Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Student a działalność gospodarcza - czy warto zdecydować się na własny biznes przed ukończeniem uczelni wyższej?

2023-11-27 13:47:26

Dzisiejszy rynek pracy pod wieloma względami zdecydowanie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Struktura oparta w głównej mierze na dużych przedsiębiorstwach zatrudniających wielu pracowników nie jest już dominująca. Z roku na rok przybywa małych przedsiębiorców, a coraz więcej młodych ludzi decyduje się działać na własny rachunek. Student zakładający firmę nie jest już ewenementem. Czy działalność gospodarcza dla studenta jest rzeczywiście tak korzystna, jak może się wydawać?

Student a działalność gospodarczaInkubatory przedsiębiorczości - wsparcie działalności gospodarczej dla studenta

Dawniej na podjęcie studiów decydowali się nieliczni. Typowa droga zawodowa prowadziła przez technikum lub liceum i praktykę w firmie. Świat jednak nieustannie się zmienia i rozwija, a wraz z nim zmieniają się i rozwijają między innymi systemy pracy i wyobrażenia o karierze zawodowej. Dziś większość młodych ludzi po maturze rekrutuje się na studia, a w trakcie kształcenia często podejmuje pierwszą pracę. Niemały odsetek snuje też już plany uniezależnienia od pracodawców i działania na własny rachunek. Przedsiębiorczy studenci szybko się usamodzielniają i rozwijają własny biznes. Jak może wyglądać taka zawodowa podróż?

Dobry pomysł to dopiero punkt wyjścia i na niewiele się zda, jeśli nie zostanie właściwie wykorzystany. W Polsce istnieje kilka możliwości, by rozwinąć własny biznes jeszcze w trakcie kształcenia na uczelni wyższej. Pierwszą formą pomocy są inkubatory przedsiębiorczości, które mają za zadanie wspierać rozwój socjalny i ekonomiczny młodych ludzi stawiających pierwsze kroki na rynku przedsiębiorców. Tego typu podmioty pomagają przede wszystkim w analizie sektora działalności i rozkręcaniu firmy od podstaw. Korzystanie ze wsparcia nie jest ograniczone czasowo i student prowadzący działalność gospodarczą sam podejmuje decyzje o zaprzestaniu korzystania z pomocy.

Od pomysłu do biznesu, czyli jak student zakłada firmę?

Współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości to niejedyny sposób na wcielenie przedsiębiorczego pomysłu w życie. Każdy student w kilku krokach może założyć własną działalność gospodarczą. W tym celu wystarczy

dokonać rejestracji działalności w CEiDG. We wniosku należy uzupełnić m.in.:

  • dane osobowe (imię i nazwisko, adres zamieszkania i zameldowania, nr dowodu osobistego, PESEL),
  • imiona rodziców,
  • NIP (REGON, jeśli jest),
  • numer rachunku bankowego;
  • nazwę firmy,
  • termin rozpoczęcia działalności,
  • formę opodatkowania.

W momencie składania wniosku można również dokonać rejestracji w ZUS-ie. Młody przedsiębiorca, który spełnia wymogi ulgi na start, na początkowym etapie prowadzenia biznesu może skorzystać z preferencyjnych warunków i opłacać wyłącznie składkę zdrowotną ZUS. Student prowadzący działalność gospodarczą, który nie ukończył 26. roku życia, o ile spełnia odpowiednie warunki, może też zyskać dzięki uldze dla młodych, czyli zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To jednak tylko niektóre z udogodnień. Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej jako student przeczytasz na Firmove.pl.

Co zyskuje student prowadzący działalność gospodarczą?

Droga przedsiębiorcy nie jest usłana różami, ale wkroczenie na nią w wieku studenckim może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zdobyć bezcenne doświadczenie i nawiązać relacje, które mogą zaowocować współpracą na wiele lat. Mierzenie się z wyzwaniami w praktyce to lekcje znacznie cenniejsze niż te otrzymywane w uczelnianych murach. To, co w teorii wydaje się proste, w praktyce wcale nie musi takie być. Konieczność stawiania czoła przeciwnościom i rozwiązywania realnych problemów pobudza kreatywność, motywuje i uczy więcej niż przepastne podręczniki. 

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Słowa kluczowe: firma na studiach, inkubatory przedsiębiorczości, firmove.pl, praca na studiach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce
Trudne początki studiowania - wyzwanie, które kształtuje przyszłość

Jak sobie radzić w obliczu pierwszych trudności na studiach?

Polecamy
Dni i godziny rektorskie oraz dziekańskie - co to jest i jak działa?

Tajemnicze terminy, na dźwięk których każdemu doświadczonemu studentowi świecą się oczy i cieszy serce.

Niezdana sesja na studiach - co robić dalej?
Niezdana sesja na studiach - co robić dalej?

Czy to oznacza koniec bycia studentem?

Polecamy
Ostatnio dodane
nauka językÃłw z fiszek
Problemy z karierą naukową we współczesnej Polsce. Nawet Kopernik nie dałby rady

Poznaj 5 powodów, dla których nie jest łatwo o karierę naukową w naszym kraju.

przemoc szkolna
Trauma szkolna jako przyczyna problemu z podjęciem studiów

Nie studiujemy, aby "jeszcze raz nie przechodzić tego samego"?

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.