Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Czego można spodziewać się po studiowaniu?

2020-03-16 12:36:11

Wybór odpowiedniego kierunku i trybu studiowania nieraz zakrawa na horror, spełniają się najgorsze obawy. ​Co tak naprawdę, chcę w życiu robić? Czy akurat te studia pomogą mi do tego dotrzeć? W końcu trzeba dokonać odpowiedzialnego wyboru. W pocie czoła poszukuje się na stronach internetowych bądź pyta znajomych, jaką drogę wybrać, by w przyszłości nie martwić się o opłaty rachunków i nie chodzić na zajęcia z przymusu. Te obawy często utrudniają jakikolwiek wybór. 

Dziewczyna z książką i z kawąCo więc można zrobić, aby dobrze wybrać studia?

Warto wybrać się przed złożeniem dokumentów na dzień otwarty uczelni, która nas interesuje. To świetna okazja do rozeznania się po Kampusie i do rozmowy z pracownikami albo studentami, którzy reprezentują dane kierunki. Można zapytać dosłownie o wszystko. To pierwsza z opcji, która pomaga zweryfikować wybory. Giełda Szkół Wyższych i odwiedziny w placówkach stanowią pewnego rodzaju "pierwsze wrażenie". W dodatku można wziąć udział w wykładach jako wolny słuchacz.

W Internecie można znaleźć opinie, blogi i kanały na YouTube prowadzone przez studentów bądź absolwentów uczelni, gdzie relacjonują swój pobyt na studiach ​- ​jakimi prawami dany Uniwersytet bądź Szkoła Wyższa się rządzi i czy w ogóle warto tam studiować. Dorzucają do tego swoje personalne odczucia oraz porady. Najczęściej jednak wspominają o najpopularniejszych uczelniach w Polsce, więc nie jest to coś, co okaże się każdemu przydatne.

Znajomości jako klucz do rozeznania się

Najbardziej efektywną metodą jest kontakt ze starszymi znajomymi, studiującymi kierunek, na który chcielibyśmy potencjalnie aplikować. Jeśli takich osób w naszym gronie nie ma, można przyłączyć się do grupy facebookowej. Chyba nikt inny lepiej nie zrelacjonuje nam pobytu tam, opowie o toku zajęć o tym, jak wyglądają zaliczenia, jakie są wymagania profesorów i jak przebiegają konwersatoria. Warto wiedzieć, czego będzie oczekiwał po nas nauczyciel akademicki, by współpraca przebiegała dość gładko a na pewno przyjemnie i bez stresu. Na studiach wymówki się nie sprawdzają, dlatego lepiej znaleźć inne rozwiązanie, które spowoduje, że sięga się po bardziej kreatywne metody. Dzięki nim można uzyskać aprobatę wykładowców. Niektóre zajęcia prowadzone są tylko w formie wykładów, niekiedy pół na pół z konwersatoriami. To wymaga trochę więcej wysiłku od studenta, bo zaliczenie zależy od aktywności. Każdy kierunek charakteryzuje się autonomicznymi zasadami, przykładowo nie na każdym wydziale sprawa zaliczenia kursu BHP przebiega w taki sam sposób.

Wszystko, co związane z ocenami i zapisami tyczy się pewnych terminów. Trzeba ich pilnować, żeby w panice nie biegać po dziekanacie. Starsze roczniki mogą pomóc się w tym rozeznać. Sprawa niejako jest ułatwiona, bo aktualnie zapisów dokonuje się elektronicznie, choć to też ma swoje minusy, bo mimo chęci, serwery mogą być przeciążone, dlatego im wcześniej się zapiszemy, tym lepiej. Co prawda po przekroczeniu jakiejś daty da się niektóre sprawy jeszcze załatwić w dziekanacie, ale nie wszystkie.

Co czeka prawowitego studenta?

Studiowanie to zdecydowanie przejście na wyższy poziom w edukacyjnej karierze. To już koniec licealnej sielanki. Zaczynają się dłuższe posiedzenia w bibliotekach, poszukiwanie i zdobywanie materiałów oraz udział w wydarzeniach uczelnianych. Żeby nie było tak strasznie, warto zdawać sobie sprawę, że to pełna dowolność, przede wszystkim samodzielna praca i wkład. Trzeba działać rozsądnie i nie zostawiać nic na ostatnią chwilę. Warto "być pod telefonem", by szybko kontaktować się z wykładowcami. Studia bazują na kontraście. Większość z nich nie jest tak wymagających czasowo, by zajmowały cały tydzień, dlatego warto, by student działał w kategoriach swoich zainteresowań na własną rękę. To przecież preludium do zgromadzenia nieporównywalnego doświadczenia z nabytą wcześniej teorią.

PJ

fot. Andrea Piacquadio 
Słowa kluczowe: jak wybrać studia, informacje o kierunkach, jak wygląda studiowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kto to jest rektor? Czyli co robi najważniejsza osoba na uczelni

Dowiedz się, po czym poznać rektora, jak się do niego zwracać oraz czym się tak właściwie zajmuje.

Zapomoga dla studentów - koronawirus spowodował zmiany w zasadach

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła zmiany w zapomogach od uczelni

Tarcza antykryzysowa 2.0 dla studentów - stypendia i kredyty studenckie

Kolejny etap i aktualizacja inicjatywy #pakietdlastudenta.

Polecamy
Czy warto zmieniać kierunek po licencjacie?
Czy warto zmieniać kierunek po licencjacie?

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji związanych z dalszym procesem kształcenia?

Nadchodzi sesja (MEMY)
Nadchodzi sesja (MEMY)

Studencie, zanim zakopiesz się w stertach notatek, przyjmij dawkę humoru i przypomnij sobie, że nie tylko ty w tej chwili nie możesz skoncentrować się na nauce.

Ostatnio dodane
Kto to jest rektor? Czyli co robi najważniejsza osoba na uczelni

Dowiedz się, po czym poznać rektora, jak się do niego zwracać oraz czym się tak właściwie zajmuje.

Zapomoga dla studentów - koronawirus spowodował zmiany w zasadach

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła zmiany w zapomogach od uczelni