Świat - Świat nauki

Studia za granicą - gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

2021-12-17 09:47:48

Mimo pandemii COVID-19 i związanych z nią restrykcji, wciąż chcemy podróżować i studiować za granicą. Wyjazd na zagraniczną uczelnię to niepowtarzalne doświadczenie, które zmienia perspektywę patrzenia na siebie, świat i innych ludzi. Sprawdźmy zatem, do jakich krajów Polacy najczęściej wyjeżdżają na studia oraz na jakie kierunki się decydowali w 2021 roku.

Zobacz też: Polecane programy zagraniczne dla studentów >>

Gdzie Polacy chcą się uczyć? Studia za granicą - najpopularniejsze kierunkiStudia w Polsce a za granicą

Wybór kierunku jest podstawową decyzją, jaką musi podjąć przyszły student. Nie inaczej jest z uczelnią i miejscem, w którym ma się znajdować. Studia w Polsce są darmowe i najczęściej nie zmuszają nas (a przynajmniej mieszkańców większych miast) do wielogodzinnych podróży. Okazuje się jednak, że wyjazd za granicę to nie tylko tzw. szkoła zycia w postaci zmiany kraju i kultury, ale i poszerzenie perspektyw zwiększenie późniejszych alternatyw zawodowych. Nie zatem powinno zatem nikogo dziwić, że wiele maturzystów jest zainteresowanych podróżą często na drugi koniec świata (lub Europy).

Gdzie najchętniej wyjeżdżamy na studia?

Jeszcze niedawno ponad połowa studentów wyjeżdżała do Wielkiej Brytanii. Ze względu na Brexit zaczęliśmy szukać alternatyw dla Wysp, choć wciąż utrzymują się one na pierwszym miejscu. W roku akademickim 2020-2021 wybrało je aż 46%. W badaniach przeprowadzonych przez Elab Education Laboratory można zauważyć, że ze względu na sytuację polityczną i zmiany w przepisach pozostałe Państwa zanotowały wzrost zainteresowania. Holandia zajęła drugie miejsce z wynikiem 15%, Irlandia trzecie - 8% a za raz za podium Włochy oraz USA, na które zdecydował się co dwudziesty student - 5%

5 najpopularniejszych kierunków studiów wśród Polek i Polaków

Analiza, przeprowadzona przez Elab Education Laboratory, wskazuje czynniki wpływające na podjęcie decyzji dotyczącej kierunku studiów. Jednym z ciekawszych zestawień jest porównanie złożonych aplikacji na wybrane specjalizacje ze względu na płeć.

Okazuje się, że najczęściej zależy nam na takich kierunkach jak: Business, Management and Economics (1. miejsce wśród kobiet i mężczyzn); BioSciences and Health (2. miejsce wśród kobiet i 4. wśród mężczyzn);Art and Design (4. miejsce wśród kobiet i 5. miejsce wśród mężczyzn).

Patrząc przez pryzmat 5 najpopularniejszych kierunków studiów za granicą, kobiety wybierały jeszcze Architecture, Environment and Planning (3. miejsce) oraz Social Sciences (5.miejsce). Tymczasem mężczyźni zdecydowanie częściej decydowali się na IT and Computer Science (2. miejsce) i Engineering (3. miejsce).

Mimo drobnych różnic, 3/5 dokonanych wyborów się pokrywa. Być może jest to sygnał dla uczelni w Polsce, aby zmienić program lub metody nauczania w tym zakresie, gdyż coraz więcej młodych woli uczyć się gdzie indziej tego, czego mogliby dużo mniejszym kosztem w kraju. Mimo że nie zawsze chodzi o pieniądze.

Zobacz też: Zespół stresu popandemicznego dotyka także uczniów i studentów >>

KK

fot. Kampus Production z Pexels

źródło: stories.prowly.com

Słowa kluczowe: studia za granicą, jaki kierunek studiów za granicą, gdzie wyjechać na studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najpopularniejsze kierunki studiÃłw za granicą
Studia za granicą - gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Sprawdź, jakie kraje są najatrakcyjniejsze dla młodych Polaków.

Rasa a charakter i zachowanie kota
Od czego zależy charakter i osobowość kotów?

Dowiedz się więcej o swoim czworonożnym pupilu.

Ranking - umcs
UMCS w światowym rankingu Times Higher Education World University Ranking 2022

Zobacz, na którym miejscu pojawiła się uczelnia UMCS.

Polecamy
ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

Ostatnio dodane
Najpopularniejsze kierunki studiÃłw za granicą
Studia za granicą - gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Sprawdź, jakie kraje są najatrakcyjniejsze dla młodych Polaków.

Rasa a charakter i zachowanie kota
Od czego zależy charakter i osobowość kotów?

Dowiedz się więcej o swoim czworonożnym pupilu.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.