Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak wybrać temat pracy dyplomowej?

2019-01-16 07:37:05

Pierwszy semestr roku akademickiego to dla niektórych osób okres wielu dylematów. Na każdym stopniu studiów pojawia się w końcu obowiązek chodzenia na seminaria, na których tworzy się swój własny tekst naukowy o większej objętości. Nie jest to taka prosta sprawa, a trudności z nią związane mogą pojawić się już na samym początku. Zobacz, jak wybrać temat pracy dyplomowej, aby pisanie jej było łatwiejsze!

Zobacz, jakie kryteria należy brać pod uwagę, aby odpowiednio wybrać temat pracy dyplomowej!

Praca dyplomowa na studiach

Temat pracy dyplomowej to tzw. myśl przewodnia naszego tekstu. Najczęściej musimy zdecydować, w jakich obszarach naukowych chcemy się poruszać podczas pisania, do końca pierwszego semestru na studiach magisterskich i piątego semestru na studiach licencjackich.

Warto pamiętać, że temat pracy dyplomowej nie jest równoznaczny z jej tytułem, co oznacza, że później będziemy mogli jeszcze swobodnie przeformułować problematykę projektu - jeśli zajdzie taka potrzeba. Poniżej przedstawiamy kryteria, których wzięcie pod uwagę pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Zainteresowania

Aby nie zablokować się podczas pisania pracy dyplomowej, jej temat powinien być zgodny z naszymi zainteresowaniami. Dzięki temu nie będziemy nudzić się podczas tworzenia projektu.

Charakter naukowy

Oczywiście zainteresowania to ważna sprawa, ale musimy pamiętać, aby temat naszej pracy dyplomowej miał naukowy charakter. Najlepiej odkrywczy i taki, który nie został jeszcze poruszony przez żadną osobę z naszej uczelni.

Zgodność z tematyką studiów i specjalizacją promotora

Temat pracy dyplomowej nie może mieścić się w dziedzinie matematycznej, jeśli studiujemy np. kierunek filologiczny. Problematyka musi być zgodna z naszymi studiami. Warto też odpowiednio dostosować ją do specjalizacji promotora. Jak już to zrobimy, osoba prowadząca seminaria będzie mogła nas bardziej wspomóc przy tworzeniu pracy.

Dostępność do źródeł

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze tematu pracy dyplomowej jest wzięcie pod uwagę dostępności do źródeł informacji w formie literatury przedmiotu. Gdy nie ma ich za dużo, warto przemyśleć zmianę problematyki naszego projektu. W tej sytuacji dobrze też przemyśleć, czy nie chcemy sami przeprowadzić ankiety lub innego badania, na podstawie którego napiszemy pracę.

Zobacz też, jak zmienić temat pracy dyplomowej >>

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: problematyka pracy dyplomowej, wybór temat, podjęcie decyzji, seminaria
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!

Zobacz najwaÅźniejsze rzeczy, o ktÃłrych warto pamiętać przed sesją!
O czym warto pamiętać przed sesją egzaminacyjną na studiach?

Zobacz najważniejsze fakty, o których warto pamiętać przed sesją!

Polecamy
reklama Nowy akademik w Łodzi gotowy. Ruszyły zapisy!
Nowy akademik w Łodzi gotowy. Ruszyły zapisy!

Pokoje o podwyższonym standardzie, sala multimedialna, centrum druku, siłownia, zajęcia fitness, klub studencki, wypożyczalnia rowerów, free wifi, pakiety dodatkowe...

Jak Kozacy sesję zdawali
Jak Kozacy sesję zdawali

"Melanż studentów w Siczy Zaporoskiej zakłóciła zbliżająca się sesja..."

Ostatnio dodane
Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!
Nowe zasady przyznawania kredytów studenckich

Zobacz, co zmieniło się w zasadach ubiegania się o kredyty studenckie!