Polska - Świat nauki

Formy prowadzenia zajęć na polskich uczelniach w semestrze zimowym 2020/2021

2020-09-29 19:40:48

W 2020 r. nauczanie w szkołach podstawowych i licealnych lub technicznych odbywa się inaczej niż miało to miejsce do tej pory. W październiku szkoły wyższe także muszą zmierzyć się z wyjątkową sytuacją w związku z koronawirusem. W tamtym semestrze sytuacja wszystkich zaskoczyła i trzeba było wymyślić plan awaryjny. Jak natomiast ma to wyglądać teraz?

uniwersytet

Zamknięcie uczelni w marcu 2020 roku

Jak może niektórzy z nas pamiętają, po wybuchu pandemii polskie szkoły wyższe były pierwszymi instytucjami w kraju, które zostały zamknięte. Najpierw tymczasowo, jednak czas ich ponownego otwarcia był odwlekany, aż w końcu nikt ze studentów (pomijając tych piszących prace dyplomowe) w semestrze letnim nie wrócił już na uczelnie. Przedłużono ważność legitymacji i kart bibliotecznych oraz czas zwrotów książek. Sekretariaty i dziekanaty były zamknięte i niestety, nie zawsze skłonne użyczyć jakichkolwiek informacji. Dla świeżo upieczonych studentów polecamy przeczytać, co wiedzieć przed wyjazdem na studia do innego miasta.

Jakie wprowadzono zmiany dla studentów w związku z pandemią

Jakikolwiek powrót na uczelnie w kolejnym semestrze pozostawał niewiadomą do ostatnich chwil. A choć kiedyś trudno byłoby w to uwierzyć, studenci tęsknili za normalną nauką. Osoby, które kontynuują przygodę na uczelniach wyższych muszą w tym roku liczyć się z tym, że zajęcia nie będą miały takiego wymiaru, do jakiego byli oni przyzwyczajeni. Najbardziej dotkliwą zmianą dla niektórych studentów zapewne jest fakt, że zmniejszono grupy ćwiczeniowe. Już nie będą oni ze znajomymi, do których byli przyzwyczajeni. Wiele uczelni wprowadziło także system jednej sali, czyli to wykładowcy przemieszczają się po korytarzach, by ograniczyć ilość osób w holu.

Formy zajęć największych polskich uczelni

Najwięcej uniwersytetów, jak i większość szkół zdecydowało się na hybrydową formę zajęć. Jak informują ich strony, tylko zajęcia, które wymagają bezpośredniego kontaktu prowadzącego ze studentami (np. zajęcia o charakterze laboratoryjnym, terenowym lub integrującym studentów pierwszego roku studiów) będą prowadzone stacjonarnie, oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych. Zajęcia zdalne będą odbywały się w formie zajęć na żywo (forma synchroniczna) lub nagranych przez wykładowców wcześniej (forma asynchroniczna).

Uniwersytet Warszawski i Wrocławski

Te uczelnie wybrały formę hybrydową, a więc w zależności od kierunku, studenci będą pojawiać się w murach częściej lub rzadziej. Uniwersytety starały się ułożyć plany tak, by zajęcia danych kierunków odbywały się jak w najmniejszej ilości dni, ograniczając w ten sposób ilość spotykanych przypadkowych osób. Przykładowo na UWr zajęcia z wychowania fizycznego mają odbywać się głównie stacjonarnie, zaś na UW – zdalnie, w obu przypadkach lektoraty prowadzone będą online.

Uniwersytet Jagielloński

Władze UJ podjęły decyzję, że kształcenie prowadzone będzie w ramach jednej z trzech form. Zakładają one możliwość kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego, kształcenia zdalnego z elementami kształcenia stacjonarnego lub wyłącznie w trybie zdalnym. W przypadku studiów doktoranckich zajęcia będą odbywać się w trybie zdalnym.

Inne Szkoły Wyższe

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Gdański przyjęły tryb głównie zdalny, jedynie niektóre zajęcia za zgodą dziekanów będą miały formę stacjonarną. Te uczelnie wybrały platformy, na których będzie możliwość komunikacji między studentami a wykładowcami, ponieważ także konsultacje mają odbywać się zdalnie. Zajęcia w Akademii Górniczo–Hutniczej i na Politechnice Łódzkiej będą prowadzone w sposób tradycyjny, zdalny oraz mieszany. Inauguracja na tych uczelniach odbędzie się w formie transmisji 6 października. Jeśli dopiero wybieracie się na studia, sprawdźcie co warto wiedzieć o nieobecnościach.

KM

fot. Pixabay z pexels.com

źródła: uw.edu.pl; uj.edu.pl; amu.edu.pl; bip.ug.edu.pl; p.lodz.pl; agh.edu.pl

Słowa kluczowe: studia, uniwersytety, pandemia, nauczanie zdalne, zajęcia stacjonarne, uw, uwr, uj, ug, uam
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Narodowe Centrum Nauki - nagroda 2020
Nagroda Narodowego Centrum Nauki 2020 - poznaj laureatów!

Wyróżniono trójkę młodych naukowców.

Polecamy
MNiSW przekaże 7 mln zł na wsparcie projektów studenckich kół naukowych

Inicjatywy studentów otrzymają znaczne wsparcie.

Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.