Z Polski - Studencka Polityka

9 grantów NCN dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

2021-11-29 13:51:37

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Opus 21 oraz Preludium 20. Do finansowania zostało zakwalifikowanych aż 7 projektów z Wydziału Leśnego, 1 z Wydziału Technologii Żywności i 1 z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. W ramach konkursu Opus przyznano 4 granty, z czego 3 dla Wydziału Leśnego i 1 dla Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. W ramach konkursu Preludium przyznano łącznie 5 grantów, z czego 4 dla Wydziału Leśnego i 1 – dla Wydziału Technologii Żywności. Łączna kwota otrzymanych środków to 5 375 799 zł.

Granty

W konkursie OPUS 21 są to do finansowania, zakwalifikowano następujące projekty:

  • Koncepcja struktur kluczowych: wielopoziomowe znaczenie gniazd ptaków jako dowód na istnienie krytycznych komponentów ekosystemu - dr hab. inż. Michał Adam Ciach (Wydział Leśny)
  • Krzewy w kształtowaniu bioróżnorodności gleb drzewostanów sosnowych strefy umiarkowanej - dr hab. inż. Jarosław Lasota (Wydział Leśny)
  • Ocena wpływu warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów i zaburzenia w lasach w skali regionalnej i krajowej w oparciu o integrację danych naziemnych z danymi z satelitarnych systemów obserwacji Ziemi – prof. dr hab. inż. Jarosław Socha (Wydział Leśny - kierownik projektu na UR) – projekt realizowany w Konsorcjum Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Wydział Leśny
  • Biogeografia pszczoły miodnej na całym rodzimym obszarze występowania - prof. dr hab. Adam Tofilski (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt)

W konkursie Preludium 20 do finansowania zakwalifikowano następujące projekty:

  • Ścieżki migracji azotu między środowiskiem glebowym a młodym pokoleniem drzew (świerka zwyczajnego i buka zwyczajnego) z wykorzystaniem stabilnego izotopu 15N jako znacznika w symulowanym eksperymencie klimatycznym”  - mgr inż. Dawid Kupka (Wydział Leśny)
  • Refugia czy śmiertelne pułapki? Jak powrót inżyniera ekosystemu zmienia rozmieszczenie megafauny poprzez rearanżacje zasobów i ryzyka w skali krajobrazu? - mgr Izabela Fedyń (Wydział Leśny)
  • Rola korzeni wybranych gatunków drzew w stabilizacji glebowej materii organicznej oraz w kształtowaniu aktywności mikrobiologicznej gleb leśnych - mgr inż. Karolina Staszel  (Wydział Leśny)
  • Bioróżnorodność w gradiencie złożoności siedlisk: rola mikrosiedlisk nadrzewnych - mgr inż. Fabian Przepióra (Wydział Leśny)
  • Wpływ biofortyfikacji jodochinolinami na biodostępność jodu oraz odpowiedź zapalną - badania na modelu szczurzym - mgr inż. Agnieszka Anna Dyląg (Wydział Technologii Żywności).

Jak czytamy na stronie NCN - badaczki i badacze zgłosili w tej edycji 4531 wniosków. W konkursie OPUS złożonych zostało łącznie 2314 wniosków, sfinansowanych będzie 417 projektów, w PRELUDIUM – zakwalifikowanych zostało 495 projektów spośród 2217 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej koordynatorzy NCN i eksperci zakwalifikowali do finansowania 912 projektów.

Do kogo skierowany jest konkurs OPUS?

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę, lub – w przypadku nauk o sztuce – jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe, nie musi mieć stopnia doktora. Kierownikiem grantu PRELUDIUM może być tylko osoba, która nie ma stopnia doktora (nie trzeba być nawet doktorantem), temat projektu może, lecz nie musi, być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Zespół badawczy w projekcie może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego.

ip

fot. Yaroslav Shuraev z Pexels

Słowa kluczowe: wyniki konkursu Opus 21, Preludium 20, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Wrocław

Innowacyjny fakultet zdobywa popularność wśród studentów.

XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.