Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Państwowa czy prywatna? Którą uczelnię wybrać?

2011-09-23 12:01:56

Tylko na nielicznych uczelniach państwowych rekrutacja na studia dzienne nadal trwa. W większości szkół została ona już zakończona. Jednym się poszczęściło, innym nie, i to właśnie ci drudzy wahają się teraz pomiędzy wyborem studiów państwowych a prywatnych. Tu i tu się płaci. Co więc mają wybrać? Dla tych, którzy znajdują się w takiej sytuacji, przedstawiamy wady oraz zalety studiowania na uczelni publicznej i prywatnej.

Decyzja o wyborze uczelni jest jedną z najważniejszych, ponieważ od niej w dużej mierze zależy nasza przyszłość. Warto więc poważnie zastanowić się nad tym, w której szkole lepiej studiować, i która z nich zagwarantuje nam więcej profitów, a przede wszystkim ułatwi znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która za szkół jest lepsza. Zarówno państwówki, jak i prywatne mają swoje wady i zalety. Jedno jest pewne: tym, co je łączy jest taka sama liczba godzin zajęć, podobna kadra (często zdarza się, że wykładowcy pracują i w jednej i w drugiej szkole) oraz zbliżone wymagania.

Jedną z największych i najczęściej wymienianych przez studentów zalet uczelni państwowej jest ich renoma. Istniejące od średnio kilkudziesięciu (w niektórych przypadkach nawet od kilkuset) lat mają swoje tradycje i są bardzo dobrze znane pracodawcom, a rozpoczynający naukę w takiej szkole mają pewność, że nie zawiesi ona swojej działalności praktycznie z dnia na dzień.

- Wybrałam studia na uczelni publicznej, ponieważ uważam, że po takich łatwiej o znalezienie pracy. Dla pracodawców państwowki oznaczają prestiż. Choć nie było łatwo, skończyłam właśnie studia licencjackie i planuję dalszą naukę na mojej macierzystej uczelni - powiedziała Sylwia, studentka pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kształcenie w państwówkach jest tańsze, a do tego posiadają one docenianą przez studentów dobrze rozbudowaną infrastrukturę, czyli domy studenckie i kampusy, czego szkoły prywatne mogą im jedynie pozazdrościć. Podobnie jest w przypadku lepiej wyposażonych laboratoriów, zakładów i pracowni.

- Rozpoczęcie nauki na uczelni państwowej było moją świadomą decyzją. Wolę szkoły publiczne, ponieważ sądzę, że znacznie ulatwiają one poźniejsze znalezienie pracy. Dużo z moich znajomych wybrało szkoły prywatne, gdyż uważają oni, że będą mieli czas na normalna pracę i przy okazji zdobywanie doświadczenia. Rzeczywiście, w przypadku studiów stacjonarnych tak może być, ale na państwówce na zaocznych również można połączyć pracę z nauką - powiedział Łukasz, student Politechniki Wrocławskiej na kierunku automatyka i robotyka.

I dodał: - Wybrałem studia stacjonarne, głównie ze względu na to, że są one bezpłatne. Przez pierwsze dwa lata nauki na politechnice nie mialem czasu na pracę i szkolenie się, jednak im na wyższym roku się jest, tym wygodniejszą siatkę godzin się dostaje. Teraz, nie mając jeszcze inżyniera, pracuję i zdobywam doświadczenie tak samo, jak moi koledzy na uczelniach prywatnych.

Tomek, student filozofii jest innego zdania: - Nie jestem zadowolony ze studiów na uczelni państwowej, ponieważ uważam że generalnie system szkolnictwa wyższego w naszym kraju kuleje i mam poczucie, że nie zależnie od uczelni, po prostu zadowolony bym nie był. Gdybym miał ponownie wybierać, jeszcze raz wybrałbym swoją szkołę, bo uważam, że nie ma mimo wszystko lepszej opcji. Niemniej system trzeba zmienić, bo na uczelni państwowej często jest się traktowanym jak śmieć, a z kolei na prywatnych zbyt pobłażliwie, bo się płaci. Tak być nie może.

