioty w pierwszym terminie i móc cieszyć się długimi, studenckimi wakacjami. Zobacz też "Egzamin poprawkowy - sesja poprawkowa na studiach".

PO

fot. www.pixabay.com

W takich przypadkach masz możliwość usprawiedliwienia nieobecności. Egzaminator wyznacza wtedy nowy termin egzaminu.
Słowa kluczowe: sesja poprawkowa, zaliczenie warunkowe, urlop dziekański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

nauka języka angielskiego online
Nauka języków. Jak do niej podejść? Warszawa

Jak podejść do nauki języka, by przyswajać go szybko i sprawnie?

Polecamy
Drukarki HP
Studiujesz = drukujesz! Dowiedz się, dlaczego powinieneś zainwestować w dobrą drukarkę Warszawa

Przekonaj się, dlaczego zakup tego rodzaju sprzętu jest świetnym pomysłem.

Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Ostatnio dodane
studenci medycyny
Jak się uczyć do sesji - rady dla studentów medycyny

Sprawdźcie, jak skutecznie walczyć ze stresem przed egzaminem.

rozliczenie PIT przez studenta
Jak wygląda rozliczenie pracującego studenta? Cztery rzeczy, o których trzeba pamiętać

Czy możemy skorzystać z zerowego PIT-u? A może przysługują nam jakieś inne ulgi?

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!