Z Organizacji - Studia

Wsparcie studentów neuronietypowych

Szansa na aktywizację społeczną i zawodową

2021-11-17 09:37:22
Idąc korytarzami uczelni, spotykamy wiele osób, także tych z niepełnosprawnościami. Część z ich problemów widać na pierwszy rzut oka, inne można dostrzec dopiero w trakcie rozmowy. Są również i takie, o których nigdy byśmy się nie dowiedzieli. W jaki sposób można im ułatwić funkcjonowanie na uczelni?

Pomoc studentom z różnym spektrum autyzmu

Czym jest "neuronietypowość"?

Osoba, u której zdiagnozowano ASD jest nazywana neuronietypową. Określenie to ma za zadanie uchronić ją przed stygmatyzującymi skojarzeniami na temat autyzmu. Mimo że społeczeństwo otwiera się na ludzi z ASD coraz bardziej, wciąż trudno o wyzbycie się negatywnych stereotypów. Neuronietypowość ma różne spektrum, lecz za każdym razem objawia się przez: trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, rozwijania wyobraźni, utrzymywania sztywnych zachowań społecznych.

Studenci z autyzmem

Mimo tego, że spotykamy osoby ze zdiagnozowanym autyzmem na uczelni, rzadko się zdarza, żeby ukończyły studia. Może dziać się tak z kilku powodów, choć najistotniejszym z nich jest brak dedykowanego programu. Studenci nie zgłaszają się do żadnego z organów uczelni w obawie przed brakiem zrozumienia, wyśmianiem czy ostracyzmem społecznym. Nawet gdyby z naszego punktu widzenia strach był bezpodstawny, to i tak uczelnia sama nic nie może zrobić. Zgodnie z prawem nie ma uprawnień pytać studenta o jego stan psychofizyczny. Z tego powodu nie może zlokalizować osoby potrzebującej takiego wsparcia

Uczelnie nie mogą określić skali problemu porzucania studiów przez osoby z ASD, bo nie prowadzą takich statystyk. Zaliczają zaburzenia autystyczne do innych rodzajów niepełnosprawności. Natomiast z wielu badań wynika, że osoby neuronietypowe rzadko kontaktują się z biurami dedykowanymi niepełnosprawnym, aby załatwiać swoje sprawy na wydziałach osobiście lub za pośrednictwem bliskich. W konsekwencji często rezygnują z kontynuowania nauki bądź w ogóle do niej nie przystępują – mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek, Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami w DGA S.A.

Asystent studenta z ASD

Do 30 listopada br. trwa ostatni etap naboru do projektu „Asystent studenta z ASD”. Jego celem jest wsparcie szkół wyższych w stworzeniu zaplecza kompetencyjnego dostosowanego do potrzeb studentów neuronietypowych.

Osoba pełniąca funkcję asystenta studenta z ASD jest dla niego kimś zaufanym. Ma kwalifikacje do udzielania realnego wsparcia nakierowanego na konkretną jednostkę przy zapewnieniu dyskrecji i poczucia bezpieczeństwa. Usprawnia komunikację takiego studenta z uczelnią i w konsekwencji podniesie efektywności usług edukacyjnych – wyjaśnia Joanna Juszczyszyn-Klimek.

Wsparcie dla szkół wyższych

Każda zakwalifikowana do programu uczelnia otrzymuje refundację wynagrodzenia asystenta osoby z ASD w wysokości do 2 tys. zł przez okres 15 miesięcy. Uzyskuje też diagnozę problemów, wsparcie ekspertów, dostęp do materiałów szkoleniowych i konsultacje prawne. Organizatorem przedsięwzięcia jest DGA, poznańska spółka z 30-letnim doświadczeniem na rynku usług szkoleniowo-doradczych.

Organizatorzy zapewniają:

  • refundację wynagrodzenia pracownikowi pełniącemu zadania wynikające z funkcji asystenta osoby z ASD;
  • sporządzenie diagnozy uczelni lub jej aktualizacja, pod kątem określenia potrzeb i działań mających na celu dostosowanie modelu placówki do sytuacji studentów z ASD;
  • wsparcie szkoleniowe ze strony ekspertów i dostęp do materiałów szkoleniowych i specjalistycznych opracowań dotyczących tematyki zaburzeń autystycznych;
  • konsultacje prawne dot. wprowadzania zmian w regulacjach wewnętrznych uczelni, gwarantujących zapewnienie możliwości korzystania z nowych rozwiązań w sposób trwały.
Program realizowany jest przez DGA S.A wraz z Fundacją Sowelo i został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Stanowi skalowanie mikroinnowacji społecznej „Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD”, autorstwa Fundacji Aktywnych FURIA, która została przetestowana na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

KK/ip

fot. DGA S.A

Słowa kluczowe: studenci z autyzmem, pomoc osobom z autyzmem, studia a autyzm, neuronietypowość, ASD
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Certyfikowane szkolenia podczas 9. edycji PR Camp 2021

Dowiedz się więcej o krakowskich warsztatach z marketingu i PR.

Polecamy
Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca 2019 - relacja z wydarzenia

Zobacz, jak wyglądały konsultacje odbywające się w całej Polsce!

Bal odbędzie się 19 stycznia 2019 roku.
Nadchodzi 15. edycja Wielkiego Studenckiego Balu Karnawałowego Karnavauli Warszawa

Bal odbędzie się 19 stycznia 2019 roku.

Ostatnio dodane
Jubileuszowa edycja Koncertu Świątecznego SGH!

Dowiedz się więcej o największej studenckiej akcji charytatywnej w Polsce.

Bezbolesne szczepienia dla dzieci

Sprawdź, w jaki sposób możesz odwrócić uwagę od zabiegu i zmniejszyć ból.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.