Organizacje studenckie - Z Organizacji

Akademia Odpowiedzialnego Biznesu w Poznaniu

2007-02-05 16:41:24

Akademia Odpowiedzialnego Biznesu w Poznaniu

 Czy biznes jest działaniem ukierunkowanym tylko na zysk, czy również powinien zwracać uwagę na potrzeby otoczenia? Czy wiesz, czym jest CSR, czy też spotykasz się z tą nazwą pierwszy raz?


Czy uważasz, że Odpowiedzialny Biznes jest tylko Idyllą w polskich realiach? Organizacja studencka AIESEC i Liga Odpowiedzialnego Biznesu zapraszają na Akademię Odpowiedzialnego Biznesu. W dniach 9 - 11 marca Poznań stanie się miejscem debat, prelekcji i nieustannych dyskusji.

Czy CSR jest początkiem nowej rzeczywistości w świecie biznesu?

Idea zrównoważonego rozwoju oraz równoległe myślenie o efektywnym dojrzewaniu firmy i odpowiedzialnym wpływie na otoczenie jest ważnym składnikiem najnowszego modelu gospodarowania. Polska gospodarka ciągle boryka się z różnymi problemami oraz nieustannie porównywana jest do gospodarek krajów zachodnich. Z tego względu ważne jest, by przedsiębiorcy w swych działaniach czerpali jak najwięcej z koncepcji CSR. CSR, czyli Biznes Odpowiedzialny Społecznie (ang. Corporate Social Responsibility) zakłada, że przedsiębiorstwo w swojej strategii bierze pod uwagę interesy społeczne i ochronę środowiska. Ma pozytywny wpływ na otoczenie, a także minimalizuje szkodliwość swego oddziaływania. CSR to etyczne postępowanie - wybór drogi zgodnej z istniejącymi przepisami i normami. CSR obejmuje działania wewnątrz firmy oraz poza nią, w stosunku do własnych interesariuszy, którymi są akcjonariusze, klienci, pracownicy oraz społeczność lokalna. Innymi słowy, CSR to biznes z ludzką twarzą.

Akademia Odpowiedzialnego Biznesu (z ang. Academy of Responsible Business) to konferencja, której celem jest szerzenie wiedzy na temat Biznesu Odpowiedzialnego Społecznie. Współorganizowana jest przez AIESEC oraz Ligę Odpowiedzialnego Biznesu (program Forum Odpowiedzialnego Biznesu) przy współpracy takich firm jak: PriceWaterhouseCoopers, Telekomunikacja Polska S.A, Nestle oraz Procter & Gamble.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji Studenckiej Akademii Odpowiedzialnego Biznesu w 2006 roku, tym razem postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu charakter międzynarodowy. Konferencją odbywać się będzie w Poznaniu, w dniach od 9 do 11 marca. Seminarium skierowane jest przede wszystkim do studentów zainteresowanych znaczeniem odpowiedzialnego biznesu, ale także do firm, które chcą, ale nie bardzo wiedzą jak wprowadzić CSR do ich wewnętrznej struktury lub są zainteresowane współpracą w ramach partnerstwa. Do udziału w trzydniowym wydarzeniu zaproszeni zostali studenci nie tylko z Polski, ale również z uczelni zagranicznych, w tym członkowie AIESEC z całego świata. W wydarzeniu weźmie udział ok. 160 osób.

Podczas seminarium analizowane będą różne aspekty odpowiedzialnego biznesu, prowadzone dyskusje, spotkania z ekspertami i praktykami CR (Corporate Responsibility) z Polski, Europy i świata. Delegaci będą mieli możliwość stworzenia strategii odpowiedzialnego biznesu dla konkretnej firmy w ramach warsztatów i ćwiczeń sytuacyjnych. Akademia Odpowiedzialnego Biznesu umożliwi dialog pomiędzy osobami z całego świata.

Odpowiedzialność Społeczna Biznesu jest wyzwaniem dla wszystkich. AOB daje możliwość bliższego poznania jej idei oraz zasad działania. Należy pamiętać, że CSR nie jest chwilową i kosztowną modą czy też narzędziem czarnego PR-u. CSR jest inwestycją - procesem stopniowego doskonalenia prowadzącego do zminimalizowania ryzyka i maksymalizacji powodzenia firmy w długim okresie.

Już dzisiaj należy zdać sobie sprawę, że istniejąc na rynku, jest się odpowiedzialnym za kształtowanie relacji międzyludzkich i budowę nowego społeczeństwa. W wolnorynkowej konkurencji dość już mieliśmy nieetycznych działań. Teraz następuje ewolucja roli biznesu w społeczeństwie. Przedsiębiorcy docenili fakt, że można czynić dobro, nie tracąc przy tym na konkurencyjności.

Zapraszamy na stronę internetową Akademii: www.poznan.aiesec.pl/AOB2007
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rekrutacja AIESEC 2020
AIESEC rekrutuje! Szczegóły naboru w 2020 r.

Okazja na stanie się częścią największej międzynarodowej organizacji studenckiej!

Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

"Zmontuj wiedzę na odległość" - informacje o studenckiej inicjatywie

Studencie, możesz pomóc na odległość! Zmontuj filmik i swojej pasji i pomóż młodszym kolegom walczyć z nudą!

Polecamy
Zobacz najnowsze testy w Biuletynie Informacyjnych StudentÃłw AGH!
Czasopismo BIS AGH - zobacz e-wydanie numeru 12/2018!

Zobacz najnowsze teksty w Biuletynie Informacyjnych Studentów AGH!

Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca 2019 - plan wydarzenia

Już po raz 4. studenci farmacji będą edukować społeczeństwo na temat cukrzycy!

Ostatnio dodane
Rekrutacja AIESEC 2020
AIESEC rekrutuje! Szczegóły naboru w 2020 r.

Okazja na stanie się częścią największej międzynarodowej organizacji studenckiej!

Magazyn akademicki "Koncept" nr 78 [marzec 2020] - Czytanie to Twoja nowa supermoc!

Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, co znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Koncept".

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.