Świat - Świat nauki

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

2020-08-25 12:37:25

21 sierpnia 2020 r. w Japonii międzynarodowy zespół naukowców współpracujących przy eksperymencie Super-Kamiokande (SK) ogłosił zakończenie modernizacji ogromnego detektora neutrin otwierającej zupełnie nowe możliwości badawcze. Fizycy – w tym także z Polski - będą mogli m.in. obserwować wybuchy supernowych zachodzące w odległej przeszłości.

Zobacz też: Chłodzenie reaktorów jądrowych a turbulencje.

Kosmos

Gadolin a obserwacje nutrin

Nowe możliwości badań uzyskano dzięki dodaniu związków gadolinu do zbiornika detektora zawierającego 50 mln litrów krystalicznie czystej wody. Gadolin pozwoli na obserwacje neutronów powstających przy oddziaływaniu wysokoenergetycznych antyneutrin z wodą, dzięki czemu będzie można rejestrować antyneutrina powstałe w wybuchach supernowych na początku historii Wszechświata.

Czym są neutrina?

Neutrina – niemal bezmasowe cząstki poruszające się z prędkością bliską prędkości światła – to najbardziej tajemniczy składnik materii. Są trwałe, występują w trzech "rodzajach", ale oscylują, zmieniając swoją tożsamość podczas podróży od źródła do detektora.

Choć we Wszechświecie, a nawet na Ziemi, powstają ich wielkie ilości, to jednak niezwykle trudno je zaobserwować, gdyż bardzo rzadko oddziałują z jakąkolwiek materią. Z drugiej strony, ze względu na swe słabe oddziaływania z czymkolwiek, mogą być bezcennym źródłem niezakłóconej informacji o procesach, które miały miejsce na najdalszych krańcach Wszechświata i w początkach jego ewolucji. Badania neutrin zaowocowały w ostatnich latach dwoma nagrodami Nobla i prestiżową nagrodą Breakthrough Prize.

Polski wkład w Super-Kamiokande

W zakończonych w sierpniu 2020 pracach modernizacji detektora SK brali także udział Polacy, w tym naukowcy z NCBJ. Będą oni uczestniczyć także m.in. w analizie danych eksperymentu nakierunkowanej na poszukiwanie w detektorze ewentualnego sygnału pochodzącego od cząstek ciemnej materii.

Badania naszych naukowców są wspierane przez granty Narodowego Centrum Nauki: SONATA-BIS 2015/18/E/ST2/00758 i 2018/30/E/ST2/00441

Dr Marek Pawłowski (Rzecznik NCBJ)

ip

fot. Miriam Espacio z Pexels

Słowa kluczowe: Super-Kamiokande, Japonia, Detektor neutrin, Badania, 2020, Gadolin, NCBJ, Współpraca międzynarodowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Polecamy
ÅźÃłłty śluz
Blob - czyli żółty śluz, który się uczy

Ma 720 płci, można go spotkać w europejskich lasach, jest w stanie się uczyć oraz porusza się z prędkością czterech centymetrów na godzinę. O czym mowa? Przeczytaj, jakim "zwierzątkiem" może pochwalić się paryskie zoo!

W naszej galaktyce może być 36 cywilizacji obcych. Skąd naukowcy wzięli ten wniosek?

Badania naukowców z "The Astrophysical Journal" sugerują, że cywilizacje techniczne mogą być zaskakująco powszechne... przynajmniej w stosunku do wcześniejszych założeń.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czym jest pareidolia?

Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niezwykłe zjawisko!

Broń chemiczna na dnie Bałtyku - zagrożenie katastrofą ekologiczną bliższe niż się wydaje?

Dowiedz się, jaka katastrofa grozi Bałtykowi i całej północnej Polsce oraz jakie działania podjął rząd w sprawie oczyszczania dna morskiego z powojennych wraków i broni chemicznej.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.