Konferencje - Z życia Uczelni

Wielka Brytania otwiera się na polską naukę

2014-09-25 11:25:48

„Jesteśmy tutaj dzięki przodkom, nasi potomkowie będą tutaj dzięki nam” – tak mówi się podczas uroczystości wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Oxfordzkim. To powiedzenie jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak dzisiaj. Polaków jest na brytyjskich uczelniach coraz więcej - nie tylko w charakterze studentów, ale również wykładowców. Okazja do integracji polskiej nauki na Wyspach pojawi się niebawem – podczas konferencji „Science. Polish Perspectives”, której wsparcia udzieliła spółka informatyczna ITMAGINATION. Jeden z jej założycieli to absolwent Oxfordu.  

- Mamy bardzo duży, często nieuświadomiony potencjał w obszarze nauk ścisłych, promocja polskiej nauki i naszych osiągnięć za granicą jest więc niezmiernie istotna. Polska staje się zagłębiem R&D i centrum nearshoringu. Dzięki temu przestajemy być utożsamiani z tanią siłą roboczą, a stajemy się zapleczem intelektualnym. To dziejowa szansa dla naszego kraju, której nie możemy zaprzepaścić.  – tłumaczy Daniel Arak, absolwent Oxfordu, dziś współwłaściciel spółki informatycznej ITMAGINATION, która zdecydowała się wesprzeć konferencję.

Wielka Brytania coraz częściej myśli po polsku. Szacuje się, że na brytyjskich uczelniach pracuje już od 300 do 500 Polaków z tytułem doktora. Drugie tyle pisze doktorat na emigracji. Gdy dodamy do tego kilka tysięcy osób, które zdecydowały się na studia w Zjednoczonym Królestwie, uzbiera się nam całkiem pokaźne grono osób, które zmieniają wizerunek Polski na Wyspach. Z myślą o integracji tego środowiska, 24-25 października w Oxford spotkają się przedstawiciele świata polskiej nauki pracujący za granicą. Organizację konferencji „Science. Polish Perspectives” wspiera ITMAGINATION, firma IT założona przez absolwenta Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Adresowana jest ona do młodych naukowców, doktorantów i studentów polskiego pochodzenia, którzy prowadzą swoje badania na uniwersytetach poza granicami Polski. Dzięki niej pracownicy naukowi i studenci uczący się za granicą mogą zbudować własną sieć kontaktów oraz podjąć dyskusję dotyczącą uczestnictwa Polski w rozwoju nauki i technologii. Konferencja organizowana jest przez dwa stowarzyszenia studenckie: Cambridge University Polish Society i Oxford University Polish Society przy wsparciu LSE SU Polish Business Society. Dzieli się ona na trzy główne sesje tematyczne: matematyczno-fizyczną, przyrodniczą i ekonomiczną.

Platforma dla naukowców

Pomysł konferencji zrodził się prawie trzy lata temu z potrzeby stworzenia społeczności polskich doktorantów i naukowców, pracujących w zagranicznych jednostkach badawczych, która wykazywałaby wolę zaprezentowania własnych osiągnięć innym nacjom i jednostkom fundującym badania naukowe, a także miała możliwość porównania swoich doświadczeń – tłumaczy dr Joanna Bagniewska z komitetu organizacyjnego konferencji „Science. Polish Perspectives”. – Jednym z naszych głównych celów jest popularyzacja nauki przy jednoczesnym umacnianiu współpracy pomiędzy jej brytyjskimi, polskimi i europejskimi gałęziami. Zapewnienie młodym polskim naukowcom platformy, na której mogą prezentować swoje badania i czerpaćinspiracje od siebie nawzajem, jest jednym z priorytetów dzisiejszej nauki – dodaje Joanna Bagniewska.

„Polski naukowiec” a „polski hydraulik”

Mimo że polscy naukowcy dość licznie zameldowali się w Zjednoczonym Królestwie, to jednak sam termin „polski naukowiec” nie ma jeszcze ustalonej marki i nie budzi właściwie żadnych spójnych skojarzeń jakościowych, takich jak np. „polski hydraulik” czy „niemiecki inżynier”. Polskie środowisko naukowe na Wyspach jest rozproszone, a nasi naukowcy nie dysponowali dotąd żadną zbiorową platformą wymiany doświadczeń naukowych. Konferencja „Science. Polish Perspectives” chce to zmienić. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 200 osób ze świata nauki. Dzięki temu udało się już stworzyć zalążki społeczności. Powstały też pierwsze projekty naukowe, zawiązane dzięki SPP.

– Polscy naukowcy pracujący na Wyspach Brytyjskich odnoszą liczne sukcesy, mają na koncie wiele wartościowych publikacji i są cenieni przez środowisko naukowe. Jednak kojarzeni są głównie jako jednostki, a nie jako ambasadorowie polskiej nauki. Poprzez naszą inicjatywę chcemy pokazać, że Polacy są silni naukowo i odnoszą sukcesy nie tylko indywidualne, ale jako cała duża grupa społeczna. Nawiązaliśmy już kontakty z m.in. Institute of Physics czy Royal Academy, gdzie z powodzeniem zaprezentowaliśmy się przedstawicielom brytyjskiej nauki – wyjaśnia dr Joanna Bagniewska.

Organizatorzy liczą, że tegoroczna edycja gościć będzie około 170 osób. Swoją obecność potwierdzili już: ks. Prof. Michał Heller, Prof. Janus Bujnicki, Prof. Andrzej Jajszczyk, Prof. Adam Babiński oraz Dr Lech Mankiewicz.

ip

Fot. pixabay.com

 

Słowa kluczowe: wielka brytania polscy naukowcy konferencja oxford cambridge
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
Elab Education Festival 2020 relacja
Elab Education Festival 2020 - relacja z wydarzenia online

Jak rozpocząć studia za granicą? Wątpliwości rozwiane podczas 7. edycji EEF!

Polecamy
Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.