Z Polski - Studencka Polityka

Ministerstwo ma plan reformy studiów

2009-01-21 15:23:12

 Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka zaprezentowała program "Partnerstwo dla wiedzy". Resort proponuje szereg zmian na polskich uczelniach, które mają unowocześnić przebieg studiów i dopasować go do międzynarodowych wymogów.

Resort chce poddać swój projekt konsultacjom społecznym. Jeśli spotka się z akceptacją, pracę nad nim rozpocznie parlament. Zmiany na polskich uczelniach mogłyby wejść w życie w 2011 roku.

Co proponuje ministerstwo nauki:

- po pierwsze, likwidacja stypendiów naukowych, które zostaną zastąpione przez roczne nagrody rektora; w ten sposób ministerstwo chce ograniczyć liczbę pobierających stypendium studentów (z 250 tysięcy do 180 tysięcy), a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć dla najbardziej wyróżniających się żaków.

- po drugie, wprowadzenie programu "Diamentowy Grant"; resort nauki chce w ten sposób finansować projekty badawcze najbardziej utalentowanych studentów; warunkiem otrzymania pieniędzy będzie wygrana w konkursie na najlepszy projekt i legitymowanie się licencjatem.

- po trzecie, otworzenie szybszej ścieżki kariery dla utalentowanych; studenci z licencjatem, którzy zdobędą "diamentowy grant", będą mogli prowadzić badania na poziomie studiów doktoranckich.

- po czwarte, zniesienie większości opłat na uczelniach; nowy regulamin studiów pozwoli na pobieranie opłat jedynie za rekrutację i egzamin komisyjny.

- po piąte, wprowadzenie limitów na punkty ECTS: 360 na studia pięcioletnie i 420 na sześcioletnie; według minister Kudryckiej, "zmiana ta spowoduje także to, że uczelnie wzbogacą ofertę studiów międzywydziałowych"

- po szóste, dopasowanie polskich uczelni do wymogów międzynarodowych; Kudrycka zapowiada m.in. nałożenie obowiązku honorowania punktów ECTS zdobytych na uczelniach Unii Europejskiej, możliwość wydawania wspólnego dyplomu uczelni polskiej i zagranicznej, a także międzynarodowe przewody doktorskie.

- wreszcie po siódme, upodmiotowienie środowiska studenckiego; żacy mają zyskać prawo do oceniania wykładowców, a ocena ta będzie brana pod uwagę przy okresowej analizie pracy nauczycieli akademickich.

