Świat - Świat nauki

Rewizja osobista podczas egzaminów na studia w Szwecji

2018-09-25 11:40:48

Rząd szwedzki planuje wprowadzenie reformy, która miałaby zapobiegać ściąganiu podczas egzaminów na studia. Taka decyzja jest spowodowana między innymi odkryciem grupy przestępczej, zajmującej się pomaganiem w nielegalnym zdawaniu testów wstępnych.

Szwedzki rząd planuje zaostrzenie przepisów dotyczących egzaminów na studia.

System rekrutacji na studia w Szwecji

Aby dostać się na studia w Szwecji, należy mieć bardzo dobre oceny na świadectwie gimnazjalnym. Kandydaci na studia mogą zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzony kierunek poprzez napisanie testu, na którym znajdują się pytania z zakresu znajomości języka szwedzkiego, angielskiego, matematyki i wiedzy ogólnej. Niestety, wielu uczniów podchodzi do egzaminu wielokrotnie, a spowodowana tym frustracja i chęć dostania się na studia powoduje sięganie po nielegalną pomoc.

Zaostrzenie przepisów

Od dwóch lat w Szwecji obowiązuje przepis, który mówi o tym, że osoba przyłapana na ściąganiu może zostać skazana za składanie fałszywych zeznań. Ponadto mogą ją również zawiesić w możliwości pisania testu na kolejne dwa lata. Z kolei w kwietniu tego roku odkryto grupę przestępczą, która sprzedawała prawidłowe odpowiedzi do testów. Skorzystanie z usługi nie było wcale tanie, ponieważ za maksymalny wynik egzaminu uczniowie musieli zapłacić 63 tysiące złotych. Przestępcy łącznie zarobili ponad 10 mln koron.

Po tych wydarzeniach szwedzki rząd planuje jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy związane ze ściąganiem na egzaminach. Mają one polegać na rewizji osobistej wybranych lub wszystkich studentów wchodzących do sali. Ponadto osoby zgłaszające oszustwo mają być objętę ochroną. Raport dotyczący tych zmian zostanie przedstawiony w maju 2019 roku.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.rp.pl

about you kod rabatowy

Słowa kluczowe: Szwecja, studia, egzaminy, przepisy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Odkrycia dokonali egipscy archeolodzy.
Na południu Egiptu znaleziono posąg sfinksa

Odkrycia dokonali egipscy archeolodzy.

ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.