Okiem Studenta - Z życia Uczelni

O czym pamiętać wyjeżdżając na studia za granicę?

2023-08-21 14:02:02

Ubezpieczenie zdrowotne, rachunek bankowy, lokalna karta SIM… O czym warto pamiętać, wybierając się na studia za granicą? Co można zrobić jeszcze w Polsce, by początek roku akademickiego był bezproblemowy, a w studiowaniu nie przeszkadzały niezałatwione tematy?

Zobacz też: Jak zniwelować stres związany z przeprowadzką?

kampusStudia za granicą - jak się przygotować?

Wyjazd na uczelnię za granicę wiąże się z wieloma formalnościami, takimi jak znalezienie zakwaterowania, rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu czy założenie konta bankowego. W związku z tym warto przybyć na miejsce nawet ok. 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć na uczelni. A przynajmniej tydzień. Rok akademicki startuje bowiem niebawem - w Hiszpanii, Portugalii czy Niderlandach we wrześniu, a na niektórych skandynawskich uczelniach już pod koniec sierpnia.

Nie przegap integracji!

Pojawienie się na kampusie z wyprzedzeniem daje możliwość lepszego zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Czas można poświęcić na bardziej szczegółowe poznanie miasta i jego okolicy – również pod kątem publicznego transportu i lokalnej infrastruktury. Warto sprawdzić także, czy przed rozpoczęciem roku akademickiego dział współpracy międzynarodowej uczelni organizuje tydzień zapoznawczy (orientation week) – stanowi on świetną okazję do nawiązania nowych znajomości oraz poznania sposobu funkcjonowania uniwersytetu.

Akademik czy mieszkanie prywatne?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz dostępność akademików różnią się w zależności od kraju.

Jeśli akademik jest niedostępną opcją, poszukiwania zakwaterowania warto rozpocząć na kilka miesięcy przed wyjazdem, optymalnie w momencie, gdy studenci i studentki zwalniają mieszkania po ukończeniu poprzedniego roku, co zwiększa szanse na znalezienie miejsca w atrakcyjnej cenie. Dobrym sposobem wyszukiwania zakwaterowania jest zarejestrowanie się na odpowiednich grupach na Facebooku, ale znalezienie korzystnej oferty wymaga dobrego refleksu, bo te najlepsze szybko znikają.

Najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o zakwaterowanie, panuje obecnie w Niderlandach, które stanowią najpopularniejszy kierunek emigracji polskich studentów i studentek. Ze względu na duże zainteresowanie studiami w tym kraju, więcej jest chętnych niż mieszkań czy pokoi. Uczelnie w Niderlandach z reguły nie oferują miejsc w akademikach, co zmusza studentów i studentki do poszukiwania zakwaterowania na własną rękę. Często jest to długotrwały i żmudny proces, dlatego warto rozpocząć go z odpowiednim wyprzedzeniem – komentuje Przemysław Jeziorowski, ekspert Elab Education Laboratory, firmy, która pomaga uczniom i uczennicom w dostaniu się na studia za granicę.

Nieco lepiej jest w innych krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie uczelnie gwarantują pierwszorocznym studentom i studentkom międzynarodowym zakwaterowanie w akademikach, które stanowią, szczególnie pod względem finansowym, najkorzystniejszą opcję.

Ile to kosztuje?

Koszty życia w poszczególnych krajach różnią się od siebie. Przed wyjazdem na studia za granicę warto zorientować się w cenach i kosztach utrzymania w danym państwie, by móc lepiej zaplanować swój budżet. Według numbeo.com, miesięczny koszt życia bez uwzględnienia czynszu w Niderlandach wynosi ponad 4 100 zł, podczas gdy w Polsce wydajemy miesięcznie niecałe 3 000 zł.

Osoby planujące studia w Stanach Zjednoczonych czy Australii powinny również wziąć pod uwagę fakt, że koszty życia za oceanem są z reguły wyższe niż w większości krajów europejskich. W szczególności, krytycznym tematem może być dostępność opieki lekarskiej. W Stanach Zjednoczonych, chociażby obowiązuje rynkowy model opieki zdrowotnej, co wiąże się z wysokimi opłatami za leczenie czy pobyt w szpitalu.

Przeważająca liczba uczelni w Stanach wymaga posiadania ubezpieczenia – bez niego studenci międzynarodowi nie mają możliwości podjęcia studiów. Nie trzeba jednak ubezpieczać się w Polsce – wiele uniwersytetów oferuje swoje własne ubezpieczenia. Przed wyjazdem na studia rekomendujemy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi służby zdrowia – dodaje Justyna Koszarna, ekspertka Elab Education Laboratory.

ip

fot. freepik

Słowa kluczowe: studia za granicą, jak się przygotować, uczelnia, wyjazd
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiÃłw związanych z Åźywieniem.
Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związane z żywieniem!

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.