Polska - Świat nauki

Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Annobot - rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach

2021-06-15 13:09:45

Emocje są naturalną cechą człowieka. Do niedawna wydawało się, że maszyny nie mogą ich rozpoznawać. Jedynie w filmach science fiction i opowieściach futurystycznych roboty potrafiły odczytywać strach lub szczęście. Badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym opracowali narzędzie, które wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawnia tworzenie systemów do rozpoznawania emocji.

Zobacz też: Skąd biorą się łzy?

Annobot - maszyna rozpoznająca ludzkie emocje na podstawie tekstuCzy maszyny mogą rozpoznawać emocje?

Według teorii Paula Ekmana wyróżniamy sześć podstawowych emocji. Są to: szczęście, smutek, strach, złość, zaskoczenie i obrzydzenie. Istnieje oczywiście wiele teorii psychologicznych, które są bardziej skomplikowane, jednak dla wielu osób wciąż wydaje się niemożliwe, aby maszyny mogły rozpoznać nawet kilka podstawowych emocji, a jednak.

Platforma Annobot znacznie przyspiesza proces etykietowania, czyli przypisywania odpowiednich emocji do fragmentów tekstu. Narzędzie to, wykorzystuje wiele funkcjonalności, m.in. etykietowanie poprzez rozmowę z  chatbotem, uczenie na bieżąco oraz integrację z komunikatorem Facebook Messenger.

Innowacje nie tylko dla nauki — czym jest Annobot?

Nazwa platformy Annobot powstała od połączenia słów annotation i bot. Jest to innowacyjne narzędzie do etykietowania i tworzenia zbiorów danych poprzez rozmowę z chatbotem. System składa się z sześciu komponentów. Główną część stanowi Annobot Core, czyli aplikacja serwerowa, która integruje wszystkie inne moduły. Można stwierdzić, że jest ona takim sercem platformy. Są także dwa moduły służące do przypisywania etykiet do tekstów. Jeden zintegrowany z aplikacją Facebook Messenger, a drugi to komunikator Annobot chat napisany przez ekspertów z OPI PIB. Oprócz nich narzędzie składa się z panelu administracyjnego, modułu uczenia maszynowego oraz bazy danych.

Narzędzie, które wspiera człowieka w odczytywaniu ludzkich emocji

– W Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych zajmujemy się głównie przetwarzaniem języka naturalnego, skupiając się na danych tekstowych. Stąd zagadnienie rozpoznawania emocji właśnie na podstawie tekstu. Zwykle proces wdrożenia tego typu rozwiązania jest bardzo czasochłonny. Wymaga dużej ilości danych tekstowych z właściwie przypisanymi emocjami. Dopiero w momencie, gdy mamy przygotowany zbiór z opracowanymi danymi, możemy przystąpić do prac nad odpowiednim modelem. Proces przygotowania zbioru danych najczęściej trwa kilka miesięcy i wymaga zaangażowania w pracę dużej liczby osób. Platforma Annobot znacznie to przyspiesza – mówi Rafał Poświata, specjalista badawczo-techniczny w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.

Platforma Annobot została zaprojektowana, aby sprawnie przygotowywać dane. Wykorzystuje ona uczenie na bieżąco, nie musimy więc czekać, aż zakończy się cały proces przypisywania emocji do tekstu. Annobot sam się uczy na podstawie wcześniej udostępnionych niepełnych danych. Warto dodać, że narzędzie to jest uniwersalne i może mieć także zastosowanie przy innych zadaniach. Można odpowiednio skonfigurować bota, tak iż będzie możliwe przypisywanie do tekstu innych właściwości, które mają być identyfikowane.

Zobacz też: Czy sztuczna inteligencja stanowi realne zagrożenie dla człowieka?

OPI PIB/KK

fot. Materiały Partnera

Słowa kluczowe: emocje, annobot, maszyna, człowiek, robot, sztuczna inteligencja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Instytut badań jądrowych
Co kieruje naszym życiem? Przypadek, wybór, a może fizyka?

Sprawdź, co mają do powiedzenia na ten temat naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Polecamy
Krótsze wakacje studentów przez koronawirusa. Minister nauki potwierdza taką możliwość

Wojciech Murdzek o potencjalnych zmianach w kalendarzu roku akademickiego 2019/2020.

Dr Sławomir Antkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego dołącza do Rady NCBR Gdańsk

Naukowiec z UG został powołany przez Jarosława Gowina, by reprezentować środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.

Ostatnio dodane
nnobot – rozmowa z maszyną o ludzkich emocjach
Sztuczna inteligencja rozpozna, kiedy jesteś szczęśliwy

Dowiedz się więcej o Annobocie - maszynie, z którą porozmawiasz o własnych emocjach

Tramwaj zwany poÅźądaniem - kampania na temat HIV
Tramwaj zwany Pożądaniem - profilatyka na wyciągnięcie ręki!

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy - zobacz, jak to się robi!

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!