Z Polski - Studencka Polityka

Zmieni się sposób finansowania uczelni?

2015-07-10 08:35:12

Resort nauki rozważa zmiany w finansowaniu uczelni i w systemie awansów wśród pracowników akademickich - mówiła w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podczas III Zlotu Absolwentów Programu TOP 500 Innovators.

TOP 500 Innovators to program stażowo-szkoleniowy. Jego uczestnicy brali udział w 9-tygodniowych szkoleniach prowadzonych na najlepszych uczelniach świata. Warsztaty dotyczyły m.in. zarządzania badaniami i komercjalizacji ich wyników. Podczas czwartkowego spotkania z laureatami programu minister Lena Kolarska-Bobińska opowiedziała, nad czym teraz zastanawiają się pracownicy jej resortu.

System karier i awansów dla młodych naukowców

- Po okresie inwestowania w infrastrukturę musimy myśleć, co dalej. Konieczne będzie inwestowanie w kapitał ludzki - powiedziała minister. Przyznała, że jej resort przeprowadził już zmiany dotyczące systemu oceniania i finansowania jednostek naukowych, a teraz chciałby podobnych zmian dotyczących uczelni. - Chcielibyśmy, (...) aby uczelnie nie dostawały tradycyjnej statutowej dotacji, tylko były raz na cztery lata oceniane przez zespół zewnętrznych ekspertów, również międzynarodowych - powiedziała minister i skomentowała, że pozwoliłoby to szkołom wyższym na lepszą stabilizację finansową. Na razie uczelnie dostają dotację co roku. W środowisku pojawiały się głosy, że warto byłoby przyznawać szkołom wyższym pieniądze na dłuższy okres - chociażby ze względu na to, że kadencja władz uczelni trwa 4 lata.

- Drugą najważniejszą rzeczą, o której mówimy w ministerstwie, jest system karier i awansów - mówiła minister. Przyznała, że nauka staje się coraz bardziej interdyscyplinarna, a to nie jest w pełni uwzględniane przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Poza tym, zdaniem minister, młodzi ludzie, którzy chcą robić karierę na uczelniach, powinni mieć też jaśniejszy obraz tego, jakie są możliwości awansu zawodowego.

Kamienie milowe

Minister w swoim wystąpieniu podsumowała też zmiany, jakie w nauce i szkolnictwie wyższym zaszły w ciągu ostatnich 8 lat. - Może i wymagają one poprawy, ale myślę, że były to kamienie milowe w reformowaniu szkolnictwa wyższego i nauki - powiedziała.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że przez ten czas nastąpiła decentralizacja i przekazanie środowisku naukowemu władzy dotyczącej finansowanych projektów i kierunków, w jakich rozwija się nauka. Przypomniała, że wcześniej "to ministerstwo dzieliło (pieniądze - PAP), zarządzało, tworzyło projekty".

Poza systemem feudalnym

Minister mówiła też o systemie grantowym. - Część osób narzeka, że on wiąże ręce, nie pozwala swobodnie biec myśli naukowej. Ale system grantowy jest kluczowy dla młodych ludzi - wielu z nich może składać wnioski o granty poza sztywnym, często feudalnym systemem w swoich uczelniach. (...) To szansa dla młodych ludzi wyjścia ze swojego środowiska naukowego - powiedziała.

Kolejną zmianą w ostatnich latach, którą wymieniła jest otwieranie się uczelni na otoczenie: na współpracę z samorządami, organizacjami pozarządowymi, z biznesem. - To powolne przełamywanie chowu wsobnego - oceniła.

Minister mówiła też o programie TOP 500 Innovators. - Uważam program za wyjątkowo udany. Będzie on miał swój finał w grudniu tego roku. Ale mam nadzieję, że będzie on w innej formie kontynuowany – podsumowała minister nauki.

Do tej pory ze staży w ramach programu skorzystało 320 naukowców, a na wyjazd w ramach ostatniej edycji przyjęto 180 osób. Laureaci - pracownicy uczelni oraz instytutów badawczych - mają szansę rozwijać kompetencje miękkie, takie, jak praca w grupie, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu obserwują też pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotkają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: Lena Kolarska Bobińska, szkolnictwo wyższe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.