Świat - Świat nauki

Uniwersytet Warszawski wysoko w światowym rankingu! Zobaczcie szczegóły

2018-07-20 09:52:38

We wtorek poznaliśmy listę najlepszych uniwersytetów na świecie w poszczególnych dziedzinach. Uniwersytet Warszawski odnotował znaczący awans z drugiej do pierwszej setki zestawienia.
aula
17 lipca ShanghaiRanking Consultancy ogłosiła listę uniwersytetów najlepszych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów (coroczny Subject Ranking). Najwyżej notowana polska uczelnia, Uniwersytet Warszawski znacząco poprawiła swoje lokaty. W dziedzinach takich jak matematyka i fizyka awansowaliśmy na pozycje 51-75, podczas gdy w ubiegłym roku plasowały się one odpowiednio na pozycjach 101-150 oraz 151-200. We wszystkich dziesięciu rozpatrywanych obszarach prym niezmiennie wiodą uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Przegłosowana na początku lipca ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym pokazuje, że polski rząd wyraźnie postawił sobie za punkt honoru poprawę naszych lokat w rankingach międzynarodowych. Na liście szanghajskiej od lat zajmujemy odległe pozycje. W zestawieniu ogólnym UW plasuje się w czwartej, a UJ w piątej setce, podczas gdy aż 10 uniwersytetów z UK - w pierwszej. Bezkonkurencyjni pozostają Amerykanie.

Warto zwrócić uwagę, że mechanizm budowania listy od lat budzi sporo wątpliwości. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest pod uwagę m.in. liczba noblistów i laureatów innych znaczących nagród, indeks cytowań w danej dziedzinie, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych, ale wybranych czasopismach naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych. Co kluczowe dla "młodych uczelni”, lista szanghajska uwzględnia dane historyczne, dlatego od lat nie sposób zagrozić czołówce.

- Reforma szkolnictwa wyższego zakłada kilka zmian, dzięki którym lepiej wypozycjonujemy w zestawieniach światowych to, co mamy. Na punktację w przyszłości powinny wpłynąć pozytywnie m.in. ewaluacja jakości osiągnięć naukowców, połączenie dyscyplin zgodnie ze standardami OECD oraz pieniądze na wsparcie naszych czasopism naukowych w międzynarodowych bazach. Nie są to postulaty, które same w sobie poprawią jakość dydaktyki czy rangę naukowych osiągnięć, pozwalają jednak spodziewać się, że lepiej wypadniemy w punktacji w najbliższych latach - komentuje Jakub Pietraszek, prezes Elab Education Laboratory, instytucji partnerskiej ponad 60 zagranicznych uczelni.

Za sukcesem amerykańskich uczelni stoją ogromne środki przeznaczane na rozwój infrastruktury i prowadzenie działalności naukowej. Polskie i zagraniczne szkoły wyższe dzieli pod tym względem przepaść. Budżet naukowy najlepiej finansowanego Uniwersytetu Warszawskiego wynosił w ubiegłym roku 475 mln zł. podczas gdy topowe zagraniczne dysponują kwotami rzędu kilku mld USD. Aby móc realnie z nimi konkurować potrzebne są potężne środki dla kilku najlepszych rodzimych uczelni.

- Ulokowanie w ciągu 10 lat zapowiadanych przez Gowina 50 mld zł w liczne, także mniejsze szkoły może niewiele zmieni
. Warto też zwrócić uwagę na źródła dotacji. W Polsce środki pochodzą głównie z grantów i programów rządowych. Za granicą gro kwot to pieniądze prywatnych inwestorów oraz korporacji, traktujących szkoły wyższe jak swój hub innowacji oraz przestrzeń rekrutacji talentów. Wielu absolwentów najlepszych uczelni świata już po opuszczeniu murów zasila je znacznymi kwotami w ramach działalności filantropijnej i z poczucia przynależności do tego elitarnego grona - dodaje prezes Elabu.

ip

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: UW, ranking uczelni, ranking, uczelnie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
StaÅź odbędzie się w ramach programu "Wsparcie mobilności naukowcÃłw".
100 polskich lekarzy pojedzie na staż do Stanów Zjednoczonych

Staż odbędzie się w ramach programu "Wsparcie mobilności naukowców".

27 kwietnia 2018 roku maturzyści zakończyli rok szkolny.
Trwają prace nad stworzeniem sieci Uniwersytetów Europejskich

Od 2024 roku funkcjonować będzie 20 Uniwersytetów Europejskich.

Celem wizyty jest wzmocnienie polsko-brytyjskiej wspÃłłpracy naukowej.
Wizyta delegacji MNiSW w Wielkiej Brytanii

Celem wizyty jest wzmocnienie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej.

Polecamy
Skamieniały las
Skamieniały las

We wschodniej części Anglii odkryto skamieniały las z okresu ostatniego zlodowacenia.

Ile możesz wypić?
Ile możesz wypić?

Dzienny limit alkoholu jest niewiele wart – do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy, którzy zastanawiają się nad ustaleniem norm alkoholu.

Ostatnio dodane
StaÅź odbędzie się w ramach programu "Wsparcie mobilności naukowcÃłw".
100 polskich lekarzy pojedzie na staż do Stanów Zjednoczonych

Staż odbędzie się w ramach programu "Wsparcie mobilności naukowców".

27 kwietnia 2018 roku maturzyści zakończyli rok szkolny.
Trwają prace nad stworzeniem sieci Uniwersytetów Europejskich

Od 2024 roku funkcjonować będzie 20 Uniwersytetów Europejskich.