Świat - Świat nauki

Od czego zależy charakter i osobowość kotów?

Odkrywcze badania naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach

2021-10-19 11:37:49

Koty różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i zachowaniem. Wie o tym każdy, kto choć trochę się im przyglądał. Fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Centrum Badań Folkhälsan poszli o kilka kroków dalej. Na podstawie badań wywnioskowali, że koty mają własną osobowość i swój charakter, który wpływa na reakcje częściej kojarzone z instynktem. Tylko co ma do tego rasa?

Zobacz też: Koty na poprawę humoru [GALERIA] >>

Od czego zależy charakter i osobowość kotów? Rasa kota wpływa na charakterInstynkt, charakter i osobowość kotów

Osobowość jest zbiorem cech, które określają człowieka. Nie bez przyczyny podstawą słowotwórczą jest tutaj "osoba", nie "organizm" czy "byt". Jednakże coś, co do niedawna uważaliśmy tylko za ludzkie, może określać także inne ssaki, a może i pozostałe zwierzęta. Po psach przyszła kolej na koty. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach zdecydowali się sprawdzić, czy koty faktycznie mają charakter. W to nie wątpią ich właściciele, którzy podkreślają kocią niezależność czy kapryśność. Szukanie osobowości i charakteru kotów to tylko pierwsza część badań. Znaleziono czynnik, który wpływa na ich kształtowanie. Okazało się, że na osobowość i charakter kota znacząco wpływa jego rasa. Warto o tym pamiętać, gdy zdecydujemy się na czworonoga. Dzięki tej wiedzy łatwiej nam będzie wybrać pasującego do nas.

-O osobowościach kotów wiemy znacznie mniej niż o osobowościach psów, potrzebujemy zatem zidentyfikować cechy tych zwierząt i dostosować miejsce zamieszkania do ewentualnej trudności zwierzaka, a także zminimalizować czynniki ryzyka, np. stresu. Stworzyłoby to możliwość wyeliminowania problematycznych zachowań i poprawiłoby dobrostan tych zwierząt" – powiedziała jedna z autorek badania, Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach.

Przykłady, jak rasa kota wpływa na jego charakter

Koty rasy rosyjskiej są najbardziej płochliwe. W przeciwieństwie do nich, przedstawiciele rasy abisyńskiej prawie w niczym nie widzą zagrożenia. Bengale są najbardziej aktywne i skłonne do zabawy, z kolei persy są nią co najwyżej znudzone. Koty syjamskie i balijskie wykazują nadmierną potrzebę pielęgnacji, zaś turecka rasa Van to dość agresywni indywidualiści, którzy nie przepadają ani za kontaktem z człowiekiem, ani innymi kotami.

W jaki sposób Finowie zbadali kocie humorki?

Jedną z metod, którymi posłużyli się naukowcy, jest ankietowanie właścicieli kotów. W ten sposób poznali nie tylko poszczególne zachowania ponad 4,3 tysiąca czworonogów, ale i odkryli cechy reprezentatywne dla 56 ras. Jakich kwestii dotyczyły pytania w kwestionariuszu? Były to: aktywność, lękliwość, agresja i towarzyskość wobec ludzi, towarzyskość wobec innych kotów, problemy podczas korzystania z kuwety oraz nadmierna pielęgnacja. Badacze podkreślili, że mimo iż 2 ostatnie punkty nie należą do cech osobowości, to mogą dać wiele informacji o wrażliwości zwierzęcia na czynniki stresogenne. To właśnie w ten sposób ustalono, jak rasa wpływa na charakter kotów.

Zobacz też: Kot, który przegonił niedźwiedzia na drzewo [WIDEO] >>


Karolina Kwiatek

fot. Pixabay z Pexels

źródło: PAP, youtube.com/c/AnimalWised

Słowa kluczowe: charakter kotów, rasa wpływa na charakter, osobowość kotów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najpopularniejsze kierunki studiÃłw za granicą
Studia za granicą - gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Sprawdź, jakie kraje są najatrakcyjniejsze dla młodych Polaków.

Rasa a charakter i zachowanie kota
Od czego zależy charakter i osobowość kotów?

Dowiedz się więcej o swoim czworonożnym pupilu.

Ranking - umcs
UMCS w światowym rankingu Times Higher Education World University Ranking 2022

Zobacz, na którym miejscu pojawiła się uczelnia UMCS.

Polecamy
ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Szkło uranowe - co to jest i czy jest bezpieczne?

Pierwiastek zasilający elektrownie i służący do produkcji bomb zamknięty w domowych ozdobach? Jak to w ogóle możliwe?

Ostatnio dodane
Najpopularniejsze kierunki studiÃłw za granicą
Studia za granicą - gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Sprawdź, jakie kraje są najatrakcyjniejsze dla młodych Polaków.

Rasa a charakter i zachowanie kota
Od czego zależy charakter i osobowość kotów?

Dowiedz się więcej o swoim czworonożnym pupilu.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.