naukawpolsce.pap.pl/ŁM

Słowa kluczowe: Polska uczelnie wyższe plan reform ministerstwo nauki Barbara Kudrycka reforma szkolnictwa wyższego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Reformy studiów [0]
    Odpowiedź na: Reformy studiów
    Anna
    2011-06-20 10:04:18
    zgadzam się w 100%. ciekawe jest, że nigdy płacy polityka nie obetną!
  • Reformy studiów [1]
    Studentka_pb
    2011-06-13 20:13:37
    Czy ich do reszty pogrzało?! Studenci pilnie uczą się, aby dostać upragnione stypendium przez cały rok, aby potem dowiedzieć się, że nie dostaną ani grosza. To jest nieuczciwe. Studenci tracą motywację i przez to zamiast chęci nauki będą studiować wg zasady "aby na 3". Dzięki wielkie za kolejne przewspaniałe pomysły!
  • Re: Po siódme! [0]
    Odpowiedź na: Po siódme!
    student
    2010-05-20 21:51:42
    Propozycja dla ministerstwa: zwiększcie próg średniej wymaganej do stypendium, a za zaoszczędzone pieniądze powołajcie niezależnych rzeczników praw studenta przy każdym wydziale. Okaże się jak niekompetentna i nieprzygotowana do przekazywania wiedzy jest kadra, polecą głowy, sytuacja się poprawi i... Studenci nareszcie przestaną dostawać oceny za twarz, za humor profesora, za to, że "ktoś musi oblać, bo to źle wygląda w statystykach". Więcej ludzi dostanie stypendia, bo dobre oceny przestaną być dla wybranych, a zacznie się liczyć wiedza oraz umiejętność jej zastosowania. Będzie można wtedy ograniczyć liczbę rzeczników, by zachować ciągłość finansową i każdy będzie szczęśliwy :)
  • Po siódme! [1]
    student
    2010-05-20 21:39:45
    "wreszcie po siódme, upodmiotowienie środowiska studenckiego; żacy mają zyskać prawo do oceniania wykładowców, a ocena ta będzie brana pod uwagę przy okresowej analizie pracy nauczycieli akademickich" - Nareszcie!!! Ci ludzie często uważają się za wybitnych, a są niesamowicie prymitywni, bezczelni i ciemni :/ Teoria wypiera z szarych komórek ludzkie uczucia. Szkoda!
  • paranoja [0]
    halo
    2009-01-26 12:21:45
    a co do stypendium: 250 zl to tez duzo zwazywszy na to, ze sa rowniez inne stypendia (socjalne, mieszkaniowe, etc). W pojedynke moze sa to smieszne kwoty, ale w sumie, moze sie uzbierac 500-600 zl. Po drugie primo, takim 250 zl mozna zachecic wieksza ilosc studentow do zwiekszenia efektywnosci pracy, skoro maja swiadomosc, ze ta srednia 4.0 to nie taki kosmos i jest w zasiegu. Jesli zostanie to zniesione i wreczane tylko tym najlepszym, warstwa, ze tak powiem "srednich" studentow, posiadajacych potencjal do osiagania nieco lepszych wynikow w nauce, odposci sobie trud i oleje nieprzespane nocki majac swiadomosc, ze wychodzi srednia zalozmy 3,7 i nie potrzebuja meczyc sie na koniec, zeby ja polepszyc. Oczywiscie nie sugeruje tutaj, ze wiekszosc stypendystow, stara sie miec lepsze oceny tylko dla kasy, jednak jest to budujacy profit, ktory w jakis sposob moze ulatwic zycie i wynagrodzic odciski na tylku ;].
  • Re: Re: stypendia [0]
    Odpowiedź na: Re: stypendia
    halo
    2009-01-26 12:19:57
    250 zl to tez duzo zwazywszy na to, ze sa rowniez inne stypendia (socjalne, mieszkaniowe, etc). W pojedynke moze sa to smieszne kwoty, ale w sumie, moze sie uzbierac 500-600 zl. Po drugie primo, takim 250 zl mozna zachecic wieksza ilosc studentow do zwiekszenia efektywnosci pracy, skoro maja swiadomosc, ze ta srednia 4.0 to nie taki kosmos i jest w zasiegu. Jesli zostanie to zniesione i wreczane tylko tym najlepszym, warstwa, ze tak powiem "srednich" studentow, posiadajacych potencjal do osiagania nieco lepszych wynikow w nauce, odposci sobie trud i oleje nieprzespane nocki majac swiadomosc, ze wychodzi srednia zalozmy 3,7 i nie potrzebuja meczyc sie na koniec, zeby ja polepszyc. Oczywiscie nie sugeruje tutaj, ze wiekszosc stypendystow, stara sie miec lepsze oceny tylko dla kasy, jednak jest to budujacy profit, ktory w jakis sposob moze ulatwic zycie i wynagrodzic odciski na tylku ;].
  • Re: stypendia [0]
    Odpowiedź na: stypendia
    burzito
    2009-01-24 10:49:16
    a stypendia dostaną ci, których rektor wyznaczy... super :)
  • Re: stypendia [1]
    Odpowiedź na: stypendia
    Frezu
    2009-01-22 00:11:29
    Biorąc średnie stypendium na łeb np 250pln, to po odebraniu tym 70 000 osob stypendium, te 180 000 dostanie o ok 100pln wiecej. Jak dla mnie to i tak pozostaje to śmiesznie niską kwotą, więc lepiej jakby już te 70 000 mialo dalej stypkę... Poza tym wydaje mi się że to poszczególne wydziały powinny się zajmować tym, żeby stypendia (o okreslonych wartosciach) przydzielac tylko najlepszym. Take stypendium ok 700pln to już coś, zamiast 250pln.
  • ...... ręce opadają [0]
    gość
    2009-01-21 23:03:29
    ale wielke g.... sory ale ja już wtedy bede po studiach i chyba naszczście ;D bo chyba zaczyna sie damska wersja giertycha , a tak wogóle to najpierw niech zaczną od sposobu prowadzenia zajęć ;p ,na których studencji juz po pierwszych 5 min zasypiają i uczą sie wogóle nie potrzebnych rzeczy , a kierunkowe kursy sa tak okrojone że wykładowcy muszą po łepkach je wykładać. i tyle na ten temat bo do jutra bym nie skończyła ;D
  • stypendia [2]
    marcin
    2009-01-21 20:51:29
    "po pierwsze, likwidacja stypendiów naukowych, które zostaną zastąpione przez roczne nagrody rektora; w ten sposób ministerstwo chce ograniczyć liczbę pobierających stypendium studentów (z 250 tysięcy do 180 tysięcy), a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć dla najbardziej wyróżniających się żaków." -- zabrać stypendia by dać stypendia - REWOLUCJA!
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantÃłw dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.
Zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia doktorantów

Wprowadzona 1 października Ustawa 2.0 polepszy sytuację doktorantów dotyczącą przyznawania ubezpieczeń społecznych.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.