Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak zwracać się do prowadzących na Studiach?

Jak witać się z wykładowcami?

2019-05-30 13:04:07

Jedna z pierwszych rzeczy jakiej uczy się każdy świeżo upieczony student, jest to, że uniwersytet to coś zupełnie innego niż jakakolwiek szkoła, do której wcześniej chodził. Okazuje się, że wcześniej wyrobione wzory zachowań trzeba wyrzucić do kosza i wielu rzeczy trzeba się uczyć na nowo. Czasami nawet odezwanie się do osoby prowadzącej zajęcia czy pisanie maili do wykładowców może być problemem. Jak zrobić to poprawnie?

Sala wykładowa podczas wykładu

Pracownicy naukowi

Prowadzący zajęcia to naukowcy, a to oznacza, że posiadają oni pewien tytuł naukowy. Na uczelni jest to bardzo ważny fakt i należy o nim pamiętać. Dobrze jest więc wiedzieć, jaki poziom wykształcenia posiada osoba, z którą zamierzamy rozmawiać.

Ogólnie przyjęło się, że osoby posiadające licencjat oraz tytuł magistra nie muszą być jakoś specjalnie nazywane. Zwykłe “Pan, Pani” wystarczy. Podobnie ma się sprawa z doktorantami, którzy co prawda aspirują do miana doktorów, to jednak jeszcze nimi nie są.

Do osób z tytułem doktora, trzeba już jednak zwracać się “Panie Doktorze” lub “Pani Doktor”. Nieco podchwytliwa może być sprawa z doktorami habilitowanymi, gdyż do osób o takim tytule, musimy już mówić i pisać “Panie Profesorze” lub “Pani Profesor”, podobnie jak do osób z tytułem profesora.

Oczywiście, nikt nie będzie nas ścigał za brak znajomości wszystkich zatrudnionych osób na uczelni. Dobrze jest jednak zorientować się, kim są osoby prowadzące nasze zajęcia i dyrekcja, a pozostałym przynajmniej mówić “dzień dobry” na korytarzu.

Gdzie sprawdzić stopień naukowy?

Stopień naukowy prowadzącego można sprawdzić np. na planie zajęć lub na plakietce na drzwiach gabinetu. Powinny być one pod ręką, jednak posiadają tę wadę, że mogą one przestać być aktualne, a zastąpienie ich może zająć chwilę czasu. Dlatego też najlepiej jest sprawdzić to w systemie USOS naszej uczelni. Informacje dotyczące osiągnięć naukowych pracowników powinny być tam zawsze aktualne.

Jeżeli natomiast musimy koniecznie z kimś porozmawiać, a nie mamy gdzie sprawdzić stopnia naukowego tej osoby, to lepiej pamiętać, że jeżeli już mamy się pomylić to “do góry”, żeby przez przypadek nie nazwać profesora doktorem.

Wykładowca też człowiek

Opisane wyżej zasady to raczej dobre zwyczaje, za których złamanie nikt nas raczej nie ukarze. Co najwyżej ktoś może nas delikatnie upomnieć i poinformować o panujących obyczajach, jednak lepiej nie ryzykować i nie szargać swojej opinii w oczach prowadzących.

Ostatecznie jednak każdy kto studiuje wie, że wszystko zależy od poszczególnych naukowców. Niektórzy mogą pilnować odpowiedniej tytulatury, inni zupełnie się nią przejmować. Jednak to właśnie m.in w rękach studentów znajduje się obowiązek zachowania odpowiednio wysokich standardów zachowania na uczelni. Dobre maniery mogą nam tylko pomóc, więc pamiętajmy o tym, gdy następnym razem przyjdzie nam zapytać się o coś wykładowcy.

KSK

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Studia, Zasady, Regularmin, Tytuły Naukowe, Jak się witać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademik czy mieszkanie? Kilka porad dla studenta w 2024 roku

Gdzie najlepiej zamieszkać jako przyszły student?

Zaświadczenie o statusie studenta - komu jest potrzebne i gdzie je zdobyć?
Zaświadczenie o statusie studenta - komu jest potrzebne i gdzie je zdobyć?

Ten dokument jest równie ważny jak legitymacja studencka.

Legitymacja studencka - waÅźne informacje dla nowych studentÃłw
Legitymacja studencka - ważne informacje dla nowych studentów

Zobacz, co musisz wiedzieć o najważniejszym dokumencie każdego studenta.

Polecamy
Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademik czy mieszkanie? Kilka porad dla studenta w 2024 roku

Gdzie najlepiej zamieszkać jako przyszły student?

Zaświadczenie o statusie studenta - komu jest potrzebne i gdzie je zdobyć?
Zaświadczenie o statusie studenta - komu jest potrzebne i gdzie je zdobyć?

Ten dokument jest równie ważny jak legitymacja studencka.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.