Nie brakuje także studentów zadowolonych ze studiowania na uczelni prywatnej. Bartek, student dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, tak ocenia swoją uczelnię: - Jestem zadowolony ze studiowania w szkole prywatnej, ponieważ kładzie ona duży nacisk na praktykę i jest przyjazna dla studenta. Jedyną jej wadą jest to, że nie egzekwuje dostatecznie obowiązków od studentów, pozwalając na pojawianie się pewnych patologii. No, a drugą wadą jest wysoki koszt nauki.

Do największych zalet uczelni prywatnych należą: nowatorskie podejście do kształcenia, oferta dostosowana do zmian na rynku pracy oraz zwracanie większej uwagi na aspekt praktyczny kształcenia.

- Wybrałam prywatną uczelnię, ponieważ oferowała atrakcyjny i nowoczesny program nauczania. Wadą są oczywiście zbyt wysokie koszty, a kolejną zaletą większe zainteresowanie od strony wykładowców, dla których nie jesteś jedynie anonimowym numerem indeksu. Problem z uczelniami niepublicznymi pojawia się wtedy, gdy tacy studenci na studia drugiego stopnia chcą iść już na państwówkę. Mają oni wtedy ogromny kłopot, ponieważ z reguły pierwszeństwo przy rekrutacji mają studenci macierzystej uczelni - powiedziała Monika, studentka jednej z wrocławskich prywatnych uczelni.

Najczęściej wymienianymi zaletami szkół niepaństwowych są: według Natalii, studentki Pedagogiki "wszystko na dobrym poziomie i wykwalifikowana kadra", a według Andrzeja, studenta bezpieczeństwa narodowego - "duża ilość ciekawych przedmiotów". Wśród wad niejednokrotnie wymieniana była "zbyt duża frywolność w niektórych sprawach". - Chodzi o to, że niektórzy wykładowcy za słabo "cisną". Z jednej strony to dobrze, bo nie ma niezdrowego ciśnienia, ale z drugiej przez takie podejście niektórzy studenci wcale nie przykładają się do tego całego studiowania - dodał jeden ze studentów stosunków międzynarodowych.

Oprócz wymienionych powyżej zalet, w porównaniu do szkół państwowych, uczelnie prywatne mogą pozwolić sobie na lepszą organizację procesu kształcenia, a ponadto umożliwiają młodzieży akademickiej dostęp do technologii zwiększających efektywność kształcenia (np. platformy e-learningowe).

Jedną z najbardziej krzywdzących opinii dla szkół prywatnych jest ta mówiąca o tym, że nie wymagają one od swoich studentów zaangażowania w edukację, bo opłacanie czesnego jest wystarczające. Według Asi, studentki dziennikarstwa, to przekonanie jest błędne. - To nieprawda, że studiując w szkole prywatnej nie trzeba się uczyć. Wiadomo, istnieją takie kierunki, na których liczba godzin spędzonych z nosem w książkach jest mniejsza w porównaniu do innych, ale tak jest również i na publicznych uczelniach. Różnica pomiędzy "kuciem" na kierunku humanistycznym, a "kuciem" na kierunku inżynieryjnym jest ogromna.

Każdy z obecnych i przyszłych studentów dopatrzy się w poszczególnych państwowych, jak i prywatnych uczelniach jeszcze większej ilości wad i zalet. Te wymienione powyżej są najbardziej rozpowszechnionymi. Przy podejmowaniu decyzji, na jakiej uczelni spędzimy kolejne trzy lub pięć lat, należy pamiętać, że to, czego się nauczymy i jakie zdobędziemy umiejetności zależy tylko i wyłącznie od naszego zaangażowania. Granica pomiędzy uczelniami publicznymi a prywatnymi coraz częściej zaciera się. Warto również dodać, że w przypadku większości kierunków, pracodawcy coraz rzadziej zwracają uwagę na to, jaką aplikujący skończył szkołę.

