Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Ile trwają studia? Poznaj czas trwania różnych kierunków

2019-06-24 14:05:06

Rozpoczynając studia, decydujemy się na wspaniałą i ekscytującą przygodę. Naszym celem jest zdobycie cennej wiedzy, pozyskanie wykształcenia wyższego i tytułu naukowego. Czeka na nas sporo pracy, która siłą rzeczy zajmie nam trochę czasu. Ile lat trzeba spędzić na uczelni by skończyć studia? To zależy oczywiście od wybranego przez nas kierunku studiów oraz wielu innych czynników. Przyjrzyjmy się, ile mogą trwać studia!

Starsza Pani i Starszy Pan uśmiechają sie patrząc w dal

Rozpoczynając naukę na uczelni wyższej musimy liczyć się z tym, że spędzimy na niej co najmniej kilka lat. Przynajmniej, jeśli zamierzamy ukończyć studia. Jeden rok na studiach to jednak nie jest rok kalendarzowy, a i same roczniki studiów są w specyficzny sposób podzielone. Co więcej, różne kierunki studiów mogą mieć inne formuły i programy, przez co również czas ich trwania będzie się różnić. Co trzeba wiedzieć o czasie trwania studiów?

Rok Akademicki

Okres zajęć dydaktycznych w szkołach wyższych nazywamy rokiem akademickim. Podobnie jak w przypadku sezonów w sportach, rok na uczelniach opisuje się najczęściej jako przełom dwóch roczników np. 1997/1998 lub 2019/2020.

Spowodowane jest to tym, że rok akademicki podzielony jest na dwa semestry: zimowy i letni. Każdy nowy rocznik rozpoczyna się na początku października, semestrem zimowym, a kończy się następnego roku, semestrem letnim, w okolicach połowy czerwca.

Semestry i rok akademicki to podstawowe jednostki jakie musimy znać, chcąc ustalić, ile będą trwały nasze studia. Semestry oddzielają od siebie trwające 3 miesiące wakacje (lipiec, sierpień, wrzesień) oraz sesje egzaminacyjne (zazwyczaj ok. 2 tygodnie) i poprawkowe (ok 1 tydzień) po zakończeniu każdego z nich.

Studia I i II stopnia

Niektóre kierunki podzielone są na dwa etapy. Zakończenie 1. z nich zapewnia nam już wykształcenie wyższe i status licencjata lub inżyniera. Studia licencjackie trwają 3 lata, a więc pełne 6 semestrów. Studia inżynierskie to 3,5 roku, a więc będzie to już 7 semestrów.

2. etap studiów to już studia magisterskie. Jeżeli wybrany przez nas kierunek poprzedzają studia licencjackie, czekają nas kolejne 2 lata nauki, czyli 4 semestry. Gdy jednak do rozpoczęcia edukacji potrzebny jest tytuł inżyniera, czekają nas najczęściej 3 semestry, w ramach 1,5 roku akademickiego. Studia magisterskie mogą trwać od 3 do 5 semestrów.

Warto też pamiętać, że mimo posiadania wykształcenia wyższego i stopnia naukowego, po napisaniu licencjatu nie mamy przed nazwiskiem zapisanego żadnego tytułu. Dopiero po zakończeniu studiów 2. stopnia, zostajemy magistrami. Zakończenie studiów inżynierskich, gwarantuje nam za to już tytuł inżyniera (inż.).

Studia jednolite

Są też studia, których program nie został rozbity na dwie części i aby je skończyć, należy spędzić na nich więcej czasu. Najwięcej kierunków w takiej formule związanych jest w jakimś stopniu z leczeniem np. weterynaria czy medycyna. Są też jednak inne studia, które nie mogą być podzielone na dwa etapy, m.in prawo. Takie kierunki mogą trwać od 9 do 12 semestrów, a więc od 4,5 do 6 lat.

Doktorat

Jeżeli bardzo spodobało nam się na uczelni i stwierdzimy, że to ze środowiskiem akademickim chcemy wiązać swoją przyszłość, to nie pozostaje nam nic innego, jak zrobić doktorat. By zdobyć tytuł doktora, do naszego czasu na uczelni, musimy doliczyć co najmniej kolejne 2 lata. Studia 3. stopnia mogą trwać jednak nawet 4 lata, plus, w niektórych przypadkach, jeszcze kolejne 2. Taka możliwość spowodowana jest tym, że aby zdobyć doktorat, musimy przeprowadzić innowacyjne, autorskie badania, które niekiedy mogą przeciągnąć. W takim przypadku spędzimy więc na uniwersytecie kolejne od 4 do nawet 12 semestrów.

Jak widzimy, chcąc skończyć studia, czeka na nas dobrych kilka lat nauki. Czy nam się to opłaca? Wszystko zależy od naszego zaangażowania i pasji. Tak czy inaczej, podczas planowania przyszłości i podejmowania tak ważnej decyzji, jak rozpoczęcie studiowania, dobrze jest wiedzieć, ile czasu przyjdzie nam spędzić na uczelni.

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów [w:] prawo.sejm.gov.pl.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich [w:] prawo.sejm.gov.pl.

Słowa kluczowe: Tytuł naukowy, Rodzaje studiów, czas strwania, ile semestrów, ile lat, Uniwersytet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Student
Nowy rok akademicki to nowe wydatki - nie pozwól, by zrujnowały twój portfel!

Jak uchronić się przed dużymi kosztami i zadbać o swój portfel tak, by za chwilę nie świecił pustkami?

Polecamy
Zobacz powody, dla ktÃłrych warto wziąć pod uwagę dołączenie do organizacji studenckiej!
Dlaczego warto dołączyć do organizacji studenckiej?

Zobacz powody, dla których warto wziąć pod uwagę dołączenie do organizacji studenckiej!

nauka do egzaminu
Jak uczyć się do egzaminu?

Nie od dziś wiadomo, że nauka do egzaminu to dla wielu uczniów i studentów prawdziwa katorga. Na szczęście wcale nie musi tak być.

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.