Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Dyplom i co dalej? - poradnik dla absolwentów

2010-08-24 13:08:09

I. CV, prezentacja, film video, czy mapa myśli, czyli jak dobrze zaprezentować się przyszłemu pracodawcy.

Pamiętaj, że dobrze przygotowane CV to Twoja przepustka na rozmowę kwalifikacyjną oraz osobista wizytówka. Jesteśmy przyzwyczajeni do pisania klasycznego CV – w formie papierowej. Warto jednak pomyśleć, czy nie uzupełnić go o ciekawą prezentację, która może wzbudzić zaciekawienie przyszłego pracodawcy. Prezentując swoje umiejętności i doświadczenie w formie niestandardowej na pewno wzbudzisz zainteresowanie, a rekrutujący będzie mógł lepiej poznać Twoje kompetencje.

Ale pamiętaj! Nie przesadzaj z kreatywnością, ponieważ zbytnie udziwnienie może wpłynąć na Twoją niekorzyść. Weź także pod uwagę, o jakie stanowisko się starasz.

Oryginalne, nietypowe CV na pewno sprawdzi się, gdy szukasz pracy w branżach związanych z marketingiem, reklamą, public relations, mediami. Wówczas możesz pokusić się o prezentację multimedialną, folder, projekt czy nawet komiks.

Jeśli natomiast starasz się o pracę w banku, administracji czy księgowości, Twoje CV powinno być przejrzyste i wskazywać na Twoją solidność, posiadaną wiedzę i kompetencje.

Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz pamiętaj, że CV powinno być
- czytelne
- bez błędów ortograficznych i merytorycznych
- schludne
- napisane prostym, przejrzystym językiem
- zawierające dokładne (i prawdziwe!) dane osobowe
- opisujące przebieg edukacji i kariery w porządku odwróconej chronologii (od obecnej do najstarszej)

II. Goldenline, Profeo, Linkedin, Facebook, Nasza Klasa – zaistniej w Sieci, a zostaniesz wyłowiony.

Zastanów się, zanim zamieścisz na naszej klasie swoje zdjęcie z suto zakrapianej imprezy. Fotka, na której jesteś np. w negliżu może zrobić szybką karierę w Internecie, a w konsekwencji stanąć na drodze Twojej kariery zawodowej.

Natomiast dobre i przemyślane zaprezentowanie się w sieci może nie tylko poprawić Twój wizerunek w oczach Szefa, ale wpłynąć na rozwój Twojej ścieżki zawodowej. Zadbaj zwłaszcza o swoje profile na portalach dla profesjonalistów typu www.goldenline.pl, czy www.profeo.pl.

Załóż swój profil, uzupełnij CV i sukcesywnie poszerzaj grono znajomych. Zwrócić także uwagę na dobór słów kluczowych, których używasz w opisach. Pozwolą one head-hunterom wyłowić właśnie Ciebie.

Oprócz tego dyskutuj na mikroblogach typu twitter czy blip. Tutaj także uważaj, na to, co piszesz. Zamieszczenie wpisu, że „nudzisz się w pracy”, albo „nienawidzisz swojego Szefa” niekoniecznie ukaże Cię w dobrym świetle.

Dobrym i stosunkowo prostym sposobem zaistnienia w Internecie jest stworzenie własnej strony internetowej. Można wykorzystać do tego darmowe skrypty i gotowe dostępne w Internecie edytory. Na stronie możesz umieścić więcej informacji o swoich kompetencjach i doświadczeniu niż w zwykłym CV.

Jeśli chcesz zostać zauważonym w sieci, bierz udział w forach i angażuj się na profilach społecznościowych – komentuj, zadawaj pytania, udzielaj odpowiedzi. Od czasu do czasu wpisz swoje nazwisko w wyszukiwarkę google. Wtedy sam zobaczysz, co o Tobie w sieci piszczy…

III. Szkolenia, kursy, studia podyplomowe – Twoja szansa na lepsze jutro.

Tytuł magistra nie daje już, tak jak kiedyś, przewagi na konkurencyjnym rynku pracy. Lepsze zarobki i awans zawodowy zależy w dużej mierze od tego, jak będziemy się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje. I nie chodzi tutaj o kolekcjonowanie kolejnych dyplomów i certyfikatów, ale zdobywanie konkretnych umiejętności.

Możliwości jest wiele. Możesz zdecydować się na studia podyplomowe, szkolenia, kursy czy edukację on-line. Wybór zależy od Twoich możliwości czasowych, finansowych oraz od celu, który chcesz osiągnąć.

Łatwiej wybrać, jeśli chcesz poszerzyć wiedzę w dziedzinie, którą się zajmujesz. Wówczas na podstawie programu możesz sam ocenić, czy dany kurs/szkolenie spełni Twoje oczekiwania. Eksperci radzą jednak, aby wybrany kierunek studiów podyplomowych, czy tematyka szkoleń nie pokrywały się z wykonywaną pracą, lecz uzupełniały posiadaną wiedzę i otwierały nowe obszary. Tłumaczą, że karierę robi się nie tylko rozwijając mocne strony, ale uzupełniając braki!

Gdy zdecydujesz się już na jakiś kurs bądź studia, bądź aktywny na zajęciach, zadawaj pytania, dyskutuj. Udział w takich zajęciach jest także doskonałą okazją do poznania ludzi z Twojej „branży”, wymiany doświadczeń. Pamiętaj! Inwestycja w siebie jest najlepszą inwestycją, jakiej możesz dokonać.

IV. Skorzystaj z porad ekspertów

Odwiedź Biuro Karier KONTRAKT i skorzystaj z indywidualnego doradztwa zawodowego.

W zakresie indywidualnych usług doradczych oferujemy:

• Przeprowadzenie testów osobowości (motywacja, odporność na stres, rola w grupie, komunikacja),
• Analizę mocnych stron i obszarów do poprawy,
• Symulację rozmowy kwalifikacyjnej,
• Pomoc w określeniu ścieżki zawodowej i przygotowaniu się do procesów rekrutacyjnych.

Sesja doradcza trwa około 3 godzin. Po zakończonej sesji uczestnik otrzymuje poradniki dotyczące poruszania się po rynku pracy oraz pisemną analizę potencjału zawodowego (stworzoną w oparciu o testy osobowości) w wersji elektronicznej.

Udział w sesji doradczej jest bezpłatny.

ip

Słowa kluczowe: doradztwo zawodowe poradnik dla absolwentów cv prezentacja profile sieć internet szkolenia kursy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Polecamy
Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.