Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studia za granicą - o czym musisz wiedzieć?

2013-10-04 13:15:16

Marzą Ci się studia za granicą? To niezwykłe przeżycie, ale też duże wyzwanie pod względem organizacyjnym. Polacy najczęściej na miejsce studiowania wybierają uczelnie w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Niemcy to popularny kierunek ze względu na bezpłatne studia oraz bliskość, znajomość języka niemieckiego jest też dość w Polsce rozpowszechniona. Wielka Brytania i USA wybierane są natomiast ze względu na prestiż oraz fakt, że zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Co warto wiedzieć, wybierając się do tych krajów?

1. Dokonać wyboru

Pierwszą kwestią, wiążącą się z wyjazdem na studia za granicę, jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań: do jakiego kraju, miasta chcę wyjechać? Jaki kierunek chcę studiować? Dlaczego akurat tam? Jaki rodzaj uczelni jest dla mnie najlepszy? Te proste pytania mogą decydować o powodzeniu całego planu. Warto pamiętać, że studia w języku obcym są zwykle trudniejsze niż te w ojczystym, choćby ze względu na konieczność opanowania nowego słownictwa. Bez odpowiedniej motywacji możemy więc się czuć zniechęceni już po pierwszym semestrze.

2. Język obcy

Wyjazd na studia za granicą wymaga od nas także włożenia wysiłku w naukę danego języka. Nawet jeśli posiadamy stosowne certyfikaty oraz ukończyliśmy kursy, może się okazać na miejscu, że mamy problem z porozumieniem się. Do tego dochodzi specyficzne słownictwo, jakiego wymaga każda dziedzina nauki. Warto pomyśleć o wcześniejszym, ukierunkowanym kursie językowym, przykładowo medycznym lub dla inżynierów.

3. Warunki naboru

Jak opowiedział nam Mateusz, prowadzący kursy przygotowujące do amerykańskiej matury SAT w centrum edukacyjnym Edun, pierwszą podstawową kwestią jest sprawdzenie, jakie wymagania stawia dane państwo oraz wybrana uczelnia, przyjmując studentów. W USA wymagane jest między innymi zdanie matury SAT, oceniającej 3 rzeczy: umiejętność pisania eseju, czytania ze zrozumieniem oraz wiedzę matematyczną. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Bardzo często, by dostać pozwolenie na pobyt w danym kraju, trzeba udowodnić, że na studia i życie tam nas stać. Warto zaplanować, jak zamierzamy sfinansować naukę, czy będziemy się starać o stypendium itp. Inną istotną kwestią jest właściwe przygotowanie dokumentów rekrutujących. Często od szczegółów, jak np. działalność wolontariacka itp. może zależeć nasza ocena przez władze uczelni.

4. Sprawy praktyczne

Kolejnym zagadaniem, którym warto się zająć, gdy znamy już wyniki rekrutacji, jest kwestia miejsca zamieszkania oraz zorganizowania sobie życia w danym miejscu. Studenci z zagranicy zwykle mają dodatkowe punkty przy staraniu się o akademik, który może być dobrym rozwiązaniem na start. Łatwiej tam nawiązać nowe znajomości i można liczyć na czyjąś pomoc w przypadku np. choroby.

5. Bezpieczeństwo

Ostatnią kwestią, którą warto przemyśleć przed wyjazdem na studia za granicę, jest bezpieczeństwo. Nie chodzi tu o kurs samoobrony, ale zorganizowanie sobie pomocy na wypadek choroby lub jakiegoś urazu oraz wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Trzeba zdać sobie sprawę, że za granicą będziemy zdani głównie na siebie, dlatego warto zawczasu zadbać o swój komfort. Posiadanie oszczędności, pozwalających w każdym momencie wrócić do kraju oraz umówienie się z rodziną w Polsce na stały kontakt (np. nie zadzwonimy o określonej porze, rodzice mogą poinformować policję itp.) to podstawowe kwestie, pozwalające czuć się za granicą dość bezpiecznie.

ip

Słowa kluczowe: studia za granicą jak się przygotować potrzebne dokumenty certyfikaty organizacja edun
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Legitymacja studencka po obronie - co z nią zrobić?

Wszystko co musisz wiedzieć o funkcjonowaniu legitymacji studenckiej po zakończeniu studiów!

Rodzaje zajęć na studiach - jakie są i na czym polegają?

Wykłady, konwersatoria, laboratoria... czego spodziewać się po takich nazwach? Co jeszcze czeka nas na uniwersytecie? Sprawdźmy!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.