Świat - Świat nauki

Policz, ile dwutlenku węgla produkujesz?

2008-12-19 11:54:54

 Dzięki kalkulatorowi emisji CO2, dostępnemu na oficjalnej stronie internetowej Konferencji COP 14 www.cop14.gov.pl, każdy z nas może w prosty i szybki sposób obliczyć swój wpływ na środowisko naturalne i sprawdzić, gdzie może go zminimalizować.

Siedząc w ciepłym pokoju, biorąc kąpiel, podróżując samochodem czy samolotem - we wszystkich tych przypadkach korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych i przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla. W ciągu roku ludzie emitują do atmosfery aż 35 miliardów ton tego gazu - mówi Marcin Popkiewicz, koordynator zespołu ds. zmian klimatu w Fundacji Nasza Ziemia, która jest Partnerem dla Klimatu Ministerstwa Środowiska.

POLICZ ILE CO2 WYTWARZASZ

Multimedialny kalkulator emisji CO2 jest aplikacją internetową pozwalającą na wyliczenie ilości dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery w związku z prowadzonym przez daną osobę sposobem życia. Łączy on w sobie zaawansowane algorytmy z dopracowaną i bardzo atrakcyjną wizualnie grafiką. Zadawane użytkownikowi przez system pytania, choć proste, pozwalają na precyzyjne wyliczenie emisji CO2.

Kalkulator wylicza całą emisję przypadającą na jedną osobę rocznie. Bierze on pod uwagę wszystkie czynniki, począwszy od ogrzewania mieszkania, zużycia prądu, kąpieli i klimatyzacji, przez korzystanie ze środków transportu prywatnego i zbiorowego, aż po konsumpcję żywności i towarów przemysłowych. Dodatkowo, doliczana jest do tego emisja "ogólnospołeczna"  przypadająca na każdego człowieka, a związana z działaniem administracji, wojska, policji, szkół, szpitali itp. Dla krajów prowadzących rabunkową wycinkę lasów dodawana jest także emisja pochodząca z wylesiania.

Kalkulator powstał, żeby pomóc w budowaniu świadomości każdego z nas odnośnie zmian klimatu. Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska wynika bowiem, że choć Polacy zdają sobie sprawę z katastrofalnego wpływu działalności człowieka na naturę, tylko 1/3 z nas podejmuje środki zapobiegawcze globalnemu ociepleniu.

Obsługa kalkulatora przez użytkownika jest łatwa i szybka. Każdy zainteresowany wyliczeniem swojej emisji CO2 podaje szereg prostych informacji dotyczących sposobu życia, a komputer na bieżąco wprowadza je do zaawansowanych algorytmów wyliczających zużycie węgla, ropy i gazu, a następnie przelicza to na emisję dwutlenku węgla. Rezultaty wyświetlane są w formie graficznej. Warto przy tym zaznaczyć, że system uwzględnia nie tylko bezpośrednie spalanie paliwa przez wypełniającego, np. w samochodzie, ale też całą otoczkę z tym związaną - od emisji dotyczacych wydobycia, przerobu i przetransportowania ropy na stację benzynową, po emisję CO2 związaną z wyprodukowaniem, serwisowaniem i utylizacją auta.

Precyzyjne wyliczenie emisji CO2 przez użytkownika umożliwia wbudowana w kalkulator baza danych o wszystkich krajach, a nawet regionach dużych państw uwzględniająca m.in. takie informacje, jak: źródła energii, kształtowanie się temperatury w kolejnych miesiącach, siła nabywcza społeczeństwa. Algorytmy oparte są ponadto o szereg opracowań naukowych, dane polskich spółdzielni mieszkaniowych, analiz energetycznych domów itp. - z uwzględnieniem lokalnej specyfiki - szczególnie źródeł energii i temperatur.

Stworzenie kalkulatora emisji CO2 wymagało kilku miesięcy pracy i dotracia do często trudno dostępnych informacji.

Słowa kluczowe: kalkulator co2 cop 14 konferencja klimatyczna poznań 2008 onz oceplanie klimatu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
Poznaj szczegÃłły inicjatywy.
Projekt Young and Smart - poznaj szczegóły inicjatywy!

Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego programu edukacyjnego w trzech językach.

Program Artemis - czyli jak NASA (znów) wyśle ludzi na Księżyc

Eksploracja Księżyca na niespotykaną wcześniej skalę i przedbiegi przed lotem na Marsa.

Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.