Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czas na studia, czas na wydatki

2013-07-26 16:29:39

Jak co roku w wakacje uczelnie przygotowują się na przyjęcie nowych studentów, natomiast młodzi czekają z niecierpliwością, aż rozpocznie się ich dorosła przygoda. Czekają ich też niemałe wydatki. Czas by się na nie przygotować.

Jak żyć?

Główne „pozycje kosztowe” studenta to zakwaterowanie, wyżywienie i same studia, czyli czesne uiszczane na uczelni niepublicznej jako opłata za studia niestacjonarne lub drugi kierunek. Do tego dochodzą wydatki na ubranie i aktywność społeczną, czyli tzw. rozrywkę.  Zarówno osobno, jak i razem to nie są drobne sumy. Najwięcej za wynajem mieszkania trzeba zapłacić w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Kawalerka w stolicy to wydatek rzędu 1600 zł miesięcznie. „Dyskontowe” ceny obowiązują w Toruniu i Białymstoku – tam zapłacimy o połowę mniej.

Już po odbiorze indeksu studencką kieszeń mogą zasilić stypendia socjalne oraz za wyniki w nauce. Wysokość stypendium socjalnego jest regulowana odgórnie przez państwo – jego górny pułap to 782 PLN. Prymusi są nagradzani finansową „marchewką” w wysokości około 500 PLN. Połączenie tych kwot pozwala już na kawalerkę. Nie samymi czterema ścianami student jednak żyje. Tego typu formy wzbogacenia się nie budują też tego, czego najbardziej oczekują pracodawcy – doświadczenia zawodowego.

Zdać się na zdalność

Malwina, studentka pedagogiki z Poznania pracuje w call-center, jej przyjaciel Janek jest kurierem. Dorabiają do studiów, aby nie zostać na garnuszku rodziców. Nie wszystkich stać na pełne finansowe wsparcie studiujących dzieci – 2/3 Polaków zarabia przecież poniżej średniej krajowej.  Pracusiami są studenci z Trójmiasta, Śląska i Poznania (blisko 60%). Po piętach depczą im żacy z Warszawy i Krakowa. Najwięcej zwolenników „dolce far niente” jest na Dolnym Śląsku. Połowa studentów bierze się za pracę już na pierwszym roku studiów. Dorabiają zwłaszcza w ramach umów zlecenie pracując w gastronomii i handlu, udzielając korepetycji czy też pilnując dzieci. Są mile widziani w progach centrów finansowo-rozliczeniowych.  Nie tylko humaniści podejmują się prac edytorskich czy też związanych z nowymi mediami i badaniami rynku. Coraz więcej tego typu zleceń można wykonać online. Ich plusem jest to, że można je zrealizować z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie – mniej kolidują z zajęciami i zapobiegając pustkom w portfelu nie powodują pustek na salach wykładowych. Wystarczy dostęp do komputera i sieci lub nawet telefonu. Korzystając ze zleceń na portalach pracy zdalnej można dorobić do 700 PLN miesięcznie (dane z serwisu InClick). Studenci zarabiają w ten sposób tłumaczeniami, tworzeniem baz danych, pisaniem artykułów, testowaniem produktów czy też tworzeniem wpisów na Facebooku.

Za trudno na zatrudnienie stałe

Praca zdalna pojawiła się wraz z postępem technologii teleinformacyjnych. Jej popularności sprzyja kryzys zniechęcający pracodawców do tworzenia nowych i utrzymywania stałych miejsc zatrudnienia.  Praca w takim modelu ma polegać m.in. na realizacji zadań dla różnych pracodawców równolegle, w zależności od ich rzeczywistego zapotrzebowania na pracę. Dla firm to redukcja kosztów i ratunek przed bankructwem, dla pracowników zaś szansa na zarobek. Według badań finansowanych ze środków UE przeprowadzonych przez WZPP  i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu studenci chcą pracować flexi, preferują model „pół na pół”, czyli pracę wykonywaną według swojego uznania z dowolnego miejsca i o elastycznie ustalonych godzinach. Chcą bowiem realizować pasje i dokształcać się, zaangażować się w życie rodzinne i mieć większą kontrolę nad własnym życiem.

Dorota Jurek

Słowa kluczowe: studia wydatki pieniądze koszty stypendia praca dorabianie pieniądze na życie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

W nowym środowisku łatwo o niepotrzebną gafę, której można łatwo uniknąć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.