Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Staże, praktyki, pierwsza praca - na co zdecydować się na studiach?

2023-12-29 15:03:11

Czasy, w których studia gwarantowały zatrudnienie po uzyskaniu wyższego wykształcenia, już dawno minęły. Obecnie kwestia ta schodzi na dalszy plan, ustępując doświadczeniu zawodowemu i cenionym na rynku pracy umiejętnościom. Właśnie dlatego coraz więcej studentów w trakcie kształcenia podejmuje różnego rodzaju staże, praktyki lub pracę. Którą drogę wybrać?

szukanie pracy po studiachDlaczego studia to nie wszystko?

Specyfika rynku pracy podlega zmianom. Pracodawcy muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Wynikiem tego jest m.in. ograniczenie zatrudnienia, a zatem mniej ofert pracy. Jednocześnie kandydatów na różne stanowiska jest naprawdę sporo. W przypadku prostych prac liczba chętnych na jedno ogłoszenie dochodzi nawet do kilkuset osób.

W starciu z wieloma innymi osobami decydujące znaczenie ma nie wykształcenie, ale doświadczenie i umiejętności. To właśnie dzięki nim można się wyróżnić i zdobyć wymarzone stanowisko.

Uzyskując wykształcenie wyższe, wielu studentów doznaje szoku, kiedy okazuje się, że wysyłane miesiącami CV nie dają odzewu. Oczywiście nie zawsze tak jest. Niektórzy pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, ponieważ generują oni mniejsze koszty. Różnie wygląda także poszukiwanie zatrudnienia w zależności od regionu. Etat w Warszawie może być zdecydowanie łatwiejszy do zdobycia niż przykładowo praca w Zabrzu (ilość ofert można sprawdzić na GoWork.pl - https://www.gowork.pl/praca/zabrze;l), czyli w zdecydowanie mniejszej miejscowości.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, warto zadbać o karierę zawodową już na etapie kształcenia na uczelni. Opcji jest kilka - którą z nich wybrać?

Praktyki na studiach - co warto wiedzieć?

Choć praktyki studenckie są nieodzownym elementem procesu kształcenia w szkole wyższej, nie zawsze pozwalają na zdobycie cennych umiejętności. W niektórych przypadkach trwają tylko kilka tygodni, co ogranicza nabycie odpowiedniej wiedzy praktycznej.

Oczywiście student może poszukiwać dłuższych praktyk na własną rękę. Jeśli chodzi o praktyki bezpłatne, wiele firm będzie w stanie ją zaoferować. Miejmy jednak na uwadze, że podczas praktyk również wykonuje się pewną pracę, poświęcając swój czas i energię. Dlatego też, jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej szukać płatnych praktyk (choćby z minimalnym wynagrodzeniem), ponieważ student przecież też ponosi koszty. Na darmową formę współpracy można zgodzić się, jednak tylko w przypadku, gdy firma jest naszym wymarzonym miejscem pracy lub daje dobre perspektywy zawodowe i finansowe w przyszłości.

Staż w trakcie studiów - czy warto?

Dobrą możliwością dla studentów są także staże. Niekiedy są utożsamiane z praktykami, jednak w rzeczywistości mają nieco odmienne znaczenie. W przypadku stażu zdecydowanie częściej spotykamy się z pewnym wynagrodzeniem. Okres współpracy też jest tu zdecydowanie dłuższy i może dotyczyć nawet kilku miesięcy.

Osoba na stanowisku stażysty z jednej strony nie ma praw pracowniczych, które wobec zatrudnionych reguluje Kodeks pracy. Z drugiej stażysta ma większe możliwości decyzyjne w porównaniu do praktykanta.

Zdobycie stażu jest nieco łatwiejsze niż standardowego etatu. Na starcie nie wymaga się od kandydatów kilku lat doświadczenia i szeregu umiejętności. Te cechy pozwoli zdobyć studentowi wykonywanie obowiązków na stanowisku stażysty. 

Praca na studiach - jak to pogodzić?

Spośród ofert praktyk i stażu, podczas studiów najtrudniej jest uzyskać propozycje pracy na etacie. Z drugiej strony dają one większe możliwości, szczególnie jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy. Oczywiście jest wiele ofert dla juniorów, w których nie wymaga się doświadczenia, jednak na takie ogłoszenia aplikuje mnóstwo kandydatów.

Ograniczenia czasu studenta sprawiają, że praca na pełen etat jest możliwa głównie na studiach zaocznych. W przypadku trybu stacjonarnego pozostaje poszukiwanie elastycznej pracy dorywczej. Podejmując taką współpracę również można zbudować ciekawe zaplecze zawodowe, które po ukończeniu studiów zaowocuje znalezieniem dobrego zajęcia.

Gdzie szukać praktyki, stażu lub pracy na studiach?

Możliwości dotarcia do ciekawych ofert praktyk, stażu czy pracy jest wiele. Z których warto skorzystać? Największe możliwości daje oczywiście Internet i serwisy pracy. Warto być aktywnym w mediach społecznościowych i śledzić profile pracodawców. Jednak to nie wszystko.

Studenci korzystają często z pomocy biura karier na swojej uczelni. Mogą też zdecydować się na wsparcie urzędu pracy albo uczestniczyć w lokalnych targach pracy. Dobre efekty przynosi również kontakt e-mail, ponieważ można dowiedzieć się o zapotrzebowaniu na pracowników bezpośrednio od potencjalnego pracodawcy.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: gowork.pl, praca dla studenta, praca po studiach, gdzie szukać pracy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Zobacz, kiedy moÅźna starać się o przedłuÅźenie sesji egzaminacyjnej!
Przedłużenie sesji egzaminacyjnej - jak to zrobić?

Zobacz, kiedy można starać się o przedłużenie sesji egzaminacyjnej!

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.