Okiem Studenta - Z życia Uczelni

7 porad na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów

2022-05-09 10:02:19

Wybór studiów to nie lada wyzwanie – decydujemy bowiem o tym, w jakim kierunku chcemy poszerzać przez najbliższe lata swoją wiedzę i z jakim zawodem związać się w przyszłości. Często kandydaci stający przed tym wyborem zastanawiają się, jakimi kryteriami kierować się by wybrać właściwie. Poniżej prezentujemy 10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed złożeniem dokumentów. Zapraszamy do lektury!

Czy studia to wybór na całe życie?

Studia jeszcze kilkanaście lat temu oznaczały wybór na całe życie. Dzisiaj, w pędzącym świecie podejście to się zmienia. Nie ma jednej definicji tego co pozwala nam na osiągnięcie sukcesu. Wielu wybitnych managerów przez lata poszukiwało swojego miejsca, dlatego jeśli przed wybraniem kierunku studiów zastanawiasz się co zrobić, nie martw się, szukanie swojej drogi jest w porządku.

By jednak ułatwić sobie pierwszą decyzję, która nie wyklucza w późniejszym czasie możliwości zmian, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i ustalić punkt wyjścia. Dużo osób po skończeniu jednych studiów, decyduje się na studia podyplomowe.

Co zatem zrobić przed wyborem?

1. Zastanów się co lubisz robić i co chciałbyś robić zawodowo za kilka lat: często odpowiedź przychodzi szybko i pomaga zawęzić pole poszukiwań odpowiedniego kierunku. Jeżeli kochasz pomaganie innym – wybierz psychologię, jeśli od zawsze bronisz ludzi i pilnujesz reguł – dobrym kierunkiem może okazać się prawo, jeśli marzysz by zostać Ministrem Finansów – zdecydowanie przyda się ekonomia.
    
2. Zdecyduj sam o tym co chcesz robić w przyszłości: porady rodziców czy przyjaciół traktuj jako sugestię, nie decyzję, która należy przecież do Ciebie!
    
3. Jeżeli nie wiesz co chciałbyś robić ani w czym jesteś dobry, zgłoś się do doradcy zawodowego. Taki specjalista przeprowadzi z Tobą rozmowę oraz test kompetencyjny, który pomoże Ci w wyborze.
    
4. Sprawdź, jak wygląda rynek i w którym kierunku zmierza. Chociaż pracy będziesz szukał jako absolwent albo student ostatnich lat studiów, warto zorientować się jakie kompetencje będą potrzebne za parę lat.
    
5. Wybierając kierunek studiów sprawdź co on dokładnie znaczy i z czym będziesz mierzyć się podczas zajęć. Każdy kierunek na stronie internetowej uczelni powinien mieć opisany jasno program nauczania.
    
6. Jeśli masz pytania o zakres bądź przebieg studiów, nie bój się pytać. Znajdź numer telefonu na uczelnię i dowiedz się bezpośrednio o wszystko co Cię interesuje. Możesz sprawdzić również opinie w Internecie innych studentów.
    
7. Sprawdź uczelnię, na której chcesz studiować, w rankingach. Co roku przeprowadzany jest ranking uczelni wyższych w Polsce. Dzięki temu możesz dowiedzieć się które miejsce zajmuje uczelnia, którą wybierasz.

Sprawdź już dzisiaj ofertę uczelni Collegium Humanum: https://humanum.pl

 Collegium Humanum

Na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów?

1. Sprawdź w jakim modelu będziesz studiować. Obecnie w Polsce dostępne są dwa modele nauczania: pierwszy 3 + 2 polegający na trwających 3 lata studiach licencjackich (tak zwane studia 1 stopnia) i 2 lata studiach magisterskich (tak zwane studia 2 stopnia) oraz model 5-letnich jednolitych studiów magisterskich. Te pierwsze oznaczają, że możesz uzyskać tytuł licencjata i studia magisterskie realizować na innym kierunku. W przypadku studiów 5-letnich (prawo, medycyna) do uzyskania dyplomu ukończenia niezbędne jest ukończenie studiów w trybie 5-letnim.
    
2. Sprawdź możliwości jakie oferuje uczelnia w ramach danego kierunku, jeżeli chodzi o praktyki, staże, dodatkowe formy rozwoju. Często bowiem uczelnie współpracują z dużymi firmami, które oferują u siebie staże. To doskonały moment na złapanie pierwszego kontaktu z przyszłym pracodawcą.
    
3. Dowiedz się w jakiej formie kształci uczelnia. Obecnie można w Polsce studiować w formie stacjonarnej (zajęcia w tygodniu) oraz niestacjonarnej (zajęcia w weekend), jest także możliwość studiowania zupełnie online. Ważne też by ustalić, czy zajęcia odbywają się w formie zajęć na uczelni czy w formie online.

Pamiętaj jednak, że ludzką rzeczą jest szukać i zmieniać zdanie. Ukończenie jednych studiów, daje Ci szanse na dalszy rozwój (np. na studiach MBA). Każdorazowo więc podążaj za swoim głosem i intuicją. Edukacja może być ekscytującą podróżą przez całe życie oraz szansą na sukces, jak w swoim motto ma np. Collegium Humanum www.humanum.pl - nowoczesna, otwarta, o międzynarodowym wymiarze uczelnia.

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Słowa kluczowe: Collegium Humanum, jak wybrać studia, gdzie studiować, praca po studiach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
WybÃłr studiÃłw
7 porad na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów

Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed złożeniem dokumentów!

nauka do sesji
3 sposoby na efektywną naukę do sesji Katowice

Sesja egzaminacyjna to dla większości studentów trudny czas. Jak przejść przez niego bez większych stresów?

Obrona pracy dyplomowej
Przygotowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne, o których musisz pamiętać

Praca dyplomowa musi spełniać szereg kluczowych wytycznych. Ważny jest nawet wydruk.

Polecamy
Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Ostatnio dodane
WybÃłr studiÃłw
7 porad na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów

Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed złożeniem dokumentów!

nauka do sesji
3 sposoby na efektywną naukę do sesji Katowice

Sesja egzaminacyjna to dla większości studentów trudny czas. Jak przejść przez niego bez większych stresów?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.