Adrianna Pałka
(adrianna.palka@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: szkoła państwowa prywatna wady i zalety studiowania na uczelni prywatnej kadra naukowa studenci nauk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • chyba wyższa szkoła bezpieczeństwa jak wsb [0]
  kala
  2016-01-17 10:25:12
  Ja studiuje na wyższej szkole bezpieczenstwa w Poznaniu i na razie nie żałuje, poziom ok, kadra na wysokim poziomie, no i jak sie trafi w promocje dobrą to cena jedna z lepszych na rynku. Mają jakieś porozumienie z komendą policji i jak się wybierze specjalizacje policyjna to w przypadku dostania sie szkolenie jest skrócone, teraz ide na mgr i skorzystam z naboru zimowego więc pozdro z tym wsb
 • wsb [0]
  iza
  2014-10-31 22:22:09
  widzę, że dużo osób chwali sobie WSB ja dopiero za rok zdaję maturę, ale po mału już zaczynam robić wywiad :)
 • wsb [0]
  Viki
  2014-10-05 17:00:15
  Na WSB rzeczywiście jest dużo praktycznych przedmiotów, wykładowcy są spoko. Jak szukałam pracy to rzeczywiście ta uczelnia się liczyła.
 • wsb [0]
  rolanda
  2014-09-28 17:29:59
  O WSB słyszałam same pozytywy, więc chyba warto. Powodzenia Ci życzę w studiowaniu, bo jak dla mnie takie kierunki gdzie jest dużo matmy to kosmos.
 • Re: wsb [0]
  Odpowiedź na: wsb
  Renata Mazur
  2013-09-08 17:36:51
  Witam, Studia w uczelni biznesu to inwestycja w rozwój zawodowy. WSB dokłada starań, aby koszty studiów był jak najmniejsze. Dzięki elastycznemu systemowi opłat studenci sami decydują, kiedy i jak chcą płacić za studia. Różnorodne stypendia pozwalają ograniczyć wydatki na czesne. WSB z roku na rok coraz bardziej rozszerzają swoją ofertę, tak by sprostać wymaganiom rynku pracy oraz studentów, którzy chcą rozwijać swoje pasje. W razie pytań, służe pomocą Pozdrawiam Renata Mazur, Wsb OnlineExpert
 • Re: wsb [0]
  Odpowiedź na: wsb
  Marta
  2013-09-08 15:34:08
  Hej, ja za rok dopiero idę na studia, ale już teraz szukam czegoś. I zastanawiałam się właśnie nad doradcą rynków finansowych. Powiesz coś więcej o WSB? Słyszałam, że to jedna z lepszych uczelni... Co Cię przekonało do pójścia tam? :)
 • wsb [2]
  marcelll
  2013-09-07 10:31:21
  ja zaczynam w tym roku studia I stopnia na WSB w Torunku, kierunek finanse i rachunkowość z nową mega ciekawą jak dla mnie specjalizacją doradca rynków finansowych :)
 • wybór? [0]
  Roman
  2011-09-23 13:00:05
  Nikt nie bierze przecież pod uwagę tego, że na uczelnie prywatną może iść każdy niezależnie od tego co robił wcześniej. A jednak na uczelniach Państwowych zbierają się najlepsi - oczywiście leserzy, lawiranci jak wszędzie. Pozostaje jednak pewność, że studiuje się z najlepszymi z swojego rocznika i można znaleźć osoby do ambitniejszych projektów czy to zadań - na uczelniach prywatnych są 'wszyscy'. Właśnie rozpocząłem SUM i widzę przepaść pomiędzy państwówką a prywatnymi - Ci z prywatnych mają problem z wysławianiem się czy to czytaniem na głos czasami, do tego to są zwykłe ułomy tak naprawdę w dużej ilości. Edukacja powinna być reglamentowana dla wybranych, a nie dla każdego. Na studiach dziennych państwowych jacy by nie byli Ci studenci - są w każdym razie najlepsi ze swojego rocznika.
Zobacz także
przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Jak zdać sesję na studiach w pierwszym terminie?
Jak zdać sesję na studiach w pierwszym terminie?

Zbliża się czas egzaminacyjny dla studentów.

Polecamy
Co zrobić, aby otrzymać zapomogę od uczelni? [PORADNIK]

Wsparcie finansowe od uniwersytetu krok po kroku.

Nie podoba ci się kierunek studiÃłw - co robić dalej?
Nie podoba ci się kierunek studiów - co robić dalej?

Zobacz, co robić, kiedy okazuje się, że źle wybrałeś studia.

Ostatnio dodane
przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Popularne
"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Wrocław

Innowacyjny fakultet zdobywa popularność wśród studentów.

XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.