Świat - Świat nauki

Dwie galaktyki obok siebie na zdjęciu z teleskopu Hubble'a

2019-08-12 11:21:29

Obserwacja kosmosu to fascynujące zajęcie. Amatorskie podziwianie nocnego nieba nijak ma się jednak do tego, co zapewniają nam udostępnione przez NASA zdjęcia wykonywane przez jej najbardziej zaawansowane teleskopy. Tym razem, znany wszystkim Hubble uchwycił ciekawy przypadek dwóch zderzających się galaktyk.

UGC 2369 - zderzenie dwóch galaktyk

Galaktyki blisko siebie

Widoczne na zdjęciu kosmicznego duo nosi dosyć nudną nazwę - UGC 2369, która zupełnie nie oddaje piękna tego, czemu została nadana. Obiekt ten to tak naprawdę dwie galaktyki, których pola grawitacyjne wzajemnie na siebie oddziałują i które znalazły się na tyle blisko siebie, że zaczęły się ze sobą łączyć. Taka interakcja wpływa na kształt obydwu tych galaktyk, które w niektórych miejscach już się ze sobą przenikają, poprzez coś przypominającego mglisty rękaw, lub most.

Zobacz też: Artemis - misja i baza na księżycu>>

Zderzenia galaktyk

Takie zjawisko, mimo iż wyjątkowo widowiskowe, nie jest jednak czymś szczególnym w przestrzeni kosmicznej. W tak ogromnej przestrzeni pełnej wielkich obiektów, które stale na siebie oddziałują poprzez swoje pola grawitacyjne, nie jest wcale tak trudno o spotkania.

Take kolizje zazwyczaj mają miejsce pomiędzy ogromnymi galaktykami i mniejszymi, galaktykami karłowatymi. Jednak w przypadku UGC 2369, mamy do czynienia z dwoma obiektami podobnych rozmiarów.

Warto też przy tej okazji przypomnieć, że podobne zdarzenie czeka też i naszą galaktykę. Wedle naukowców, w przeciągu 4 miliardów lat, Droga Mleczna i nasza sąsiadka Andromeda również się zderzą i najprawdopodobniej połączą w jedną super galaktykę. Kto wie, być może gdzieś w przestrzeni kosmicznej, to zjawisko będzie obserwowane w taki sam sposób, jak my spoglądamy na UGC 2369? Tego najprawdopodobniej nigdy się nie dowiemy i pozostaje nam cieszyć się z możliwości podziwiania podobnych wspaniałości na nocnym niebie.

KSK

fot. ESA/Hubble & NASA, A. Evans

źródła:

https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2019/hubble-catches-2-galaxies-at-play

Słowa kluczowe: Zdjęcia z Hubble'a, NASA, ESA, Kosmos, UGC 2369
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Polecamy
Jowisz mógł kiedyś wchłonąć planetę większą od Ziemi

Wnętrze gazowego olbrzyma sugeruje, że może składać się z pochłoniętej niegdyś, formującej się dopiero planety.

Program Artemis - czyli jak NASA (znów) wyśle ludzi na Księżyc

Eksploracja Księżyca na niespotykaną wcześniej skalę i przedbiegi przed lotem na Marsa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.