Polska - Świat nauki

Zobacz: Toruń ma własną planetoidę

2008-06-09 12:11:52

Toruń już oficjalnie ma swoją własna planetoidę, która nosi nazwę... "Toruń". Można ją zobaczyć w internecie.

Pierwszą informację o planach nadania nazwy „Toruń" - jednej z tysięcy planetoid pasa głównego, krążących wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza - podał 14 lutego Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Pomysł należy do byłego, wieloletniego prezesa, prof. Andrzeja Woszczyka, emerytowanego profesora Centrum Astronomii UMK (wcześniej jego nazwiskiem nazwano planetoidę 14382). Temat podjął inny pracownik Centrum Astronomii, członek Zarządu PTA obecnej kadencji, dr hab. Maciej Mikołajewski.

Przywilej wnioskowania o nadanie nazwy własnej planetoidzie przysługuje jedynie jej odkrywcy, dlatego też sprawą zainteresowano prof. Edwarda Bowella, który zadedykował Toruniowi planetoidę o najciekawszym z dostępnych numerów - 12999 (prof. Bowell odkrył ją 30 sierpnia 1981 roku). 

Od kilku tygodni planetoidę 12999 „Toruń" - już pod tą nazwą - można znaleźć na wszelkich oficjalnych serwisach astronomicznych, np. obejrzeć wizualizację jej aktualnej pozycji w Układzie Słonecznym (patrz http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=12999;orb=1;cov=0#orb ) i przekonać się, że znajduje się nieco na zachód od Jowisza, a więc bardzo nisko nad horyzontem.

Do niedawna planetoida Toruń znajdowała się w bardzo niekorzystnej - zwłaszcza dla Polski - pozycji do obserwacji. Jednak ostatnio udanej obserwacji dokonał Krzysztof Hełminiak, absolwent astronomii na UMK i aktualny doktorant dr hab. Macieja Konackiego w toruńskiej pracowni Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Wszelkie szczegóły, w tym zdjęcia (do ściągnięcia) planetoidy i film z animacją składającą się z sześciu obserwacji można zobaczyć na tej stronie http://www.pta.edu.pl/12999/index.html). Zdjęcia wykonano 1-metrowym teleskopem Elizabeth w Południowoafrykańskim Obserwatorium Astronomicznym (SAAO).



Słowa kluczowe: astronomia, planetoida, Toruń ma planetoidę, instytut astronomii,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
festiwal naukowy
Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

Poznaj plan dwudniowego wydarzenia naukowego?

Polskie uczelnie na liście szanghajskiej 2019 - zobacz ranking

Szkolnictwo wyższe w Polsce zostało uwzględnione w zestawieniu tysiąca najlepszych uniwersytetów na świecie.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.