Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Juwenalia - tradycje i zwyczaje związane z największym świętem studentów

2023-05-04 21:50:56

Nadszedł długo wyczekiwany maj, który zwiastuje największe święto wszystkich studentów w Polsce, czyli juwenalia. Line-upy wydarzeń poszczególnych uczelni są już wypełnione muzycznymi gwiazdami i już niedługo na ulicach wielu miast będzie można zobaczyć kolorowe korowody idące ulicami. Rozpoczną one kilkudniową zabawę, na którą będą się składać koncerty, wydarzenia kulturalne, konkursy czy rozgrywki sportowe. Z juwenaliami związanych jest wiele niespotykanych, często zabawnych tradycji i zwyczajów - niektóre są powszechnie przyjęte, a na inne można się natknąć tylko w niektórych miastach. Oto niektóre z nich.

Zobacz również: Juwenalia - święto wszystkich studentów w Polsce

juwenalia

Pochód juwenaliowy

Jest to jedna z najważniejszych tradycji juwenaliów, która swoją historią sięga XV. Wtedy to podczas obchodów święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w kolorowych korowodach przechodzili przez miasto grajkowie, żonglerzy czy mimowie. Dzisiaj podczas pochodów juwenaliowych można zobaczyć studentów poprzebieranych m.in. w postacie z bajek, popkultury, anime, filmów czy inne fantazyjne stroje. Częścią tego zwyczaju w niektórych miastach jest symboliczne przekazanie młodym ludziom klucza do miasta przez władzę. 

Wybory najmilszej studentki i najmilszego studenta

Konkurs ten to jedna z najbardziej rozpowszechnionych juwenaliowych tradycji. Wybrani spośród zgłoszeń studenci oraz studentki mierzą się w najróżniejszych konkurencjach, sprawdzając przy tym swoją kreatywność, wiedzę, zręczność, ale też poczucie humoru. Aby wygrać, muszą zdobyć serca publiczności lub jury, którzy wybiorą najmilszą studentkę i najmilszego studenta.

Tradycja toruńskich juwenaliów - przebieranie Mikołaja Kopernika

Jako jedną z tradycji toruńskich juwenaliów przyjęło się przebieranie pomnika Mikołaja Kopernika, który znajduje się na Rynku Staromiejskim obok Ratusza. Zwyczaj ten należy do studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy co roku obchodzą swoje święto pod innym motywem przewodnim. Tak więc nie tylko uczniowie, ale również słynny astronom swoim strojem ma nawiązywać do wybranego tematu. W przeszłości zamieniał się już w m.in. Adama Małysza, Lorda Vadera z "Gwiezdnych Wojen", Gandalfa czy żabę Kermita.

"Zjazd na byle czym" w ramach Bachanaliów

W ramach świętowania zielonogórskich Bachanaliów organizowany bywa tzw. "Zjazd na byle czym", który jest dokładnie tym, na co nazwa wskazuje. Studenci mają szansę wykazać się pomysłowością i własnoręcznie stworzyć pojazd, którym zjadą po brukowanej drodze. W przeszłości można było zobaczyć m.in. piracki statek, motorower do rozwożenia pizzy, strażacki wóz z kartonu oraz inne, bliżej nieokreślone środki transportu. Uczestnicy są nagradzani za swoją inwencję i otrzymują również pamiątkowe statuetki.

Unikalne nazwy juwenaliów w Polsce

Praktycznie w całej Polsce przyjęło się, że różne uczelnie mają swoje własne nazwy na juwenalia. Niektóre są dość ogólne, jak ekonomalia (imprezy uniwersytetów ekonomicznych) czy medykalia (imprezy uniwersytetów medycznych), a inne przynależą do konkretnych uczelni i nawiązują do jej nazwy lub miasta, w którym się znajdują. Są wśród nich:

  • APSurdalia (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
  • KultURalia (Uniwersytet Rzeszowski)
  • MegaWat (Wojskowa Akademia Techniczna)
  • Papieżalia (Uniwersytet Papieski im. Jana Pawla II w Krakowie)
  • Polibuda Open Air (Politechnika Poznańska)
  • Delfinalia (Uniwersytet Morski w Gdyni)
  • Piernikalia (Uniwersyten Mikała Kopernika w Toruniu)
  • Psychonalia (Uniwersytet Warszawski)

MS

fot. pexels

źródła: torun.wyborcza.pl, pl.wikipedia.org, rzeczyrozne.pl

Słowa kluczowe: Juwenalia, święto studentów, tradycje, zwyczaje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

juwenalia
Juwenalia - tradycje i zwyczaje związane z największym świętem studentów

Pochód i koncerty muzycznych gwiazd to tylko jedne z wielu juwenaliowych tradycji.

Polecamy
staÅź
Letnie staże dla studentów - czym są i jak ich szukać?

Oto prsty sposób na wzbogacenie swojego CV i zdobycie doświadczenia.

Czy warto zmienić kierunek studiów po licencjacie?

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz inny kierunek studiów magisterskich.

Polecamy
Ostatnio dodane
gap year
"Gap year" - czy warto robić rok przerwy przed studiami?

Rok przerwy od nauki może się wydawać bardzo zachęcającym pomysłem.

juwenalia za granicą
Czy juwenalia obchodzone są również w innych krajach?

Choć juwenalia to święto, które odbywa się tylko w Polsce, to w innych krajach studenci również można napotkać podobne tradycje.

Popularne