Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Studiowanie dwóch kierunków - wady i zalety

2020-09-17 08:51:19

Studia traktujesz jako możliwość rozwijania siebie i swoich pasji, a czujesz, że jeden kierunek nie zaspokaja Twoich potrzeb? Już wiesz, że studiowanie dwóch kierunków jest możliwe i podejmujesz decyzję - rozpoczynam dodatkowe studia. Ciągle zastanawiasz się - czy sobie poradzę? Pozbądź się wszelkich wątpliwości - przedstawiamy szczerą listę wad i zalet studiowania dwóch kierunków

Zobacz też: Kluczowe pytania, które warto sobie zadać przed pójściem na studia.

Zmęczeni studenci

Wada: Plany nakładają się na siebie

Jeśli zdecydujemy się na studiowanie jednego kierunku dziennie, a drugiego zaocznie lub wieczorowo to prawdopodobnie unikniemy kolizji zajęć. Jednak co robić w sytuacji, gdy z różnych względów, podejmujemy drugi kierunek w tym samym trybie, co pierwszy? Największą przeszkodą studiowania w tej sytuacji są często nakładające się na siebie plany. Rozwiązaniem tego problemu może być zamiana grup ćwiczeniowych lub indywidualna organizacja studiów, która umożliwia eksternistyczne zaliczenie zajęć

Zaleta: Większa personalizacja programu studiów

Nasze zainteresowania mogą być na tyle szerokie, że jeden kierunek studiów nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Rozpoczęcie drugiego kierunku pozwala bardziej dopasować możliwości, które oferuje uczelnia do naszych indywidualnych predyspozycji. Dodatkowo, dwa kierunki studiów w CV będą świadczyć pozytywnie o kandydacie w oczach przyszłego pracodawcy. Będzie to oznaczać, że taka osoba jest ambitna, pracowita, dobrze zorganizowana i zaangażowana w to, co robi.

Wada: Natłok zajęć i zadań

Załóżmy, że uda nam się dopasować do siebie plany zajęć. Jednak nawet jeśli dopasujemy wszystkie kawałki tej misternie ułożonej mozaiki, to musimy liczyć się z tym, że będziemy na uczelni spędzać dużo czasu. Studenci dwóch kierunków często spędzają na zajęciach nawet dwanaście godzin! Niestety, ich praca nie kończy się wraz z opuszczeniem uniwersyteckich murów. Należy nastawiać się, że trzeba będzie więcej pracować samodzielnie. Mnożą się materiały do przeczytania potrzebne do przygotowania się na zajęcia i zadania przeznaczone do wykonania w domu. 

Zobacz teżWszystko, co musisz wiedzieć o załącznikach do CV

Zaleta: Możliwość przepisania niektórych ocen

W przypadku wybrania dwóch kierunków, które są pokrewne, może się okazać, że jesteśmy w stanie przepisać oceny z niektórych przedmiotów, przez co nie będziemy musieli powtórnie na nie uczęszczać. Warto wiedzieć, że nie ma wymogu, aby nazwy przepisywanych przedmiotów pokrywały się. Należy kierować się sylabusem, który precyzuje zakres materiału, potrzebnego do zdobycia zaliczenia. 

Wada: Dwa razy trudniejsza sesja

Regulaminy uniwersytetów wprowadzają limity egzaminów, do których może przystąpić student danego kierunku w czasie jednej sesji egzaminacyjnej. Kiedy jednak jesteśmy studentami dwóch kierunków, limity także są podwójne. Może to oznaczać, że w trakcie sesji będziemy mieli do zdania nawet około dziesięciu różnych egzaminów. Należy do tego doliczyć kolokwia na ćwiczeniach oraz różne projekty zaliczeniowe. Studenci dwóch kierunków nie mogą zostawiać nauki na ostatnią chwilę.

Zaleta: Dwa dyplomy

Niewątpliwą zaletą studiowania dwóch kierunków jest fakt, że gdy je ukończymy, otrzymamy dwa różne dyplomy. Jednoczesne rozpoczęcie kierunku, którego zwieńczeniem jest zdobycie tytułu licencjata ze studiami jednolitymi magisterskimi, powoduje, że szybciej otrzymamy wyższe wykształcenie w porównaniu do naszych koleżanek i kolegów z magisterki. Jednak nie zapominajmy, że wiąże się to także z napisaniem dwóch prac dyplomowych. Dobrze jest tak rozplanować nasze studia, żeby dwie obrony nie nałożyły się na siebie w czasie.

Zobacz też: Konspekt pracy licencjackiej - czym jest i jak go napisać?

MN

fot. sasint z pixabay.com

Słowa kluczowe: dwa kierunki studiów jednocześnie, studiowanie dwóch kierunków dziennie, plany się nakładają
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Student
Nowy rok akademicki to nowe wydatki - nie pozwól, by zrujnowały twój portfel!

Jak uchronić się przed dużymi kosztami i zadbać o swój portfel tak, by za chwilę nie świecił pustkami?

Polecamy
Zobacz jakie są zasady przyznawania punktÃłw ECTS.
Co trzeba wiedzieć o punktach ECTS?

Zobacz, jakie są zasady przyznawania punktów ECTS!

student w pracy
Ile kosztują studia? Koszt życia studenta w dużym mieście

Studenci coraz częściej łączą pracę ze studiami. Wszystko po to, aby mieć z czego opłacić edukację. Ile kosztują studia w Polsce i skąd wziąć na nie pieniądze?

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Basement
Red Bull Basement: Studencie, prześlij minutowy film i zmieniaj świat na lepsze

Masz pomysł, który może zmienić akademickie życie? A może nawet cały świat? Red Bull Basement, to inicjatywa skierowana do studentów na całym świecie!

Poleasingowy laptop dla studenta
Poleasingowy laptop dla studenta na rok 2020/2021

W związku z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego warto wyposażyć się w lepszy i sprawniejszy sprzęt elektroniczny.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.