Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Przychodzi student do fiskusa...

2011-03-03

Przychodzi student do fiskusa... .i dostaje 556 zł. Niemożliwe? Taka sytuacja to nie tyle szczodrość skarbówki, ale efekt wysiłków, jakie student włożył w wykonywanie swoich zawodowych obowiązków. Nawet jeśli pracował tylko przez kilka miesięcy zeszłego roku może okazać się, że już parę tygodni po wypełnieniu PIT-a jego konto zostanie zasilone o zwrot należnego mu podatku.

Marzec w kalendarzu studenta oznacza zamknięcie zimowej sesji egzaminacyjnej. Jednak w tym okresie przyjdzie mu rozliczyć się nie tylko ze swych semestralnych dokonań, ale również z uzyskanych w ubiegłym roku zarobków. Do końca lutego bowiem każdy pracujący student powinien otrzymać PIT-11, czyli podsumowanie jego mniejszych lub większych finansowych osiągnięć.

Chociaż akademikowa natura podpowiada, aby do formularza zajrzeć najwcześniej w kwietniu to kilka minut poświęconych na bezzwłoczne jego wypełnienie może skutkować dofinansowaniem majowego wypadu. Każdy student pracujący na podstawie umowy zlecenia bądź o dzieło ma szansę na zwrot podatku w wysokości nawet 556 zł. Warunkiem otrzymania należnej sumy jest uzyskanie dochodów nieprzekraczających 3091 zł w 2010 r. Im mniejsze były przy tym studenckie zarobki tym mniejsza będzie też kwota zwrotu.

Należy przy tym pamiętać, że wypełniony formularz PIT-37 trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja. Ze względu na to, że zdecydowana większość studentów zamieszkuje poza miejscem zameldowania możliwość osobistego doręczenia PIT-a pracownikowi skarbówki jest mocno utrudniona. Aby uniknąć urzędowych kolejek i wypełnić podatkowy obowiązek w znacznie szybszy sposób (a co za tym idzie szybciej otrzymać zwrot podatku) warto zdecydować się na rozliczenie przez Internet. Elektroniczne formularze oraz system do ich wypełniania udostępnia Ministerstwo Finansów na stronie www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Ciekawym rozwiązaniem dla, na co dzień funkcjonującego w sieci, studenta są również darmowe aplikacje do internetowych rozliczeń podatkowych. Jedną z nich jest program e-pity. – E-pity pomogą każdemu studentowi poprawnie wypełnić swoją deklarację, nawet bez znajomości przepisów podatkowych. Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze, stale podpowiada, co gdzie wpisać i na co zwrócić uwagę, a większość pól uzupełniana jest automatycznie po podaniu podstawowych informacji – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o. – Dzięki temu student wypełni PIT-a w kilka minut, a  zwrot podatku wpłynie na jego konto do 3 miesięcy po wysłaniu deklaracji.

Składanie zeznania przez internet może mieć jeszcze jedną, szczególnie ważną zaletę dla  nieobeznanych w rachunkowości studentów. Daje możliwość nanoszenia poprawek bez konieczności skreślania błędnych wpisów czy wielokrotnego przepisywana PIT-a „na czysto”. Jakąkolwiek student wybierze metodę do wypełniania zeznania, zanim jeszcze usiądzie nad swoją deklaracją powinien przyswoić sobie kilka ważnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o przysługujących mu ulgach podatkowych, które mogą np. obniżyć wartość uzyskanego dochodu. – Student może odliczyć od swojego dochodu, m. in. wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu, do kwoty maksymalnie 760 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy mieszkanie, w którym korzysta z sieci jest własne, wynajmowane, czy użyczone. Ważne jest natomiast, aby na fakturach widniały jego dane osobowe – radzi Adam Mielcarski. Ponadto nie każdy student, który otrzymywał dochody w zeszłym roku musi w ogóle się rozliczać. Zwolnione z obowiązku składania zeznania podatkowego są osoby, których jedynym dochodem były stypendia naukowe i socjalne i to bez względu na tryb – stacjonarny czy zaoczny – studiów. Również świadczenia otrzymywane z tytułu odbywania studenckich praktyk zawodowych, na które skierowała daną osobę uczelnia nie podlegają opodatkowaniu. Uzyskane w ten sposób dochody nie mogą jednak przekroczyć kwoty 2 280 zł.

Więcej szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób student powinien rozliczyć się z fiskusem znajduje się na stronie www.pit-student.pl

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • re: umowa zlecenie nie musi być rozliczana [0]Polecam podobny artykuł na forum prawnym e-prawnik.pl Zdolni prawnicy. http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/umowa-zlecenie-kiedy-nie-rozliczac-w-pit.html Dużo napisane o umowie na zlecenie czyli...

  2013-02-07, 11:34:46
  upierzonywaz
 • Studencie rozlicz się z fiskusem [0]Polecam podobny artykuł na nowym blogu studentów dziennikarstwa UMK. Zdolne bestie :) http://niepospolitastudencka.blogspot.com/#!/2012/05/studencie-rozlicz-sie-z-fiskusem.html

  2012-05-13, 09:58:02
  Shaki
Zobacz wszystkie wypowiedzi
 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama