Okiem Studenta - Z życia Uczelni

EVS: zdobądź doświadczenie za granicą

2013-05-10 10:09:28

Dzięki Wolontariatowi Europejskiemu (ang. European Voluntary Sernice – w skrócie EVS) masz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w organizacjach lub instytucjach zagranicą, nawiązania międzynarodowych kontaktów, podszkolenia języka, poznania kultury i obyczajów!

Program Młodzież w Działaniu jest jednym z programów Unii Europejskiej kierowanym do młodzieży w wieku 18-30 lat. Celem programu jest przekazywanie idei aktywnego obywatelstwa, jedności, tolerancji oraz zaangażowanie młodych ludzi w tworzenie przyszłości Europy.
 
Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, nie musisz znać języka obcego na wysokim poziomie. Najważniejsze są silna motywacja i chęć rozwoju.

Kto może wziąć udział?
Każdy w wieku od 18 do 30 lat, bez względu na płeć.

Jak długo trwa wolontariat?
Sam/a możesz zdecydować ile czasu spędzisz w wybranej organizacji! Wolontariat może trwać od 2 - 12 miesięcy łącznie. Można zatem odbyć dwa lub nawet trzy wolontariaty o łącznym trwaniu do 12 miesięcy.

Gdzie odbywa się wolontariat?
Wszystkie kraje Unii Europejskiej, Kraje Europy Południowej, Kraje Kaukazu. Jeśli znajdziesz organizację poza Europą i zgodzi się gościć cię na wolontariacie – także jest to możliwe. Proces załatwiania formalności jest wtedy nieco dłuższy, trwa nawet do 6 miesiecy.

Jakie są koszty?
Unia Europejska opłaca wszystkie wydatki. Nie musisz martwić się o koszt zakwaterowania, ubezpieczenia, podróży, wyżywienia. Dodatkowo masz zapewniony kurs języka kraju, do którego pojedziesz, opiekę mentora, a także kieszonkowe na wydatki.

Kiedy powinieneś się zgłosić?
Proces załatwiania wszystkich formalności jest dosyć długi (ok.3/4 miesięcy). Stowarzyszenie Aktywne Kobiety pośredniczy w wysyłaniu wolontariuszy za granice posiadając status organizacji goszczącej i wysyłającej wolontariuszy. Jeśli chcesz dostać się do naszej bazy wolontariuszy zainteresowanych wolontariatem europejskim, prześlij maila na:  eszatowska.sak@gmail.com.

Jak zostać wolontariuszem?
Krok 1: Dowiedź się jak najwięcej!
Odwiedź naszą stronę internetową programu Młodzież w Działaniu - http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2/strefa-wolontariusza. Tam znajdziesz link do katalogu 4000 organizacji europejskich, które mogą Cię gościć (kod H jak hosting):

http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm.

Zapoznaj się z ich profilem, zdecyduj jaki charakter pracy cię interesuje i w jakim kraju. Jeśli nie możesz się zdecydować, oferujemy swoją pomoc w znalezieniu organizacji, gdyż mamy sporo kontaktów partnerskich w Europie oraz na całym świecie.

Krok 2: Przygotuj się!
Przygotuj swoją dokumentację (CV w formacie Youthpass i list motywacyjny w języku angielskim). Dokumenty muszą w sposób szczegółowy, konkretny i ciekawy prezentować Twoją osobę. Pamiętaj, nie ma rzeczy oczywistych, wszystko może przeważyć na Twoją korzyść ( np. dobra znajomość komputera i nowych technologii komunikacyjnych, ciekawe zainteresowania, wszelkie wcześniejsze doświadczenia, itp).

Krok 3: Skontaktuj się z nami!
Jesteś na dobrej drodze! Stowarzyszenie Aktywne Kobiety posiada status Organizacji Wysyłającej. Koordynatorki Wolontariatu Europejskiego  - Monika Sobańska i Daria Słonecka pomogą Ci w znalezieniu i załatwieniu formalności związanych z Twoim wyjazdem. Jeśli chcesz należeć do naszej bazy i otrzymywać oferty wolontariatu – napisz do nas maila w tytule: chcę otrzymywać oferty wolontariatu  - i wysłać go na adres: eszatowska.sak@gmail.com

Krok 4: Wyślij dokumenty do wybranych organizacji!
Wyślij swoje Cv i list motywacyjny do wybranych organizacji z zapytaniem czy mają wolne miejsce na wolontariacie. Być może trzeba będzie trochę zaczekać. Radzimy wysłać sporo zapytań do wielu organizacji, bo konkurencja jest bardzo duża i możesz zostać zaaprobowany/a dopiero po kilkunastu próbach. Akceptacja na tym etapie nie oznacza jeszcze, że projekt się odbędzie na pewno, ale jedynie to, że organizacja, która Cię zaakceptowała złoży wniosek do Komisji Europejskiej o sfinansowanie Twojego pobytu.

A co daje uczestnictwo w projektach EVS?
Osoby wracające z projektu wracają wzbogacone o nowe doświadczenia. Udział w projekcie Wolontariatu Europejskiego gwarantuje:
o    Lepsze poznanie siebie i innych
o    Nowe kontakty i przyjaźnie
o    Doświadczenie zawodowe
o    Nauka/doskonalenie języka obcego (językiem projektu zawsze jest język angielski, ale będąc wolontariuszem w programie EVS uczysz się również języka kraju do którego jedziesz)

o    Nowe pomysły i zainteresowania
o    nowe umiejętności praktyczne
o    Nowe doświadczenia
o    edukację międzykulturowa
Jeśli chcesz przeżyć swoją życiową przygodę, wyjechać za granicę, poznać ludzi z innego kraju, ich kulturę i obyczaje, a przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie w pracy dla zagranicznej organizacji typu non-profit lub instytucji społecznej zgłoś się do nas!

ip

Słowa kluczowe: Wolontariat Europejski European Voluntary Sernice EVS Młodzież w Działaniu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Dni i godziny rektorskie oraz dziekańskie - co to jest i jak działa?

Tajemnicze terminy, na dźwięk których każdemu doświadczonemu studentowi świecą się oczy i cieszy serce.

Polecamy
Ostatnio dodane
rozliczenie PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u - poradnik dla studentów i nie tylko! Opole

Jeśli tylko istnieje taka opcja, młodzi ludzie chętnie załatwiają sprawy online. Dotyczy to także rozliczenia PIT-u.

Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.