Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Zamknięcie uczelni wyższych: czy są w stanie funkcjonować zdalnie?

2020-03-17 15:09:12

Wzrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sprawił, że szkoły wyższe odwołują zajęcia. Zgodnie z zaleceniami rządu, mogą być prowadzone w formie kształcenia zdalnego. Chociaż zajęcia są zawieszone, rektorzy zobowiązani są do zapewnienia bieżącego funkcjonowania placówek. Czy uczelnie są gotowe na utrzymanie administracji i prowadzenie zajęć na odległość?

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone w styczniu i lutym br. przez dr hab. Waldemara Rydzaka, prof. UEP w ramach Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, studenci nie są zadowoleni. W badaniu wzięło udział ponad 5 406 żaków z 78 uczelni w Polsce (badania realizowane od stycznia do lutego 2020). Studenci ocenili swój stopień zadowolenia z poziomu realizacji zadań za pośrednictwem e-systemów na zaledwie 4,8 w 10-cio stopniowej skali (inne wskaźniki: mediana 5,00, dominanta 1).

W wielu przypadkach, chociaż szkoły wyższe zapewniają możliwość składania wniosków za pomocą narzędzie on-line, całkowite załatwienie formalności wiąże się z koniecznością osobistej wizyty petenta. W rzeczywistości, chociaż zajęcia nie będą się odbywać, dziekanaty w dalszym ciągu mogą wymagać dokumentacji w formie tradycyjnej.

Według ankietowanych, realizacja zadań za pomocą narzędzi teleinformatycznych działa najlepiej na uczelniach w województwie zachodniopomorskim. W województwie w wielkopolskim, ocena jest niewiele wyższa od średniej krajowej. Najgorzej wypadły uczelnie w województwie warmińsko-mazurskim.

Spośród studentów niemal 80 szkół wyższych, które wzięły udział w badaniu, najmniej zadowoleni są uczący się na uczelniach artystycznych, którzy przyznali systemom e-administracji średnio zaledwie 3,58 pkt.

- Przejście na kształcenie zdalne na czas zagrożenia epidemiologicznego byłoby możliwe. Problemy związane z prowadzeniem kursów i zajęć dydaktycznych tą metodą nie leżą po stronie technicznej. Większość wykładowców, ale także znaczna liczba studentów, wciąż preferuje tradycyjną metodę uczestnictwa w zajęciach. Problemem nie jest technologia, ale treści – komentuje Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z.o.o.

- Rozwiązaniem jest stałe podnoszenie kompetencji osób zatrudnionych na uczelni w zakresie obsługi innowacyjnych systemów. Odpowiednie dostosowanie ich umiejętności do wykorzystywanych narzędzi sprawi, że sprawność procesu kształcenia za pomocą e-learningu na polskich uczelniach ulegnie poprawie - dodaje Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o.

Wyniki badań powstały w oparciu o opinię 5333 studentów z całego kraju. Autorem badań jest dr hab. Waldemar Rydzak, prof. UEP., który na ich realizację pozyskał dofinansowanie z firmy Kalasoft. Badania studentów zrealizowano zanim jeszcze problem koronawirusa pojawił się w Europie. Tym samym krytyczna ocena studentów dotycząca e-systemów i poziomu realizacji zadań przez e-administrację uczelni nie wynika z obecnej sytuacji, a z wcześniejszych doświadczeń respondentów.

ip

fot. materiały prasowe Kalasoft

Słowa kluczowe: nauka online, wirtualna nauka, zajęcia na odległość
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Mieszkanie i studia w Łodzi
Dlaczego warto studiować i przeprowadzić się do Łodzi? Łódź

Oto 4 powody, dla których warto pod uwagę wziąć studia i przeprowadzkę do Łodzi na studia!

Polecamy
W 2009 będę...Postanowienia Noworoczne
W 2009 będę...Postanowienia Noworoczne

Koniec roku zbliża się coraz większymi krokami. Jest to zarówno czas ostatnich przygotowań do wielkiego balu ale także czas rozmyślań nad swoim życiem, nad tym co jest złe i należałoby zmienić oraz nad utrzymaniem statusu quo w niektórych jego sferach.

Kultura kolejki w dziekanacie
Kultura kolejki w dziekanacie

Krótki poradnik, jak skutecznie załatwić swoją sprawę i przeżyć.

Ostatnio dodane
Brexit a studia w anglii - jak wygląda sytuacja studentów w Wielkiej Brytanii?

Droższe studia, koniec pożyczek studenckich... co jeszcze zmieni?

mieszkanie w prywatnym akademiku
Korzyści mieszkania w prywatnym akademiku

Znalezienie pokoju studenckiego w prywatnych rezydencjach nie zawsze bywa udane. Jakie inne rozwiązania mają studenci?

Konkurs Ziaja