Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studenci od kuchni - nasze nawyki żywieniowe

2011-01-27 09:53:05

Co i gdzie jedzą studenci? Jakie są ich ulubione dania? Czy wolą gotować sami, czy jeść „na mieście”? O nawykach żywieniowych polskich żaków opowiada najnowsze badanie „Szama dla studenta” zrealizowane przez markę Stoczek. W ankiecie udział wzięło 526 osób ośrodków akademickich w całej Polsce.

Badanie „Szama dla studenta” zostało przeprowadzone przy pomocy ankiety internetowej. Wyniki badań potwierdziły, że polski student je nieregularnie, nie ma czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, a kryterium zasobności pieniądza nie traci na znaczeniu. Z badania wynika, że studenci odżywiają się bardzo nieregularnie. Najczęściej jedzą 3 (27%) lub 4 (22%) posiłki dziennie. Aż 24% ankietowanych  je różną ilość posiłków w ciągu dnia, co świadczy o dużej niesystematyczności odżywiania. Aż 79% badanych stara się przygotowywać ciepłe posiłki samodzielnie, a tylko 18% żywi się „na mieście”.

Ci, którzy jedzą „na mieście”, robią to dlatego, że większość czasu spędzają poza domem i nie mają innego wyjścia (48%) lub cenią sobie takie posiłki ze względu na czas, który traciliby przy przygotowaniu własnych w miejscu zamieszkania (42%). Najbardziej popularne wśród studentów poza domem miejsca obiadowe, to bary typu „fast food” (42%), kebab (38%), bary i stołówki na uczelniach (34%) oraz pizzerie (32%).

Studenci, którzy gotują sobie sami, preferują dania z makronem (48%) oraz bardzo często eksperymentują z tym, co akurat mają pod ręką (45%). Makaron uznawany jest za najlepszy produkt dodatkowy studenckiej kuchni, ale wielu żaków nie szuka składników na konkretną potrawę, tylko przygotowuje coś z produktów dostępnych  w mieszkaniu bądź akademiku, bez robienia specjalnych zakupów. Kolejne miejsca zajmują dania z ryżem (39%), dania z ziemniakami (25%), dania gotowe (15%) i dania z kaszą (8%).

A jakie posiłki są hitem zamówień z dostawą do akademika, czy mieszkania? Okazuje się, że zdecydowanie najczęściej zamawiana jest pizza. Deklaruje to aż 85% badanych. Rzadziej jest to kebab (12%) lub „chińczyk” (10%). Bardzo rzadko studenci zamawiają innez dostarczanych do domów potraw, jak sushi, kurczaki, frytki, czy burritos. Wybierając posiłki studenci kierują się przede wszystkim ceną (49%). W dużo mniejszym stopniu zwracają uwagę na łatwość przygotowania dostępność (po 17%) oraz smak (12%).

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego poproszeni o komentarz do wyników ankiety, podkreślali, że „dopiero na studiach docenili pomidorową mamy” (Marta, 23 l.), a także, że „prawdą jest, że zdarza się robić zakupy weekendowe w postaci trzech zgrzewek piwa oraz sześciu zupek chińskich” (Michał, 24 l.). Pojawiły się także opinie mówiące, że „wyniki badań nie pokazują zmian, jakie zachodzą w polskich akademikach, gdzie coraz więcej studentów gotuje z przyjemnością, nie odmawiając sobie mięsa czy wyszukanych, orientalnych przypraw” (Asia, 23 l.).

ip

Słowa kluczowe: studia studenci szama dla studenta badanie jedzenie obiad akademik posiłki cena jakość
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Zmęczeni studenci
Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

Chcesz rozpocząć drugi kierunek, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce!

Polecamy
Zobacz, czym jest legitymacja ISIC i czy warto ją sobie wyrobić!
Międzynarodowa legitymacja studencka - co warto o niej wiedzieć?

Zobacz, czym jest legitymacja ISIC i czy warto ją sobie wyrobić!

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiÃłw związanych z Åźywieniem.
Najciekawsze kierunki studiów gastronomicznych w Polsce

Zobacz, jakie są najciekawsze kierunki studiów związane z żywieniem!

Ostatnio dodane
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Sprawdź, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim wyjedziesz na studia do nowego miejsca.

Korepetycje językowe
Jak znaleźć dobrego korepetytora z języka angielskiego?

Warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze, aby znaleźć dobrego, kompetentnego i skutecznego korepetytora z angielskiego.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.