Polska - Świat nauki

Doktorantka z UW chce "zmierzyć" seksizm

2012-09-19 10:11:09

Skalę badawczą mierzącą postawy seksizmu ambiwalentnego w Polsce tworzy w ramach pracy doktorskiej Małgorzata Mikołajczak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej projekt odnoszący się do kwestii równouprawnienia płci został zakwalifikowany do programu stypendialnego „Doktoraty dla Mazowsza”. Nowo utworzona skala posłuży do zbadania związków między postawami a oceną kobiet w sytuacjach życia codziennego.

- Źródłem postaw seksistowskich są w dużej mierze nieuświadamiane przekonania wpisane w naszą kulturę. W Polsce wciąż powszechne jest np. przekonanie, że – niezależnie od własnej kariery - kobiety powinny skupiać się przede wszystkim na opiekuńczej roli, zarówno wobec mężczyzn, dzieci, jak i starszych członków rodziny – stwierdza badaczka.

Jej zdaniem, szczególnie silnie przejawia się ono w odniesieniu do macierzyństwa. Mimo znaczących przemian społeczno-obyczajowych od czasów, gdy ukuto termin „matka-Polka”, we wzorach propagowanych dla współczesnych Polek wciąż przeważa macierzyństwo, a kobietę ocenia się przez pryzmat tego, czy i jaką jest matką.

Małgorzata Mikołajczak obserwuje również inne „milczące założenie”: kobiety powinny zawsze dbać o wygląd własny i swojego otoczenia. Ta powinność wykracza poza stricte rozumiany wygląd – zgodnie z tą normą dziewczynki i kobiety powinny przede wszystkim być grzeczne i nie sprawiać problemów.

Jak tłumaczy doktorantka, najnowsze badania psychologii społecznej pokazują, że postawy wobec grup dyskryminowanych najczęściej nie są wyłącznie negatywne, ale współwystępują z postawami pozytywnymi. W przypadku postaw wobec kobiet mówi się o tzw. ambiwalentnym seksizmie.

Badacze wyróżniają seksizm wrogi i życzliwy, które działają wedle zasady „kija i marchewki”. Seksizm wrogi przejawia się w tym, że kobiety nietradycyjne, np. te przedkładające karierę nad życie rodzinne, są oceniane negatywnie. Z kolei seksizm życzliwy każe cenić i chwalić za opiekuńczość i oddanie te kobiety, które pełnią tradycyjne role społeczne.

- Mam nadzieję, że zarówno wyniki badań, jak i utworzona skala, posłużą w przyszłości do diagnozowania i redukcji uprzedzeń w tym obszarze. O tym, że jest to społecznie ważna kwestia świadczą m.in. najnowsze statystyki odnośnie rynku pracy: na tle UE mamy jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia kobiet, a te, które pracę mają nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, mimo że są lepiej wykształcone – ubolewa Małgorzata Mikołajczak.

Wyróżniona w mazowieckim programie stypendialnym praca doktorska nosi tytuł „Struktura ambiwalencji postaw wobec kobiet w Polsce”.

„Doktoraty dla Mazowsza” to program stypendialno-szkoleniowy dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu. Studiujący na kierunkach matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych laureaci konkursu otrzymują przez rok stypendia w kwocie do 3000 zł miesięcznie.

Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME UW) realizuje już drugą edycję projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założeniem projektu jest zwiększenie transferu wiedzy do gospodarki oraz rozwinięcie powiązań sfery badawczo-rozwojowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a przedsiębiorcami w województwie mazowieckim.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej http://www.come.uw.edu.pl/stypendia/index.html

PAP – Nauka w Polsce

 

Słowa kluczowe: Małgorzata Mikołajczak wizerunek kobiet doktorat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

reneweurope
O Europie Środkowo-Wschodniej bez uprzedzeń

Na czym będzie polegał ten projekt?

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.