Świat - Świat nauki

Naukowcy pracują nad lekiem przeciwko otyłości

2022-03-15 13:21:06

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz więcej osób. Zgodnie z informacjami publikowanymi przez NFZ polskie dzieci nie są jeszcze w tak dramatycznej sytuacji co ich rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej, ale niestety doganiają ich zastraszająco szybkim tempie. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio opracowali lek na otyłość. Jak działa?

Zobacz też: Zalety picia wody. Co daje nawodnienie? >>

Zwalczanie otyłości - lek na nadwagę

Enzym odpowiedzialny za wchłanianie cholesterolu

Zespół naukowców prof. Yoshimoto opublikował wyniki swoich badań na łamach pisma „Steroids”. Udowodnili, że potencjalny lek na otyłość powinien niwelować działanie enzymu P450 8B1, czyli enzymu wytwarzającego kwas cholowy w organizmie. Zgodnie z opublikowanymi danymi zahamowanie efektów jego działania zmniejsza wchłanianie cholesterolu.

Opracowaliśmy małą cząsteczkę, którą można wykorzystać do walki z otyłością, ogólnoświatowym problemem zdrowotnym. Dorastając marzyłem, aby pomóc członkom mojej rodziny, którzy cierpieli na otyłość, choroby serca i inne schorzenia. To marzenie teraz staje się rzeczywistością — mówi prof. Yoshimoto (PAP).

Czy lek jest skuteczny?

Wyniki udostępnionych testów zostały zebrane na podstawie badań na myszach. Gryzoniom podawano substancję przez 7 dni. Efektem tego działania jest spadek poziomu glukozy we krwi (mimo karmienia zwierząt dietą wysokotłuszczową i bogatą w cukry). Co ciekawe, masa ciała myszy utrzymywała się na tym samym poziomie przez cały tydzień, gdy przyjmowały hipotetyczny lek. Niestety nie sprawdzono jeszcze działania substancji na ludziach. Badania kliniczne będą mogły się rozpocząć dopiero w późniejszym czasie, po spełnieniu wymaganych procedur.

Zdrowe nawyku podstawą utrzymania właściwej pracy serca

Nie możemy czekać na walkę z otyłością do czasu, gdy jedynym sposobem na uratowanie życia będzie podanie eksperymentalnego leku. Warto pracować nad swoimi nawykami, nawet jeśli będzie to minimalny progres. Zmieńmy picie słodkich napojów na wodę lub odstawmy produkty wysoko przetworzone. Możemy wprowadzic więcej nieobciążającego stawów ruchu, np. spacery, pływanie czy wprowadzić. Nie jest to wielka zmiana, a znacząco przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.

Jestem fizjologiem, dlatego głęboko wierzę, że najlepszym sposobem zwalczania problemu chorób niezakaźnych jest zdrowy styl życia, w tym ćwiczenia fizyczne. Niestety, w naszym społeczeństwie odsetek osób mających odpowiednią ilość aktywności fizycznej jest niski, a częstość występowania otyłości stale rośnie. Obiecujące dane, które dały wstępne wyniki naszego badania, pozwalają mieć nadzieję na dalsze testowanie inhibitora prof. Yoshimoto mówi prof. Eunhee Chung, współautorka omawianej pracy (PAP).

Zobacz też: Zmiana kolorowych napojów na wodę - dlaczego warto? >>

KK

fot. Andres Ayrton z Pexels

źródło: poznan.tvp.pl; naukawpolsce.pl

Słowa kluczowe: zwalczanie otyłości, lek na chudnięcie, zwalczanie otyłości
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Wyginął gatunek ptakÃłw, ktÃłrego przedstawicielem był bohater filmu Rio
Wyginął gatunek ptaków, którego przedstawicielem był bohater filmu "Rio"

Bohater filmu "Rio" należał do gatunku Ara modra.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.