Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak biały i brązowy szum mogą pomóc w nauce?

2023-02-03 14:13:50

Każdy z nas ma swoje własne preferencje co do sposobów, w jaki się uczymy. Jedni preferują wtedy całkowitą ciszę, innym pomaga np. ambient czy muzyka klasyczna. Wiele badań pokazuje jednak, że słuchanie muzyki podczas nauki ma wiele benefitów. Może poprawiać koncentrację i motywację oraz obniżyć poziom stresu, gdy przygotowujemy się do ważnego egzaminu. Nie chodzi tutaj jednak o każdą muzykę, ale konkretne gatunki oraz częstotliwości, jak brązowy oraz biały szum.

 

Zobacz również: Czy każdy może przyczynić się do rozwoju medycyny?


jak biały szum i brązowy szum mogą pomóc ci w nauce

Brązowy i biały szum mogą pomóc Ci efektywniej się uczyć

 

Naukowcy zidentyfikowali spektrum dźwięków, które zostały nazwane na podstawie kolorów. Poprzez względne natężenie różnych częstotliwości dźwięku, każdy z nich inaczej oddziałuje na nasz mózg. Mogą pomóc w skupieniu się, szybszym zasypianiu czy tzw. “wyłączeniu się” i zrelaksowaniu. Należy jednak pamiętać, że różnice w skuteczności dźwięku w dużej mierze zależą od nas samych: naszych upodobań oraz budowy mózgu. Jest wiele czynników, które wpływa na to, czy dany szum będzie skuteczny.

 

Biały szum pomaga w produktywności i skupieniu

 

Ten dźwięk to połączenie wszystkich częstotliwości dźwięku - od niskich do wysokich. Przypomina szum telewizyjny lub odgłosy wodospadu uderzającego o skały. Jest wystarczająco stymulujący, aby aktywować mózg, nie będąc przy tym przytłaczający. Blokuje inne rozpraszające dźwięki, dzięki czemu pozwala umysłowi swobodnie myśleć i skupić się na nauce. Może przydać się zwłaszcza osobom, które są przebodźcowane i łatwo się rozpraszają. Efekty maskujący innych dźwięków z otoczenia pozwoli zanurzyć się w pracy z pełną koncentracją. Według teorii zwanej rezonansem stochastycznym, biały szum pozwala także mózgowi dostroić się do trudnych od usłyszenia przez ludzkie ucho dźwięków np. w muzyce czy otoczeniu, które normalnie pozostałyby niezauważone.

 

Podobny efekt daje różowy szum, który jest okrojoną wersją białego. Odtwarza niższe częstotliwości nieco głośniej, dzięki czemu jest mniej syczący. Brzmi trochę jak delikatny deszcz. Świetnie nadaje się do spania, ponieważ zmniejsza liczbę złożonych fal mózgowych, co pomaga w osiągnięciu głębszego snu.

 

Brązowy szum pomaga się zrelaksować

 

Brązowy szum, tak jak biały, zawiera wszystkie częstotliwości, z tą różnicą, że te niższe odtwarza na głośniejszym poziomie, a wysokie na cichszym. Nazwa (z ang. brown nosie) pochodzi od szkockiego botanika Roberta Browna, który odkrył tzw. “ruchy browna” - chaotyczny sposób, w jaki cząsteczki zawieszone w płynie “tańczą” pod mikroskopem. Brązowy szum ma naśladować ten ruch. Może przypominać fale oceanu lub silne podmuchy burzy. Słuchanie wszystkich tych częstotliwości jednocześnie ze zmieniającymi się losowo sygnałami dźwiękowymi tworzy wciągające doświadczenie, które niektórzy mogą uznać za przyjemne. Brązowy szum może pomóc zredukować stres przed ważnym egzaminem, który przeszkadza w skupieniu się na nauce.

 

MS

 

fot. pixabay

 

źródło: nytimes.com

Słowa kluczowe: biały szum, brązowy szum, white noise, brown noise, nauka, student
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Jak nie popaść w zaległości
Jak nie popaść w zaległości na studiach?

Poznaj sposoby na to, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę i być na bieżąco z zaliczeniami na studiach.

Polecamy
Kiedy podbić legitymację studencką?

Status studenta zapewnia wiele korzyści. By jednak był on aktywny, potrzebna jest aktualna legitymacja studencka. Kiedy kończy się jej ważność?

Praca w trakcie studiów - jak połączyć naukę z zarabianiem?

Czy da się połączyć naukę z pracą? Jakiej pracy szukać i w jakim wymiarze godzinowym? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań!

Ostatnio dodane
praktyki studenckie
Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

Zobacz, czym należy się kierować wybierając miejsce praktyk zawodowych.

jsa
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Czym jest spowodowany ten spadek?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.