Z Organizacji - Studia

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego - informacje o projekcie

2020-05-28 09:23:37

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to oddolna inicjatywa, która ma na celu aby każda osoba zmagająca się z problemem zdrowia psychicznego, tj. każda osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana bądź napiętnowana chorobą, otrzymała niezbędne wsparcie. W związku z powyższym powołano do życia Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, w którym to młodzi ludzie nawzajem się wspierają.

Zobacz też: Zdjęcia z działalności Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego logoSieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego - informacje

Już kilkadziesiąt osób otrzymało specjalistyczne przeszkolenie, aby móc wspierać (bez prowadzenia terapii) swoich rówieśników, którzy zmagają się z trudnościami. Osoby te występują w roli przyjaciół-opiekunów, którzy to mają za zadanie, np. zaprowadzenie innych studentów na wizyty u psychologa, utrzymywanie z nimi stałego kontaktu, wspierania ich w trudnościach życia codziennego i pomoc przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim.

Celem Sieci nie jest świadczenie profesjonalnej pomocy, a oferowanie podstawowego wsparcia jej uczestnikom. Opiekunowie są wsparciem dla swoich podopiecznych, nie są natomiast ich terapeutami. Pomoc specjalistyczna należy do profesjonalistów, a SPZP tworzy po prostu dodatkową sieć wsparcia.

Działalność Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Celem Sieci jest stworzenie systemu wsparcia psychicznego dla osób stygmatyzowanych, jak i takich, których zaburzenia funkcjonowania wynikają z innych przyczyn, w tym chorób lub trudnej sytuacji prywatnej. Ma to doprowadzić do umożliwienia im normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, zaangażowania w życie uniwersyteckie, a także rozwinięcia relacji społecznych i zminimalizowania negatywnych skutków problemów, z którymi się borykają.

W dalszej perspektywie zespół projektu dąży do zminimalizowania przypadków stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oddziałującej na ich psychikę. Osiągnięcie tego celu jest możliwe poprzez działania samych opiekunów, którzy będą mogli wykorzystać nabyte kompetencje nie tylko w ramach projektu, ale także w życiu prywatnym.

Szkolenia w ramach SPZP

Projekt zakłada kontynuację serii szkoleń prowadzonych przez profesjonalistów (w tym psychologów, pedagogów i prawników) na temat komunikacji z osobami borykającymi się z trudnościami natury psychicznej oraz metod skutecznego wspierania tych osób. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy na temat tego, jak należy rozmawiać z osobami wskazanymi powyżej.

Szkolenia uzmysławiają opiekunom, jak ważne jest wspieranie swoich rówieśników oraz uczą ich używania neutralnego języka. W ramach projektu prowadzona jest również kampania w mediach społecznościowych uświadamiająca o znaczeniu języka w relacjach międzyludzkich. Prowadzone działania koncentrują się na pokazaniu szkodliwej strony nieumiejętnych prób udzielenia wsparcia osobie, która boryka się z różnego rodzaju trudnościami.

Zespół projektu posługuje się przy tym konkretnymi, rzeczywistymi przykładami komunikatów, takimi jak "Nie masz depresji - po prostu jesteś leniwy", które w rzeczywistości prowadzą do pogorszenia stanu psychicznego odbiorcy. Zarówno szkolenia, jak i prowadzona kampania pokazują, jak należy prowadzić rozmowę, aby nie ranić adresata oraz okazać mu odpowiednie wsparcie.

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego baner plakatSPZP - historia inicjatywy

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego działa od grudnia 2019 r. W ramach projektu prowadzi ona kampanię w mediach społecznościowych, która ma na celu walkę ze stygmatyzacją osób, które cierpią na choroby psychiczne. SPZP zorganizowała już 7  szkoleń dla studentów, którzy chcą nabyć wiedzę i umiejętności konieczne do wspierania osób, które potrzebują różnego rodzaju pomocy na tle zdrowia psychicznego.

W trakcie szkolenia opiekunowie zajmowali się podstawami tego jak skutecznie pomagać, z jakimi typami zaburzeń nastroju, osobowości mogą mieć styczność. Ponadto dowiedzieli się w jaki sposób wspierać osoby należące do społeczności LGBTQ+ oraz osoby, które doświadczyły przemocy. Uczyli się też jak zadbać o siebie pomagając drugiej osobie, ponieważ bezpieczeństwo naszych opiekunów jest dla organizatorów priorytetem i nie chcą, żeby wychodzili oni poza swoje kompetencje i terapeutyzowali swoich podopiecznych.

Inicjatywa i osoby w niej uczestniczące są wspomagane przez specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, którzy prowadzą wspomniane szkolenia i doradzają co do selekcji opiekunów.

Efekty działań Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Inicjatywie udało się pomóc już kilkudziesięciu młodym ludziom. Szkolenia ukończyło już kilkudziesięciu kandydatów na opiekunów, którzy wspierają osoby zmagające się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Najczęściej wspierani są studenci UAM i innych poznańskich uczelni, ale w praktyce nikomu nie odmawiana jest pomoc.

Zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19 trzeba było zintensyfikować działania, ponieważ znacznie wzrosło zapotrzebowanie na usługi wsparcia, rozmowy, wysłuchania osób, które źle znoszą czas przymusowej izolacji. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Cały czas zgłaszają się do niego kolejne osoby, które chcą zostać opiekunami oraz osoby, które potrzebują pomocy. Oczywiście oferowane wsparcie jest bezpłatne.

Należy zaznaczyć, że cały czas nad projektem czuwają specjaliści. Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego wspierana jest przez psychologów i kilku pedagogów, którzy poprowadzili dla niej część szkoleń i chętnie służą radą, kiedy opiekunowie potrzebują konsultacji z osobą bardziej doświadczoną. Przy realizacji projektu współpracujeme również z kilkoma organizacjami. Od momentu powstania Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, Sieć otrzymała kilka mini grantów, m.in. od Humanity in Action Polska, Samorządu Studentów UAM oraz Fundacji UAM.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: SPZP, Organizacja, Działalność, Szkolenia, Opiekunowie, Wsparcie, Konsultacje, Historia

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego - działalność (5)

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Źródła do pracy dyplomowej - skąd brać książki i artykuły?

Praca naukowa powinna być opatrzona bibliografią... tylko po co i skąd wziąć do niej odpowiednie pozycje? Sprawdź!

Wyścig odbędzie się w terminie od 27 kwietnia do 2 maja 2019.
Ruszyły zapisy na VII edycję Krakostopu! Kraków

Wyścig odbędzie się w terminie od 27 kwietnia do 2 maja 2019.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.