Świat - Świat nauki

Statystyki Erasmus + za rok 2018 i historia programu

2020-02-04 10:12:09

28 stycznia 2020 r. opublikowana roczne sprawozdanie dotyczące programu Erasmus+ w 2018 r. Pokazuje ono, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzięło w nim udział ponad 10 mln osób. Dla wielu z nich okazało się to doświadczeniem, które wywarło ogromny wpływ na ich dalsze życie.

Kobieta z walizką, na lotniskuEfekty powstania programu Erasmus +

Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia, Margaritis Schinas, powiedział: - Uczestnictwo w działaniach edukacyjnych, młodzieżowych i sportowych ponad granicami oznacza dla mieszkańców całej Europy zaangażowanie, wymianę doświadczeń i naukę. W programie Erasmus+ wspólnie odnieśliśmy wspaniały sukces i powinniśmy się starać, aby osiągnąć jeszcze więcej – zwiększyć liczbę uczestników, mobilność, różnorodność i wynikające z tego możliwości.

Na otwarciu spotkania z zainteresowanymi stronami, poświęconego nowemu programowi Erasmus+, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Marija Gabriel, powiedziała: - Erasmus+ stał się dla młodszych pokoleń naszych obywateli bramą do Europy i do świata. Jest to jedno z najbardziej widocznych osiągnięć UE: program jednoczy ludzi na całym kontynencie, tworzy poczucie wspólnej przynależności i solidarności, podnosi kwalifikacje i zwiększa szanse życiowe uczestników.

Statystyki Erasmus +

W porównaniu z rokiem 2017 rok 2018 przyniósł kolejny rekordowy wynik – program dysponował budżetem w wysokości 2,8 mld euro, co oznacza wzrost finansowania o 10 proc. W ramach Erasmus+ sfinansowano ponad 23 500 projektów i ogólnie udzielono w 2018 r. wsparcia w mobilności ponad 850 tys. studentów, praktykantów, nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą. Niemal 10 proc. spośród 470 tys. studentów, stażystów i pracowników szkolnictwa wyższego, którzy otrzymali dotację w roku akademickim 2017/2018, wyjechało do krajów partnerskich na całym świecie lub przybyło z tych krajów.

Oprócz studentów i pracowników uczelni Erasmus+ wspierał 40 tys. nauczycieli i pracowników szkół, 148 tys. osób uczestniczących w kształceniu i szkoleniu zawodowym, 8 400 pracowników kształcenia dorosłych oraz 155 tys. młodych osób oraz osób pracujących z młodzieżą.

W ramach programu sfinansowano również 199 projektów sportowych, z których 118 było realizowanych przez lokalne organizacje sportowe. Erasmus+ poparł doroczny Europejski Tydzień Sportu, który dzięki ponad 50 tys. imprez w całej Europie stał się bezprecedensowym sukcesem.

Aby wykorzystać efekt synergii z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, program Erasmus+ wsparł w 2018 r. wiele działań dotyczących znaczenia europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Od 2018 r. program Erasmus+ wspiera również inicjatywę mającą na celu urzeczywistnienie do 2025 r. europejskiego obszaru edukacji. Inicjatywa dotycząca europejskich szkół wyższych pomaga instytucjom szkolnictwa wyższego tworzyć nowe, silne sojusze.

Rozwój programu Erasmus +

Erasmus+ i poprzedzające go programy należą do najbardziej udanych programów Unii Europejskiej. Od 1987 r. zapewniają one młodym ludziom możliwości zdobycia nowych doświadczeń dzięki wyjazdom za granicę. Budżet aktualnego programu Erasmus+ na lata 2014–2020 wynosi 14,7 mld euro i zapewni 3,7 proc. młodych ludzi w UE możliwości studiowania, szkolenia, zdobycia doświadczenia zawodowego i odbycia wolontariatu za granicą. Zakres geograficzny programu zwiększył się z 11 państw w 1987 r. do 34 państw w 2020 r. (wszystkie 28 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Macedonia Północna, Serbia i Turcja). Program jest też otwarty dla krajów partnerskich na całym świecie.

W maju 2018 r. Komisja przedstawiła swój projekt nowego, ambitniejszego programu Erasmus, dążąc do podwojenia budżetu w następnym długoterminowym budżecie na lata 2021–2027 do kwoty 30 mld euro. Celem jest sprawienie, by program jeszcze bardziej sprzyjał włączeniu społecznemu, miał bardziej międzynarodowy charakter i był dostępny dla osób z różnych środowisk.

ip

fot. VisionPic .net (pexels.com)

Słowa kluczowe: Erasmus co to cele po co statystyki 2018 informacje dane statystyki historia rozwój zmiany
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Strumień cząsteczek energii na Antarktydzie dowodem na istnienie alternatywnej rzeczywistości?

Ciekawe odkrycie i jeszcze ciekawsze wnioski naukowców z NASA.

Zaczęło się minimum słoneczne 2020 - najmocniejsze od 100 lat

Mogą nas czekać ochłodzenie pogody oraz... trzęsienia ziemi, głód, błyskawice i wybuchy wulkanów.

Świecące rośliny - rosjanie stworzyli genetycznie modyfikowany tytoń [WIDEO]

Zobacz jak modyfikacje genetyczne mogą wpłynąć na zachowanie żywych organizmów!

Polecamy
Szok! Ludzie dają więcej pieniędzy na używki niż biedną dziewczynkę
Szok! Ludzie dają więcej pieniędzy na używki niż biedną dziewczynkę

Zobacz dramatyczne wyniki eksperymentu społecznego.

Pary śmieją się częściej
Pary śmieją się częściej

Według psychologów, pary, którym często towarzyszy wspólny śmiech uchodzą za szczęśliwsze i lepiej dobrane.

Ostatnio dodane
Strumień cząsteczek energii na Antarktydzie dowodem na istnienie alternatywnej rzeczywistości?

Ciekawe odkrycie i jeszcze ciekawsze wnioski naukowców z NASA.

Zaczęło się minimum słoneczne 2020 - najmocniejsze od 100 lat

Mogą nas czekać ochłodzenie pogody oraz... trzęsienia ziemi, głód, błyskawice i wybuchy wulkanów.