Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Zapanuj nad stresem w czasie sesji!

2012-01-17 13:14:20

Sesja to dla studentów okres nieprzespanych nocy, walki ze stresem i z samym sobą. Odpowiednie przygotowanie pomoże lepiej radzić sobie z tymi wyzwaniami.

Wszyscy studenci są w tej kwestii całkowicie zgodni: czas egzaminów jest najmniej przyjemnym w ciągu całego roku akademickiego. Niezależnie od psychicznej odporności, sesja budzi stres. Szczególnie gdy przeżywa się ją po raz pierwszy.

„Choć stres ogólnie cieszy się złą sławą i większość z nas chciałaby go unikać, to jednak jest wszechobecnym elementem życia każdego człowieka. Są takie sytuacje, które w zasadzie w każdym z nas wywołują poczucie zagrożenia - obok katastrof czy klęsk żywiołowych należą do nich tak ważne dla studentów zdarzenia, jak sesja egzaminacyjna.” – pisze dr Ewa Jarczewska-Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na łamach portalu gazeta.pl. Dodaje jednak – “Stres może pomóc w działaniu, ale tylko wtedy, gdy jesteś dobrze przygotowany (znasz materiał), a jego poziom nie jest ekstremalnie duży.”

Jak zatem zapanować nad stresem i przekuć go w swojego sojusznika?

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. To zawsze daje psychiczny komfort. O uzupełnienie brakujących notatek i zdobycie wymaganej literatury, powinniście zadbać wcześniej niż dwa dni przed egzaminem. By porządnie przyswoić wiedzę potrzeba czasu. Natomiast dobrze zaplanowane powtórki mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Jeśli jednak z jakichś przyczyn data egzaminu i brak materiałów Was zaskoczą, nie wolno wpadać w panikę! W takich sytuacjach warto skorzystać z dobrodziejstw internetu. Potrzebne książki o każdej porze dnia i nocy znajdziecie np. w czytelniach online. Już kilkadziesiąt polskich uczelni umożliwia swoim studentom darmowy dostęp do serwisów typu ibuk.pl. Dzięki temu możecie korzystać ze sporych zasobów literatury naukowej w każdym miejscu, w którym uda Wam się połączyć z siecią.

Po całym dniu nauki, powinniście zadbać o odpowiednią ilość snu. To właśnie wtedy nowo przyswojona wiedza się utrwala i układa w sieć połączeń z tą już posiadaną. Szczególnie ważne jest by dobrze się wyspać w nocy bezpośrednio poprzedzającej egzamin.

Podczas kilkudniowego maratonu nad książkami, warto zapewnić sobie czas na chwilę relaksu. Wyjście ze znajomymi do kina czy na dłuższy spacer pozwoli się odprężyć i da chwilę wytchnienia. Istotne jest także, by znaleźć każdego dnia chociaż pół godziny na ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Sport poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Pozwala też nabrać nowych sił do dalszej nauki.

W dniu egzaminu koniecznie zjedzcie coś przed wyjściem. Sama kawa nie wystarczy - pusty żołądek i brak wartości energetycznych w organizmie nie sprzyjają w opanowaniu stresu. W drodze na uczelnię, zamiast nerwowo powtarzać materiał, oddajcie się słuchaniu ulubionej muzyki.

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Nie pozwólcie go zmącić przestraszonym kolegom! Cały czas musicie być mocno przekonanym o swoim dobrym przygotowaniu, dzięki temu odniesiecie sukces. Wiara we własne możliwości ułatwia panowanie nad nerwami.

„Z każdą kolejną sesją jest coraz łatwiej. Nie ze względu na ilość materiału, ale dzięki odpowiedniemu nastawieniu. Moją receptą na walkę ze stresem są wieczorne wyjścia ze znajomymi, po całym dniu nauki. Z imprezami radzę jednak wstrzymać się do zakończenia sesji.” – komentuje Michał Koszela, student V roku ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Pamiętajcie o tych kilku radach, które pozwolą Wam ograniczyć stres i łatwiej przezwyciężyć trudy sesji. Trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!  

ip

Słowa kluczowe: sesja stres przygotowanie studenci egzaminy nauka powtóki zdenerwowanie porady odpoczynek sen
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Notatki
Jak robić dobre notatki? - praktyczne porady

Jak odpowiednio zapisywać informacje, tak łatwiej je zapamiętywać?

Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.