Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Ile trwają studia? Poznaj czas trwania różnych kierunków

2019-06-24 14:05:06

Rozpoczynając studia, decydujemy się na wspaniałą i ekscytującą przygodę. Naszym celem jest zdobycie cennej wiedzy, pozyskanie wykształcenia wyższego i tytułu naukowego. Czeka na nas sporo pracy, która siłą rzeczy zajmie nam trochę czasu. Ile lat trzeba spędzić na uczelni by skończyć studia? To zależy oczywiście od wybranego przez nas kierunku studiów oraz wielu innych czynników. Przyjrzyjmy się, ile mogą trwać studia!

Starsza Pani i Starszy Pan uśmiechają sie patrząc w dal

Rozpoczynając naukę na uczelni wyższej musimy liczyć się z tym, że spędzimy na niej co najmniej kilka lat. Przynajmniej, jeśli zamierzamy ukończyć studia. Jeden rok na studiach to jednak nie jest rok kalendarzowy, a i same roczniki studiów są w specyficzny sposób podzielone. Co więcej, różne kierunki studiów mogą mieć inne formuły i programy, przez co również czas ich trwania będzie się różnić. Co trzeba wiedzieć o czasie trwania studiów?

Rok Akademicki

Okres zajęć dydaktycznych w szkołach wyższych nazywamy rokiem akademickim. Podobnie jak w przypadku sezonów w sportach, rok na uczelniach opisuje się najczęściej jako przełom dwóch roczników np. 1997/1998 lub 2019/2020.

Spowodowane jest to tym, że rok akademicki podzielony jest na dwa semestry: zimowy i letni. Każdy nowy rocznik rozpoczyna się na początku października, semestrem zimowym, a kończy się następnego roku, semestrem letnim, w okolicach połowy czerwca.

Semestry i rok akademicki to podstawowe jednostki jakie musimy znać, chcąc ustalić, ile będą trwały nasze studia. Semestry oddzielają od siebie trwające 3 miesiące wakacje (lipiec, sierpień, wrzesień) oraz sesje egzaminacyjne (zazwyczaj ok. 2 tygodnie) i poprawkowe (ok 1 tydzień) po zakończeniu każdego z nich.

Studia I i II stopnia

Niektóre kierunki podzielone są na dwa etapy. Zakończenie 1. z nich zapewnia nam już wykształcenie wyższe i status licencjata lub inżyniera. Studia licencjackie trwają 3 lata, a więc pełne 6 semestrów. Studia inżynierskie to 3,5 roku, a więc będzie to już 7 semestrów.

2. etap studiów to już studia magisterskie. Jeżeli wybrany przez nas kierunek poprzedzają studia licencjackie, czekają nas kolejne 2 lata nauki, czyli 4 semestry. Gdy jednak do rozpoczęcia edukacji potrzebny jest tytuł inżyniera, czekają nas najczęściej 3 semestry, w ramach 1,5 roku akademickiego. Studia magisterskie mogą trwać od 3 do 5 semestrów.

Warto też pamiętać, że mimo posiadania wykształcenia wyższego i stopnia naukowego, po napisaniu licencjatu nie mamy przed nazwiskiem zapisanego żadnego tytułu. Dopiero po zakończeniu studiów 2. stopnia, zostajemy magistrami. Zakończenie studiów inżynierskich, gwarantuje nam za to już tytuł inżyniera (inż.).

Studia jednolite

Są też studia, których program nie został rozbity na dwie części i aby je skończyć, należy spędzić na nich więcej czasu. Najwięcej kierunków w takiej formule związanych jest w jakimś stopniu z leczeniem np. weterynaria czy medycyna. Są też jednak inne studia, które nie mogą być podzielone na dwa etapy, m.in prawo. Takie kierunki mogą trwać od 9 do 12 semestrów, a więc od 4,5 do 6 lat.

Doktorat

Jeżeli bardzo spodobało nam się na uczelni i stwierdzimy, że to ze środowiskiem akademickim chcemy wiązać swoją przyszłość, to nie pozostaje nam nic innego, jak zrobić doktorat. By zdobyć tytuł doktora, do naszego czasu na uczelni, musimy doliczyć co najmniej kolejne 2 lata. Studia 3. stopnia mogą trwać jednak nawet 4 lata, plus, w niektórych przypadkach, jeszcze kolejne 2. Taka możliwość spowodowana jest tym, że aby zdobyć doktorat, musimy przeprowadzić innowacyjne, autorskie badania, które niekiedy mogą przeciągnąć. W takim przypadku spędzimy więc na uniwersytecie kolejne od 4 do nawet 12 semestrów.

Jak widzimy, chcąc skończyć studia, czeka na nas dobrych kilka lat nauki. Czy nam się to opłaca? Wszystko zależy od naszego zaangażowania i pasji. Tak czy inaczej, podczas planowania przyszłości i podejmowania tak ważnej decyzji, jak rozpoczęcie studiowania, dobrze jest wiedzieć, ile czasu przyjdzie nam spędzić na uczelni.

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów [w:] prawo.sejm.gov.pl.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich [w:] prawo.sejm.gov.pl.

Słowa kluczowe: Tytuł naukowy, Rodzaje studiów, czas strwania, ile semestrów, ile lat, Uniwersytet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
poÅźyczka studencka
Wybierasz uczelnię? Zobacz, jak sfinansować studia i uzyskać pożyczkę studencką Wrocław

Sprawdź, jak można zorganizować sobie budżet domowy na studiach.

Gdzie znaleźć osoby do konwersacji w obcym języku? W domu? Na Malcie?

Nowych rzeczy powinniśmy uczyć się w praktyce. Z kim najlepiej będzie poćwiczyć korzystanie z obcego języka?

Organizacja pracy na studiach - jak wygląda skuteczne studiowanie i współpraca między studentami?

Co należy zrobić wraz z koleżankami i kolegami z roku, aby studiowało nam się łatwiej?

Polecamy
Cenowy ranking miast akademickich
Cenowy ranking miast akademickich

Podsumowując akcję “Wynajmuj bezpiecznie” przedstawiamy unikalną analizę kosztów wynajmu w 14 polskich ośrodkach akademickich.

Studencki seksbiznes kwitnie
Studencki seksbiznes kwitnie

Według badań wrocławskiego socjologa co piąta studentka zarabia w seksbiznesie! Co ciekawe, prostytucję uprawiają nie tylko kobiety, ale także i mężczyźni.

Ostatnio dodane
poÅźyczka studencka
Wybierasz uczelnię? Zobacz, jak sfinansować studia i uzyskać pożyczkę studencką Wrocław

Sprawdź, jak można zorganizować sobie budżet domowy na studiach.

Gdzie znaleźć osoby do konwersacji w obcym języku? W domu? Na Malcie?

Nowych rzeczy powinniśmy uczyć się w praktyce. Z kim najlepiej będzie poćwiczyć korzystanie z obcego języka?