Świat - Świat nauki

Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

2019-10-21 10:40:44

Blob to jednokomórkowiec (Physarum polycephalum) o żółtej barwie, został odkryty przed laty w jednej z duńskich zatok. Jest on pewnego rodzaju połączeniem flory i fauny, ponieważ określono go jako pół grzyb i pół zwierzę. Śluzowiec nie został wyhodowany sztucznie - tę żółtą masę można spotkać w ściółce leśnej czy na drzewach w Europie. Ta istota może podejmować racjonalne decyzje, przewidywać zdarzenia, zapamiętywać, budować sieci transportowe porównywalne z tymi zaprojektowanymi przez ludzi.

żółty śluz

Anatomia i możliwości organizmu śluzaka

Blob pozbawiony jest oczu, ust i żołądka, mimo to znajduje pokarm i go trawi. Niesamowite jest również to, że organizm ten  nie ma mózgu, a jest w stanie się uczyć i przekazywać informację swoim gatunkowym kolegom. Kolejną ciekawą umiejętnością tej istoty jest posiadanie szybkiej zdolności do regeneracji, ponieważ po przecięciu na pół jest się w stanie uleczyć w dwie minuty. Potrafi również się zahibernować, kiedy warunki są trudne do przetrwania.  Śluzowiec jest niemal nieśmiertelny, a jego jedynymi wrogami są światło i susza.

Skąd wzięła się jego nazwa i gdzie można go zobaczyć?

Co ciekawe, nazwa śluzowca – Blob nadana przez naukowców, zainspirowana była filmem science fiction klasy B - "Blob - zabójca z kosmosu (1958)", gdzie obca forma życia, czyli właśnie "The Blob", pochłaniała wszystko, co znalazła na swojej drodze. Bloba można podziwiać na żywo w paryskim zoo. Sami naukowcy nie wiedzą, jak określić to niesamowite odkrycie.

MAD

Źródła: www.tvnmeteo.tvn24.pl, www.fakty.tvn24.pl, gosc.pl

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: blob, śluzak, jednokomórkowiec, paryskie zoo, zoo, żółty śluz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Dwie galaktyki obok siebie na zdjęciu z teleskopu Hubble'a

Kosmos pełen jest niezwykłych zjawisk, w tym tańczących ze sobą galaktyk.

Program Artemis - czyli jak NASA (znów) wyśle ludzi na Księżyc

Eksploracja Księżyca na niespotykaną wcześniej skalę i przedbiegi przed lotem na Marsa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.