Polska - Świat nauki

Szkoła średnia za granicą - czy to dobre rozwiązanie dla polskich uczniów?

2019-07-15 13:09:26

Z powodu kumulacji roczników tysiące uczniów w kraju nie dostanie się do pierwszej klasy w wybranych przez siebie szkołach średnich. Czy nauka za granicą jest wciąż otwartą i realną alternatywą? Głos w tej sprawie zabrał Michał Piątkowski z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego. Czy to w ogóle realne by zdobywać edukację w zagranicznej szkole?

Uczniowie Szkoły średniej w drodze na zajęcia

Wybór zagranicznej szkoły

O wyborze kraju decyduje znajomość języka, więc z uwagi na popularność angielskiego najlepiej wyjechać do Wielkiej Brytanii. Na wyjazd do USA jest za późno ze względu na czas potrzebny na uzyskanie wizy. W Wielkiej Brytanii szkoły publiczne w większości zamknęły już rekrutację, ale można szukać wolnych miejsc i kontaktować się indywidualnie do końca sierpnia.

Co może być wyzwaniem? - We własnym zakresie trzeba znaleźć zakwaterowanie. Niektóre szkoły publiczne oferują akademiki, ale są płatne i trudno teraz o wolne miejsce - wyjaśnia Michał Piątkowski z Elab Education Laboratory. - Możliwy jest także wyjazd do szkoły publicznej i pobyt u rodziny goszczącej, za który również się płaci, ale takie wnioski można było składać do końca maja. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś przeprowadza się z rodziną, wówczas szkoła ma obowiązek go przyjąć.

Prywatne szkoły średnie

Druga opcja to nauka w szkołach prywatnych, które oferują wysoką jakość kształcenia, indywidualne podejście i zakwaterowanie w akademikach. Trzeba jednak w takim wypadku przygotować się na wydatek za czesne i zakwaterowanie w wysokości 15-30 tys. funtów rocznie. Część szkół prywatnych ma jeszcze wolne miejsca.  Obowiązują do nich testy z angielskiego i matematyki. Na finansowanie czesnego, w odróżnieniu od studiów, rząd brytyjski nie udziela pożyczek.

Jak wyjaśnia ekspert Elabu, przed polskimi uczniami jest jeszcze jeden wymóg: - Brytyjskie liceum trwa dwa lata i przyjmowane są osoby, które skończyły 16 lat. Dlatego wyjechać mogą absolwenci gimnazjum. Absolwenci 8 klas poniżej 16 roku życia mogą również wyjechać, ale będą wtedy musieli dołączyć do programu GSCE.

ip

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Szkoły Prywatne, Rekrutacja, Warunki, Wyjazd za granicę, Czesne, Koszty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.